A Transtelex cikke.

Iohannis és Zelenszkij közös nyilatkozatot írnak alá, amelyben Románia ígéretet tesz arra, hogy
támogatja Ukrajnát, 2023. jún. 1-jén – Fotó: Román Elnöki Hivatal

Január és május között a román állami és magánvállalatok több mint 850 millió euró értékű árut exportáltak Ukrajnába, ennek egy része hadifelszerelés volt. Annak ellenére, hogy a háború kitörése óta a román kormány és elnöki hivatal folyamatosan hárítottak ebben a témában, és semmi konkrétumot nem közöltek arra vonatkozóan, hogy szállít-e fegyvereket és lőszert Románia Ukrajnának, a Szabad Európa portál kiderítette, hogy igen.

A Romtehnica, a Védelmi Minisztérium vállalata első helyen áll az Ukrajnába szállító romániai exportőrök között. A gazdasági minisztériumhoz tartozó Romarm szintén a top 10-ben van, a vállalatról azt kell tudni, hogy az összes állami fegyvergyár a felügyelete alatt áll. Emellett Románia drónokat és drónalkatrészeket is exportált Ukrajnába több mint 56 millió euró értékben. Mindezeket az adatokat a Szabad Európa tette közzé. A portál arról ír, hogy az Országos Statisztikai Hivataltól kikért adatok egyértelműen bizonyítják,

Románia állami és magánvállalatokon keresztül szállít Ukrajnának hadi felszerelést és lőszert.

Már kezdettől nagy volt a titkolózás az ukrajnai fegyverszállítmányok kapcsán

A NATO-ban és az EU-ban lévő nemzetközi partnereivel ellentétben a román kormány mindent megtett eddig annak érdekében, hogy titokban tartsa azt a katonai és logisztikai támogatást – legyen az bármilyen kicsi vagy nagy -, amelyet Románia Ukrajnának nyújt az Oroszország elleni háborúban.

Pedig június 1-jén a moldovai Bulboacában Iohannis és Zelenski elnökök közös nyilatkozatot írtak alá, amelyben Románia ígéretet tesz arra, hogy „támogatja Ukrajnát, amíg szükséges”, többek között a NATO-integrációban is, Ukrajna pedig „nagyra értékeli a Románia által felajánlott politikai és gyakorlati támogatást”, „a menekültek befogadásával, a nemzetközi segélyek tranzitjával a területén keresztül, a gabonaexport megkönnyítésével, Ukrajna nemzetvédelmi erőfeszítéseinek támogatásával és az ellenálló képesség növelésével, beleértve a védelmi képességek növelését”. Mindezek ellenére, hívja fel a figyelmet a Szabad Európa portál, az ország teljes politikai vezetése nem volt hajlandó megmondani, hogy miből áll Románia katonai segélye Ukrajnának.

A titkolózás alaphangját maga Klaus Iohannis elnök adta meg, aki 2022. április 12-én, majdnem két hónappal az orosz invázió kezdete után azt mondta, nem jó részletesen elmagyarázni a nyilvánosság előtt, hogy miben áll a szomszédos országnak nyújtott katonai segítség.

A romániai hatóságok hallgatása az Ukrajnának nyújtott haditámogatásról már tavaly is foglalkoztatta a hazai sajtót, a Hotnews például felidézi, hogy Klaus Iohannist 2022 nyarán is kérdezték erről egy sajtótájékoztatón, amikor az államfő annyit válaszolt, hogy ezek az információk államtitoknak minősülnek.

„Nem nyilatkozom erről” – ismételte meg háromszor egymás után Bogdan Aurescu volt román külügyminiszter is egy 2023 márciusában adott interjúban a BBC újságírójának nyomására, aki arra volt kíváncsi, hogy Románia addig a pillanatig milyen támogatást nyújtott szomszédjának a háború kezdete óta. „Ez a kormányunk politikája. Úgy gondoljuk, hogy így hatékonyabb” – indokolta a volt miniszter a titkolózást.

Mit sikerült megtudnia a sajtónak?

Panorama portál még 2023 első felében megpróbált utánajárni a valós helyzetnek, és kiderítette, hogy Románia már 2022-ben is adott el fegyvereket Ukrajnának, és 2023-ban is folytatódik az export, mivel az ukránok előre nagy összeget fizettek a román félnek a megrendelt áruért.

45 millió eurót számlázott a Romarm az Ukrexportnak, az importért és -exportért felelős ukrán állami vállalatnak 2022-ben, amely 110
millió eurót utalt előre a cégnek 2022-ben.

Az összeg a Romarm 4111-es ügyfélszámla-mérlegében szerepel, amelyet a Romarm tavalyi évre vonatkozó ügyintézői jelentésében mutattak be, írja a Panoráma.

A mostani újdonság az, hogy nem a Romarm kötötte a legnagyobb üzletet Ukrajnával: a Szabad Európa kérésére az Országos Statisztikai Hivatal által nyilvánosságra hozott adatok szerint mind tavaly, mind az idei év első öt hónapjában az Ukrajnába irányuló romániai exportőrök toplistájának élén a Romtehnica Állami Vállalat áll, amelynek egyetlen részvényese a védelmi minisztérium. A honlapon nincsenek nyilvános pénzügyi adatok a vállalat 2022-es és idei tevékenységéről.

Áprilisban Florin Spătaru akkori gazdasági miniszter az Europe Liberă one2one-nak nyilatkozva elmondta, hogy tavaly a román védelmi gyárak megnövekedett megrendeléseket kaptak fő megrendelőjüktől, a Honvédelmi Minisztériumtól, de a hagyományos külföldi vásárlóktól is, így sokkal nagyobb mennyiségű lőszert és fegyvert gyártottak.

A két nagyvállalat mellett az Ukrajnába irányuló romániai exportőrök között a Romarm egyik leányvállalata is szerepel – a 2023-as rangsorban a 6. helyen. Ez a „Dragomirești-i Különleges Termékek Gyára”. A Romarm szerint a dragomirești-i vállalat tüzérségi lőszereket, repülőbombákat, bányászati vagy felszíni robbantásra szánt robbanótölteteket, valamint katonai vagy rendőrségi felhasználásra szánt robbanóanyagokat gyárt. A statisztikai hivatal nem részletezi a Románia által tavaly és idén Ukrajnába irányuló katonai export értékét, de néhány részletet közöl a román állam által exportált termékekről, és ebből következtetni lehet, hogy milyen hadiipari felszerelések, alkatrészek, fegyverek és lőszerek lettek Ukrajnába irányítva.

Az ukrajnai háború kitörésekor, 2022-ben a jelentés szerint Románia 432 450 euró értékű, 762 kilogramm súlyú pilóta nélküli légi járműveket exportált (pontos szám megadása nélkül), ezek egyértelműen a drón kategóriába tartoznak.

Szintén tavaly Románia 51 815 820 euró értékben küldött Ukrajnába drón-, rakéta- és műhold-alkatrészeket. Az export az idei év első öt hónapjában is folytatódott, amikor az INS adatai szerint 4 239 810 euró értékben küldtek Ukrajnába drónokat.

A Szabad Európa forrásai szerint az exportot nagy valószínűséggel egy vagy több magántulajdonban lévő vállalat bonyolította le, mivel a román állami vállalatok nem gyártanak katonai drónokat. Az INS azt sem említi, hogy katonai vagy polgári drónokról van-e szó. Az INS listáján más termékek is szerepelnek, amelyek katonai felhasználásra utalhatnak. Konkrétan az „egyéb légi járművek (pl. helikopterek, repülőgépek)” kategóriába tartozó termékek kivitelét említi.