Az esztétika a legteljesebb tanácstalanság állapotában kénysze­rült tudomásul venni a film művészet-mivoltát. Már jó néhány remek­mű készen állt, már milliók rajongtak moziért, a film kifejezőrendszere javarészt kialakult – egyszóval: a meccs első félidejét már lejátszották játékvezető és játékszabályok nélkül, amikor az elmélet emberei észbe kaptak. Teljesen jogos Balázs Béla szemrehányása: „ötven év előtt, sőt, voltaképpen harminc év előtt egy egészen új művészet született. Felállí­tották-e az akadémiák megfigyelőállomásaikat? Figyelték-e óráról órára, naplót vezetve, hogy fejlő­dik az embrió és árulja el fejlődé­sében élete törvényeit? A tudós akadémikusok ezt elmulasztották. Holott századok óta először voltszabad szemmel látható a kultúr-história egyik legritkább eseménye: új művészi kifejezőformák keletke­zése.”

Ha jól meggondoljuk, a mulasztás nem olyan súlyos. A tudós akadémiák valóban elbliccelték a tízezer évben egyszer előforduló eseményt, de hát Verba volant, a filmek pedig – manent. S ha a film­kifejezés ősi, dadogó-gesztikuláló embrionális korszakából el is veszett nagyon sok értékes dokumentum, annyi mindenesetre fennmaradt, amennyiből a kutatók utólag is kihámozhatták annak a folya­matnak főbb mozzanatait, amely­nek során a mechanikus rögzítő­eszközből, a mozgófényképből mű­vészi nyelvezet lett. A „tudós aka­démiáknak” – hál’ istennek van miről vitatkozni, mind a mai na­pig az elsőbbségek és fontosságok tekintetében…

A nagyobb baj – nézetünk sze­rint – másutt volt. Nevezetesen ott, hogy az esztéták, amikor szembetalálták magukat az új művészettel, s hajlandók voltak immár polgárjogot adni neki az évezredes nővérek honá­ban – még mindig nem hittek a szemüknek. Sokan még mai napig sem hisznek. Az új jelenség törvé­nyeihez a régiekből, a meglévőből kiindulva akartak eljutni. Elővették a már létező művészetek éppen érvényben lévő „játékszabá­lyait”, s azok egyes elemeit próbál­ják addig-addig összeadni-kivonni, szorozni-osztani, amíg kijön egy, a filmre nagyobb nehézség és látható erőlködés nélkül alkalmazható esztétikai egyenletrendszer.

A nyelvi struktúrák, stilisztikákés grammatikák – már említett – alkalmazása a filmre: még úgyszólván a jobbik eset volt. Más „játékvezetők” viszont abból indultak ki, hogy a film mint művészi kifejezésmód összetevőit, alapelemeit a már meglévő művészetekből ülteti át. A kétsíkú képi ábrázolást ismerjük a festészetből, a dialógust, a színészt, a mise-en-scéne-t a színházban láttuk már, az időbeni arányok törvényeit, a ritmikát – a zenéből ismerjük, (a kísérőzenével, a filmzenével együtt) a cselekmény szabad fejlesztése térben és időben – a regény sajátossága. A film aztán mindezt magába olvasztja, „összefőzi”, s a nagykazánban, amelyben ez végbemegy, a „tényezők kölcsönhatása” következik be, s létrejön valami többlet, valami minőségileg új do­log, ami a „filmspecifikum”. Eb­ből sült ki aztán az a meghatáro­zás, amely szerint a film: „szinte­tikus művészet” vagy „szintézis­művészet”. A szintézis ötletéből kiindulva bőségesen lehet mérics­kélni, dekázni a hasonlóságokat és különbségeket; milyen mértékben maradnak érvényesek az eredeti alkotóelemek esztétikai öntörvé­nyei, hogyan hatnak egymásra, mi­lyen „változásokat” szenvednek és így tovább.

Természetesen ehhez a hozzáálláshoz is egyrészt a filmesztéták azirányú buzgósága, hogy a filmművészet voltát bizonyítsák, lete­lepedési engedélyt szereznek a Parnasszusban, másrészt és legfő­képpen pedig maga az embrióéle­tét élő filmművészet szolgáltatott bőséges alapot és nyersanyagot. Az új művészet jó ideig teli marok­kal, néha teljesen arcátlanul „lo­pott” a régiektől mindazt, ami csak keze ügyébe esett. Nyilvánvaló abszurditás lenne azt állítani, hogy öntörvényű, önálló művészetté a film szűz talajon, a régebbi művészetek hatásától elszigetelten fej­lődött. Sőt, végigkövetve azt a fo­lyamatot, ahogyan egyes országok­ban bizonyos időközökben bizo­nyos művészetek befolyása a film­re nyomasztóan „túlburjánzott” és egész irányzatokat (s megfelelő teóriákat) szült – valóságos kis„negatív filmtörténetet” lehet összeállítani.
A talán legtalálóbb hasonlatot erre André Bazin francia filmesztéta egyik munkájában olvashatjuk: „Ahogyan egy gyermek nevelése az őt környező felnőttek utánzásán át alakul ki, éppen úgy a filmet is szükségszerűleg befolyá­solták a már ismert művészetek példái.” A sokrétű kölcsönhatás a film és a többi művészet között mindmáig is állandóan újabb és újabb formákat öltve nyilvánul meg.

Ebből azonban nem következik, hogy a filmesztétika kérdéseit meglehet oldani az egyes „összetevők” elemzéséből kiindulva, azzal a gyakran hallható meghatározással, mely szerint a film – úgymond – „szintetikus művészet” vagy „szin­tézis-művészet”.

Bármilyen kényelmes kiinduló­pont is lenne, az összetevő elemek és azok kölcsönhatásának vizsgála­ta csak segítségül, de nem alapul szolgálhat az új kifejezésmód meg­vizsgálásához. A„szintézis”-ötlet voltaképpen kizárólag a kölcsönha­tások elemzésére szorítja eleve vissza az elérhető eredményt.

Ugyanaz a zsákutca vár ránk, mint az irodalmi stílusalakzatok már szemügyre vett esetében: az idősebb esztétikáktól mindössze más tartalmakat fedő műszavakat, terminus technicusokat kapunk amo­lyan előregyártott filmelemző kap­tafákként – és semmi többet. Hiá­ba próbáljuk például a kétsíkú ábrázolás törvényszerűségeit a fes­tészetből kiindulva „utolérni” a filmben, vagy akár a filmdialógust a jól ismert színpadi szövegből „levezetni”, mert mindannyiszor el kell vonatkoztatnunk számtalan lényeges körülménytől, funkcioná­lis különbségtől, minőségi elváltozástól. A kompozíció például való­ban „kompozíció” marad, azaz a képelemek bizonyos viszonyban való elrendezése a képmezőben, csakhogy: egészen más anyaggal dolgozik, egészen más rendeltetés­sel, egészen más tényezők határoz­zák meg hatását, mint a képzőmű­vészetekben, azaz tulajdonképpen nem kompozíció, hanem filmkép-kompozíció. Ugyanígy szűnik meg önmaga lenni a dialógus, a díszlet, a színész stb.

Végletes példák mindenre akadnak. Említhetünk filmeket, amelyek nagyon jól megvoltak egy árva szó dialógus nélkül (A kopár sziget), s olyanokat, amelyeket – akár a színpadon – elejétől végig „átbeszéltek” (Tizenkét dühös ember), párhuzam­ban állíthatunk filmeket, amelyek kínos műgonddal igyekeznek egy festészeti stílus jegyeit utánozni (V. Henrik, Moulin Rouge), olya­nokkal, amelyek készakarva fittyet hánynak a kompozíció legele­mibb szabályainak, és erőnek ere­jével a rossz amatőrfotós „színvonalát” akarják elérni (Egy szöszi szerelme). Vannak filmek, ame­lyekben első perctől az utolsóig szól a zene (Cherbourgi esernyők) és filmek, amelyekben nem hang­zik el egyetlen zenei hang (Hideg napok); filmek, amelyekben a legnagyobb színészeket láthatjuk és filmek – semmivel sem rosszabbak –, amelyeket hegyipászto­rok vagy frissen felfedezett filológus diáklányok játszanak el.

Az a meghatározás és elvi kiindulópont, mely szerint a film „szintetikus művészet” – álmeghatározás, mivelhogy éppen olyan érvényes, mint amilyen semmitmondó.

A „szintetikus” jelleg csalóka kézzelfoghatósággal nyilvánul meg a film alkotási folyamatában. A forgatócsoport – művészkollektíva (ki nem unatkozta már át végeérhetetlen címfeliratok hosszú perceit?), a film – kollektív művészet. Íme, a díszlettervező az építészeti főiskolára járt, a kosztümtervező – a képzőművészetibe, a zeneszerző – konzervatóriumba, az operatőrről sokszor elmondták már, hogy „fénnyel fest” – szin­tén képzőművész tehát, a színész – (esetleg) színiakadémiára járt, a forgatókönyv szerzője – az író­szövetség tagja, rendező… nos, a rendező: szintetizál.

Nyilvánvaló tehát, hogy a film „kollektív”, „szintetikus” „polifonikus” művészet. Csakhogy: túl nyilvánvaló ahhoz, hogy ebből valami újat és lényegeset a filmművészetről megtudjunk. A „szintézis­ből” kiinduló teóriák ezért tudták csak a Szintetikus Nagy-Semmit polimerizálni az elmélet lombikjai­ban.

A fentebbi kollektíva tagjai nem kell feltétlenül a filmstúdióban ad­janak találkát egymásnak. Az egész társaság elmehet dolgozni akár bármelyik színházba, akár az Ope­raházba, s ugyanabban a kollektí­vában „szintetizálhatják” művésze­tüket. Mert a „múzsák testvérisé­ge” – távolról sem egyedül a film sajátja. Miért lenne „szintetikusabb” egy film, mint egy zenésszínmű-előadás vagy egy opera? A Trubadúr vagy a Cirkuszhercegnő legalább annyi „adócsatornán”, legalább annyi „ingerrel” támadja-ostromolja a néző tudatát, mint egy film.

Akárcsak – mint láttuk – a film-irodalom viszonyban, a film–képzőművészet, a film–színház, a film–zene viszonyban is az összevethetetlenség, a hasonlítgatások tévessége onnan származik, hogy a látás és hallás „csatornáin” érkező, azonos fizikai-fiziológiai ter­mészetű impulzusok hatására a néző tudata alapvetően másképpen reagál, különböző műveleteket vé­gez, mint bármelyik más művészet produktumának élvezése közben, beleértve a látszólag oly közel eső színpadi előadást is.

Ahhoz, hogy a bonyolultnak tűnő szövevényben a szál végét elkaphassuk, nem a stúdióba, a forgatócsoport tagjaihoz kell mennünk (közéjük visszatérünk még), hanem megint csak – vissza a moziterem sötétjébe!

Megjelent A Hét II. évfolyama 36. számában, 1971. szeptember 3-án.