,,A film – az, amit nem lehet elmesélni” – mondta René Clair. Hát ez nem valami nagy újdonság –gondolhatja magában az olvasó. A zenét sem lehet elmesélni. A festészetet sem. A szobrászatot sem. És egyáltalán, minek ennyi „nyelvészkedés”?

Valóban, a „film-nyelvészkedés” e feljegyzések egymásutánjában kissé hosszúra nyúlt. Most már persze minden mentegetőzés hiábavaló, mégis, hadd mondjuk el: azt hisszük, csakis a film nyelvezet-jellegéből kiindulva ismerhetjük fel – s talán még nem is teljességében – az új, audiovizuális közlésmód óriási hatását, jelentőségét.

… Születése óta fogják a szavak az emberiség kezét – írja Befejezetlen regényében Aragon. A szavak vezettek ki az őstörténelem barlangjaiból, ezred- és tízezredéveken át formálták, alakították, őrizték szellemiségét. És vezetni fogják továbbra is, amíg csak ember él a Földön. Sőt, más bolygókon még kevésbé lesz meg nélkülük.

A film, az audio-vizuális közlésmód kialakulása óta nagyon kevés – a nyelv sok tízezer esztendejéhez képest –, mikroszkopikusan kevés idő telt el. Az új közlésmód általános elterjedése csak most kezdődik. S ez alatt a mikroszkopikusan kevés idő alatt a szavak máris nagyon sok minden fölött elvesztették egyeduralmukat. Másképpen tanítanak az iskolákban, másképpen írnak regényt vagy színdarabot, sőt, másképpen olvassák azt, amit embertársaik valaha is írtak. Másképpen gondolkodnak és máskép­pen beszélnek (még a futballról is!) az emberek, amióta ez a furcsa já­tékszer a kezükbe került. Néhány évtized leforgása alatt a film „szavai”, az audio-vizuális információ – a tévé csak most kezdi igazán tömegméretekben „házhoz szállítani”! – máris olyan hihetetlen erővel ragadta meg az emberek eszét, olyan állandó és egyre növekvő erejű hatással van a mai ember társadalmi életére, gondolkodásmódjára, szellemiségére (nem is beszélve a művészetekről!), hogy a szociológia, lélektan, esztétika még csak igen-igen kis mértékben képes nyomon követni e hatás következményeit.

A film valóban csodálatos, varázserejű, példátlan hatalmat ad az ember kezébe: nevezetesen azt, hogy minden külső erőszak, minden változtatás legcsekélyebb látható nyoma nélkül magát az érzéki valóságot az emberi gondolatnak alárendelve úgy mutatja meg embertársainak, hogy ez a puszta valóság önmagánál több legyen, hogy e valóság káoszából kipattanjon, felszínre kerüljön tulajdon lényege, értelme, tehát valami olyasmi, ami a puszta fizikai létezésben nincsen benne, s csakis és kizárólag a néző gondolati tevékenységének eredményeként kerül felszínre. Ez a filmnek mint merőben új „gondolat-közvetítő csatornának” alapvető, legfontosabb jellegzetessége.
Ezért merészeltünk a fentiekben talán kissé hosszasan „filologizálni”: nem a filmkritikák „pontatlan szóhasználatával” kívántunk vitatkozni, hanem arra rámutatni, hogy ez a közlésmód teljesen önálló, öntör­vényű. Valahányszor egy film szerkezetében, „beszédében” felfedezzük a valóságot bizonyos céllal el­rendező, tulajdonképpen a szó szo­ros értelmében újraalkotó gondola­tot, valahányszor egy kép-kapcsolás vagy egy kompozíció értelmét, jelentését felismerjük – nem szabad a régi formák, régi kifejezőeszközök törvényeihez, jólismert„játékszabályaihoz” futni segítségért, magyarázatért.

A film éppen azért tudta ilyen villámgyorsasággal megtörni a szavak évezredes egyeduralmát a gondolat fölött, mert merőben különböző, rövidített utakon jár egyik agyvelőtől a másikig, éppen azért lett milliók művészete, mert nem szorul szimbolikus kifejezésmódra, képletességre,„jelbeszédre” ahhoz, hogy egy gondolatot pontosan közöljön, hogy egy értelmi összefüggést létrehozzon tudatunkban!

Vajon nem erről beszélt, nem ezt látta-e meg Eisenstein még 1935-ben: „… Ez lesz korunk művészetének történelmi műve, mivel manapság a gondolkodás filozófiai spekuláció és az érzés, az emóció rettenetes kettősségét szenvedjük. Azt hiszem, egyedül a film képes megvalósítani ezt a nagy szintézist és visszaadni az értelmi elemnek konkrét, érzelmi, életfontosságú forrásait.”

Ennek a történelmi útnak, ennek a nagy szintézisnek még távolról sem értünk a végére. Sok művészt, tudóst, gondolkodót rettent el mindmáig a filmnyelvezet elemi erejű berobbanása életünkbe. Egy pár évvel ezelőtt megjelent könyv már egyenesen a „képek civilizációjáról” beszél, az „írásos” civilizáció, a „Gutenberg-csillagzat” alkonyáról. S a nagy szintézis eszközét, amiről Eisenstein szól a gyakorlatban sok helyen túlnyomórészt az értelem féken tartására, a gondolkodás elaltatására, a felfokozott életritmusban elzsibbadt agyak „gyorsmosására”, könnyed elszórakoztatására használják! Ez azonban már nem a filmnyelvezet belső törvényszerűségeinek következménye, hanem kizárólag azoké a társadalmi formáké, amelyekbe a filmnyelvezet beleszületett, s amelyek szorosabban, mint bármely más művészi kifejezőeszköz esetében uralják és irányítják használatát. Mert nemcsak a filmnyelvezet a huszadik század terméke, de a közönség is, akihez „beszélnek” rajta. Nem szabad hogy félrevezessen ez a körülmény.

De ezzel már át is léptünk a „nyelvészet” területéről a társadalomtudomány, a szociológia vadászterületeire. A film iparjellegének kérdéséhez érkeztünk. Márpedig a film bennünket mint művészet érdekel elsősorban.

Megjelent A Hét II. évfolyama 35. számában, 1971. augusztus 27-én.