Vesztegelünk a zágrábi állomáson. Utunk további kilátásait talál­gatjuk, csomagjaink mellett, mikor arra leszek figyelmes, hogy egy vasutas kitartóan őgyeleg körülöttünk; nem is annyira szeme, füle van inkább rajtunk – állapítja meg feleségem.
Hogy felé irányul a figye­lem, zavart mosollyal kihúzza magát, s apró, elnézést kérő kézmoz­dulattal lép közelebb; beszél, beszél szaporán, dolgozik keze-lába, s bár szavaiból időnként elővillan egy-egy magyar hangzású szótag, csak annyit vagyok képes megállapítani, hogy én ezzel a nyelvvel még nem találkoztam. Mintha sötétben, úgy tapogatok bizonytalanul a gyufás-skatulya után, talán arra lenne szüksége? – int a fejével-szemével, hogy nem, nem, az órámat mutatnám, nem! – értem meg tisztán az első szót.
Önkéntelenül felkapom fe­jem, s jóleső érzés melegedhetik te­kintetemben, mert hirtelen ő is meg­nyugszik és „nos, akkor hát helyben vagyunk”-alapossággal lassan, min­den szót megrágva törni kezdi anya­nyelvemet. Először is, szapora bocsánatkérések közepette, arra próbál bizonyságot szerezni, hogy mi valóban magyarok vagyunk-e vagy csak magyarul beszélünk? Miközben köz­löm vele a tényállást, azon töpren­gek, vajon mi szándéka lehet ennek az embernek velünk, vajon mi lehet az, ami számára megéri, hogy így kerékbe törje nyelvét, hogy így be­leizzadjon ebbe a fortélyosnak tűnő magyar beszédbe. Aztán megtudom.
Megtudom, mert türelmem van meg­hallgatni, és van szívóssága átverekedni magát a nyelvi bozóton. Kö­zel hajolok hozzá, szemem is össze­húzom biztatóan, és szinte látom: segítségül hívott kezével miként hajtogat félre maga elől indát, ágat, s már értem is törekvése okát: megörvendett a magyar szónak, mert olyan faluból származik, hol egy-két magyar család is lakott, és volt neki egy nagyon kedves gyermekko­ri barátja, kit Péternek hívtak, ki­vel hosszú esztendőkön át együtt csatangoltak erdőn és mezőn, s ki oly nyomtalanul eltűnt a második világháborúban, hogy hírét sem hallotta… Azóta most beszél először magyarul, és magyaráz és gesztikulál és majd ölbe vesz bennünket a népeink közötti barátság jegyében, invitál kávéra, borra, s én legszíve­sebben lekésném a vonatot…

…Sokat gondolkodom azóta is a baráti érzés felparázslásának e ma­gával ragadó példáján. Hogy a zág­rábi epizódban mennyi történelem is szunnyad! Valahogy így nőtt az emberiség is, úgy hiszem. Gyermek­korukban gondtalanul játszadoztak még a népek, csupán fel-, nemzetté növekedvén kezdték becsülni egymást a közös gyermekkor emlékével és a más-más ajkúság öntudatával is, vagy martak egymásba épp – mennyi háború és pazarolt vér tanúság rá a földön! Van nemzedék, aki látja, mily gyorsan ölő ragály és méreg lehet sovinizmus, fasiz­mus, mily gyorsan terjed az emberállatban a halálra kiszemelt nép iránti falánk gyűlölet; feltételezni is szörnyű: ha a hitlerizmus megsemmi­sítésével a fasizmus szárnyát nem szegik, miként árasztott volna el mindeket a tenyésztett düh; feltar­tóztathatatlan lett volna, úgy lehet, kipusztulhattak volna már mind a gettóra szántak, és áradt volna ak­kor is tovább, kiszemelvén azokat is, kik valaha szót váltottak a kiirtottakkal, ki azoknak írmagját is, sorvadt volna a maga-magát nagykanállal evő emberiség. Milyen jó is hát az idegen nyelvet törő zágrábi munkásember barát­sága melegénél fűtőzni. Hiszen, aki más nép fiához közeledik ilyen szerető reverendával, abban saját nemzeti érzése is erős, minthogy inter­nacionalista is csak megmívelt nem­zeti tartalmaiban élő lehet. Fut, fut bennem a gondolat ily rendű-rangú tartalékaink pallérozá­sának, művelésének felettébb szük­séges és szépséges voltáról…

S szégyen vagy nem szégyen, csak most jut eszembe, hogy a zágrábi epizód nem is velem esett; nem bizony. A legnagyobb élő magyar költő mesélte el nekem ez év június 3-án, tapasztalataiból állítni példát arra, hogy boldogok és szabadok lehetnek még a népek, nemzetek, ha nem feledik közös gyermekkorukat, s magukban a legnemesebbet mívelik, egymáshoz így közelitnek. És mesélte pedig eleven, külön életet élő tekintetével is, olyan szuggesztíven, hogy az ige, lám, bennem gyökérről megfogant.

Megjelent A Hét II. évfolyama 40. számában, 1971. október 1-én.