Az EP-választások előtt újabb “gate” nyílt meg, ezúttal a RussiaGate. Egy lett EP-képviselőről hosszú sor bizonyíték támasztja alá, hogy közel húsz éve orosz kém. Ez minket magyarokat >KGBéla-ügy után aligha lep meg, mégis olyan alapos nyomozást végzett az Insider, hogy érdemes elolvasni az eredeti cikket: közlik a két tartótiszt nevét, fotóját, emailjét és számos szaftos részletet. A Parlament tisztviselői nekifogtak az ügy jogi kezelésének, nem lesz gyors.
Tatjana Ždanoka azon tucatnyi képviselő közé tartozott, akik nem szavazták meg 2022 februárjában az orosz agressziót elítélő EP-nyilatkozatot, korábban részt vett a krími “népszavazás”-jellegű akcióban mint “megfigyelő”, illetve személyesen találkozott Aszad szír elnökkel, mikor már az EU-s szankciós listán volt, és Moszkva tartotta épp életben a diktátort.
A balti politikában sem meglepetés a fordulat, csak végre megvannak a bizonyítékok. De miért nem lépett soha senki Rigában vagy Brüsszelben? Miért történhet meg, hogy éveken-évtizedeken keresztül harmadik országok titokban vásárolhatják be magukat az EP-be teljesen büntetlenül? Ezzel szemben példa a transzparenciára, hogy a lett liberális párt egy ukrán jelöltet tett az EP-listája élére, Ivana Volocsijt. A gyakorlat tehát átlátható formában létezik és támogatható, hiszen ekkor az európai polgárok szavazatukkal dönthetnek, például a magyar Fidesz-listán juthattak be határon túli magyarok harmadik országokból.
Ha pedig már transzparencia. A Follow The Money nevű civil szervezet az elmúlt öt év sajtójelentéseiből rakta össze, hogy összesen hány kisebb-nagyobb korrupciós botrányba keverdtek az EP-képviselők. Tipp? Bizony minden négyből egy MEP megbotlott valahogy. A KatarGate óta zajlik némi langyos öntisztulás.
Heti Feledy
Forrás: Újnépszabadság