Mármint a dohányzásról, ami közvetve a legelterjedtebb halálok. A Quora kérdezz-felelek ismeretterjesztő portál a világhírű madridi MD Anderson Cancer Center orvosának tette fel a kérdést: Gyógyul-e a dohányosok tüdeje a leszokás után? A szakértő időtartamokra bontva válaszolt.

8 óra múlva
Már javul az egykori dohányos vérében az oxigénáramlás; néhány nap múlva javul a szaglás, az ízérzékelés, a bőr állapota.

12 óra múlva
A test megtisztul a felesleges szén-monoxidtól, visszaállítja annak normális szintjét, ugyanakkor növeli a szervezet oxigénszintjét.

24 óra múlva
A szívroham kockázata mérhetően csökkenni kezd, a vérnyomás csökkenésénak köszönhetően.

Egy hónap után
Amint a tüdő gyógyul és a tüdő kapacitása javul, a korábbi dohányos kevesebbet köhög és kevésbé nehéz a légzése.

Kilenc hónap után
A tüdő jelentősen meggyógyult. A csillók, a tüdőben található finom szőrszerű struktúrák, amelyek segítik a nyálka kiürítését és a fertőzések elleni küzdelmet, mostanra felépültek.

Öt év után
A verőerek (artériák) és az erek ismét kiszélesednek, csökkentve a stroke kockázatát.

Tíz év után
A tüdőrák kialakulásának és a halálnak az esélye nagyjából a fele annak, mintha tovább dohányoznánk.

A szerkesztő saját tapasztalata

A doktornőnk megkérdezte, dohányzunk-e. (Influenzával kerestük fel, az átvilágítás kizárt bármilyen tüdőproblémát.) Mondtuk, hogy nem. – Mióta? – kérdezte. Közel húsz éve – válaszoltuk a valóságnak megfelelően. Mosolyogva válaszolt: – Akkor azért olyan a tüdeje, mintha nem is dohányzott volna soha… A koronavírus ellen sem árt, ha egészséges a megfertőződés előtt a tüdőnk.