Elterjedt a fideszesek körében, hogy Svájcban börtön jár a túlfűtött otthonokért, pedig csak vészhelyzetre készítenek forgatókönyvet – számolt be róla a Lakmusz.

Felköptek és aláálltak a Fideszes propagandisták: Bayer, Bohár és Rétvári is csúnya öngólt lőttek

Működnek a szankciók! Svájcban börtön jár azért, ha valaki 19 foknál melegebbre fűt be otthon. Micsoda demokrácia… – írta ki 47 ezer követőt számláló Facebook-oldalára Bohár Dániel, a kormánypárti Megafon-központ egyik véleményvezére.

Az előttünk álló télen Magyarországon az állami intézményekben legfeljebb 18 fok lehet. Mi ez ahhoz képest, hogy Svájcban, a világ egyik leggazdagabb országában egyenesen börtönnel fenyegetik azokat, akik 19 foknál melegebbre fűtik, na nem az állami intézményeket, nem, a saját házukat, vagy a saját lakásukat – magyarázta néhány nappal később Bayer Zsolt fideszes publicista frissen indult vlogjában.

Legújabban pedig Rétvári Bence miniszterhelyettes, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára osztotta meg Facebook-oldalának 61 ezer fős közönségével ugyanezt az üzenetet.

A Lakmusz szerint ezek az állítások nem fedik a valóságot, Svájcban nincs érvényben semmilyen törvényi korlátozás arra vonatkozóan, hány fokra fűtheti fel otthonait a lakosság.

Zajlik viszont a felkészülés arra a helyzetre, ha az elhúzódó orosz-ukrán háború és az orosz gáz importjának leállása miatt a fűtési szezonban súlyos gázhiány lépne fel az országban.

Egy ilyen krízis kezelésére állt elő javaslatcsomaggal augusztus 31-én a svájci Szövetségi Gazdasági, Oktatási és Kutatási Minisztérium, és jelentették be, hogy társadalmi egyeztetést kezdenek róla az érintettekkel.

A tervezet értelmében súlyos gázhiány esetén az állam más lépések mellett valóban kötelezhetné a fogyasztókat, hogy spóroljanak a gázzal, és a gázfűtésű épületeket maximum 19 fokra fűtsék, a melegvizet lefeljebb 60 fokig melegítsék, hősugárzókat és a meleg levegős sátrakat ne működtessenek, szaunákat és uszodákat ne fűtsenek.

A kormány szerint ezekre az alapvetően “kényelmi megvonásokra” azért lehet szükség, hogy “alapvető fontosságú áruk és szolgáltatások” súlyos gázhiány esetén is biztosítottak legyenek.

A háztartások hőmérsékletkorlátozása pedig csak az utolsó lépés lenne a kríziskezelésben. Mielőtt az állam a háztartási termosztátokhoz nyúlna, előbb önkéntes alapon kérné a lakosságot a gázzal való spórolásra, kötelezné a kettős tüzelésű fűtési rendszerek használóit, hogy a gázról másik energiahordozóra álljanak át, leállítaná a középületek és uszodák gázzal fűtését, és csak akkor következne a háztartások szabályozása, ha a fenti lépések nem bizonyulnak hatékonynak. 

A tervezetet bejelentő Guy Parmelin gazdasági miniszter ugyanakkor elmondta, a szövetségi kormány nem erővel szeretné átverni a korlátozásokat: bízik a lakosság együttműködésében.

A Blick azonban szeptember 6-án külön cikkben foglalkozott a “fűtési szabálysértőket fenyegető” börtönbüntetéssel. Ezt kapta fel másnap a magyar sajtó.

A hír szemléje felbukkant az Origo, a Mandiner, a 24.hu, a szlovákiai magyar ma7.sk, az Index, a Szeretlek Magyarország és a Ripost oldalain is, de több esetben csak a cikkek szövegéből derült ki, hogy nem érvényben lévő szabályról hanem a legrosszabb esetben bekövetkező forgatókönyvről van szó a Svájcban is kockázatot jelentő gázhiány kezelésére.

Forrás: Lakmusz, Propeller