Újraírt médiatörvény, a kormánypárt igényeit maximálisan kiszolgáló Médiahatóság, bezárásra kényszerített független szerkesztőségek, kiszorított külföldi lapkiadók vagy a rádiós piac felszámolása és a reklámköltések manipulálása mind hozzájárult ahhoz, hogy ma már csak ahhoz jutnak el a kormánytól független média hírei, aki kifejezetten keresi. ” -foglalja össze a szerző az utóbbi tíz évben a magyar sajtó 2021-re kialakuló, fokozatosan romló állapotát.

A következő fejezetekben részletezi a média helyzetét:

1./ megvizsgálja az MTI hírszolgáltatását, amely kézi vezérléssel, a kormánypárt számára kedvezőtlen híreket rendre elhallgatva, fotószolgálata pedig többnyire a miniszterelnöki hivatal által cenzúrázva működik.

2./ Külön részletezi a megyei lapok helyzetét. Itt lényegében a központi szerkesztés dominál, e mellett a helyi hírek is szinte csak arról szólnak, hogy minden rendben van, jól működik az egészségügy, az oktatás, a gazdaság virágzik… stb. Csak az értesül a kormánypropagandán kívüli világ eseményeiről, aki külön, többnyire a közösségi médiában keres híreket.

3./Bemutatja, hogy az ellenzéki oldalon is megjelent a bulvár, és az erősen pártokhoz közeli, elfogult sajtó, ahol több, egymástól független szerkesztőség van kisebb-nagyobb cégek, magánszemélyek vagy alapítványok tulajdonában.

4./ Felidézi a Reuters-Intézet valamint az Európa Tanács jelentését a magyar sajtóról, amely szerint Magyarországon egyre jobban korlátozott a média mozgástere, kiemelve, hogy egyfajta magyar sajátosság például az, hogy a papíron piaci médiacégek közel fele valójában állami hirdetésekből él. Tavaly ráadásul első uniós kormányfőként a magyar miniszterelnök is felkerült a sajtószabadság ellenségeit összegyűjtő, 37 vezetőt tartalmazó listára a Riporterek Határok Nélkülnél. Szerintük Orbán Viktor hatékonyan számolta fel a média sokszínűségét gazdasági-politikai szélhámosságok révén, mára pedig megszerezte a magyarországi média nyolcvan százalékát.

Bővebben>>>

Forrás: MÚOSZ