A film tehát – állapítottuk meg legutóbb – felbontja az időt, az objektív idő helyett megteremti saját – és sajátos, tudati – időképzetét. A filmidő – „időtlen”. Hogyan lehet ezt összeegyeztetni Balázs Béla híres mondásával, mi­szerint „a képeket nem lehet ragozni”?

Sehogy sem. A filmkép ugyanis egyenesen a tu­dattal, a „szavak előtti” gondolko­zással dolgozik, a ragozás – a jelen, múlt és jövő idő – pedig a fo­galmi absztrakciónak – a nyelvnek, tudat felé közvetítő eszközének – a sajátja. A filmkifejezés és a nyelvi kifejezés közötti szakadékot tárja fel újra Balázs Béla szentenciá­ja. A képeket nem ragozni, hanem mondani nem lehet, éppen azért, mert túllépték azt a határt, ami a jelt a jelzett valóságtól elválasztja, éppen azért, mert a filmben a fikció, a képzelet szüleménye – a valóság ruhájában jelenik meg. Ha például azt mondom barátomnak: „megyek a moziba” – jelen időben beszéltem, azaz pardon, beszélek. (Hozzátehetem: „már itt se vagyok”, holott nyil­ván még ott állok mellette.) Még sú­lyosabb a helyzet a leírt szóval: nyilván csakis múlt időre vonatkoz­hat, ha a jelen időt használja is. Amíg valamit papírra vetünk, múlt idővé változik.

I. H. Lawson amerikai filmesztéta a különbség példázására egy múlt századbeli amerikai kalandregényt említ. E regény hőse első személyben meséli el a történetet. Az utolsó fe­jezet végén tudatja az olvasóval, hogy erődítményét ostromolják, bajtársai sorra esnek el mellette, egye­dül marad, majd arról informál, hogy jómaga is halálos sebet ka­pott és utolsó perceit éli. „Vért… vesztek… meghalok… ezek… az én… utolsó… szavaim…” – fe­jeződik be a regény. S ez csaknem olyan humorosan hat, mint amikor Karinthy detektívregény-paródiájában kiderül: az olvasó a gyilkos! Lehe­tetlen áthidalni az esemény, a tör­ténés ideje, valamint elmesélésének, leírásának ideje közötti szakadékot, akármilyen időben ragozzuk a sza­vakat. Lawson következtetése: „A re­gény azzal foglalkozik, ami megtörtént. A színház azt mutatja be, hogy ami történik, az a legfontosabb, mert nem időben elszigetelt valami, de egyaránt tartozik a múlthoz és a jelenhez is”.

A filmkép „jelenidejűségét” nem szabad tehát egy kalap alá venni a nyelvtani jelen idővel: ebben az ér­telemben valóban nem lehet a ké­peket ragozni, mert nincsen nyelvtani idejük, csak filmidejük! Kellett-e, kell-e valakinek elragoz­ni a Hirosima vagy a nagy közön­ségsikert aratott Egy férfi és egy nő szerelmi jeleneteinek „múlt idejét”?

Mindenki jól megértette őket, mert nem múlt időben, hanem egy lélek­tani realitás „jelenidejében” helyez­kednek el, a film hősnőjének nem „emlékképei”, hanem a néző számá­ra feltárt belső valósága. A múlt idő nyelvtani fikciójával felesleges ezt jelölnünk.

A filmidő akkor is fikció, ha – mint nem egy film esetében meg­történik – a vetítési idő „egyenlő” a cselekmény reális idejével, s ez még a képekben szereplő órák se­gítségével vagy időszakaszok pontos jelölésével alá is van húzva. (Például a francia Cléo 5-től 7-ig és Az ítélet, az amerikai Tizenkét dühös ember stb.) Ha akár a klasszikus hármas egységet respektálja is, ha a cselekmény reális ideje és a vetítési idő tökéletesen egybe­esik is, a tér felbontásával a film mégis elkerülhetetlenül bontja, film­idővé változtatja a cselekmény ide­jét.

Az idő a képsorok ritmusában fejeződik ki, az egyes mozzanatok­ban foglalt részletek, egyidejű cse­lekvések egymásutánjában.

A ritmus – zenében és prozódiában egyaránt, bizonyos „nyersanyag” (hangok vagy szavak) időbeni ki­terjedésének meghatározott arányok szerinti megszervezését jelenti, az időbeni arányok egymáshoz viszo­nyított ismétlődését tételezi fel. A képzőművészetben, sőt a filmképek­kel kapcsolatban is szoktak – ter­mészetesen átvitt értelemben – „rit­musról”, „ritmikus elemekről” beszél­ni, rendszerint olyankor, amikor bi­zonyos formaelemek ismétlődnek a képben vagy a szoborban. (Például egy fasor vagy egy toronyblokksor vizuális „ritmusa”.)

A filmekben azonban a térdara­bok, térelemek egymás utáni soro­lása, a filmképek váltakozása nincsen semmiféle rendszernek, az egy­máshoz arányulás semmiféle ponto­san ismétlődő, időtartamviszonyok szerinti megszervezésének alávetve. A füllel ellentétben a szem, a for­mák és a térbeli tájékozódás szerve nem képes „tiszta ritmust” érzékelni. A ritmus mint az időbeni kiterjedés arányainak törvényszerűsége a film­ben teljes mértékben alá van ren­delve a térábrázolásnak, tehát an­nak, amit ritmizál, aminek időbeni kiteljesedését „megszervezi”.

Semmiféle filmritmust nem lehet rögzíteni, körülírni mint olyant. Minden egyes filmnek, minden egyes jelenetnek az ábrázolt tér, a képek tartalmától függően alakul ki a sa­ját ritmusa. Egy képsor „jó” vagy „rossz” ritmusát kizárólag a képek tartalmának egymáshoz való viszo­nyítása határozza meg. A filmritmus­ban a tér az időbe „oldódik”, és viszont. A tér mozgásban van, idő­beni kiterjedést nyer, s ennek az egymásba oldódásnak semmiféle el­vontan meghatározható, kívülről, ké­szen alkalmazható törvényei nincse­nek.

A film ritmusa tehát a térérzékel­tetés időbe olvasztása, és ezért nem határozható meg „tiszta”, elvont formában, hanem az ábrázolt való­ság, a történés, a mozgás tényezői sohasem ismétlődő sokaságának függvénye. Puszta vizuális ritmus nem létezik.

Hogy a film ritmusa a legcseké­lyebb összefüggésben sincs a rit­mussal mint zenei fogalommal, azt mindennél jobban példázzák… a zenés-táncos filmek. A zene vagy a tánc ritmusát az ilyen filmekben tel­jesen „kívülálló” tényezőként érzé­keljük. Pusztán tréfaként, gegként láthatunk egy-egy filmben (pl. a Rosemarie-ban vagy a Mi, csodagyermekekben) a kísérőzene ütemére tör­ténő képváltást – s mint ilyent is csak néhány másodpercre „tűri meg” a mozivászon. Az olyan csupazene filmek, mint a Cherbourgi esernyők, csupatánc filmek, mint a Rochefort-i kisasszonyok rendezőjének sem jutott eszébe, hogy a képváltakozást zenei ritmusba kényszerítse.

A filmritmus végeredményben a néző tudattevékenységenek ritmusa, a képsor értelmének elrendeződése, kikristályosodása a néző tudatában. Egyedül ezen tudattevékenység célja határozza meg a képek sorozatának időbeni egymáshoz irányulását, ez pedig nem más, mint a rendező ál­tal közölni kívánt gondolat, ennek vannak alárendelve egyaránt (és egy­szerre!) a térbeni és időbeni ábrá­zolás arányai.

Ezt a tér-idő függvényt, ezt a gondolatritmust pedig – mint lát­tuk – egyetlen készen kapott esztétikából, egyetlen meglévő művészet­ből sem lehetett a „szintetikus mű­vészet” olvasztókazánjába importálni. és éppen itt van az a pont, az a mozzanat, ahol a filmesztétika megszülte nagy ellenlegendáját, a montázst.

Megjelent A Hét II. évfolyama 49. számában, 1971. december 3-án.