1971. június nyolcadika, déli tizen­két óra. A füllesztő melegben a ha­rangszó is áll a levegőben. Száza­dos öreg tölgy alatt meghatóban hangzik a beszéd: „Embernek lenni mindenek között”. Keveset írt Arany János itt a geszti kis nádtetejes házi­kóban, de ezt a gondolatát itt véste szívekbe, lúdtollal szántott lapokra, amikor a Tisza-kastélyban nevelősködött, elszakadóban Szalontától, készülődőben Nagykőrösre, 1850 szo­morú esztendejében.

Áll a kis nádfedeles hajlék. Gyer­mekként körbejártam egyszer, s a kastély vaskerítésén át megbámultam sokszor. Itt lakott Arany János, a: „zárt sisakon, pajzson kézbe kivont kardú, nagyfalusi Arany szalontai hajdú.” Ezt a mondatot meg még in­kább az eszmélkedés határa óta őrzöm emlékezetemben, őszinte gyer­mek-büszkeséggel, hogy én is ott, a Kölesér-parton ébredhettem életre. Most a tegnapi szalontai diák Arany János új fényben ragyogó kis hajlé­kának örülhet a geszti volt grófi parkban. Mert a fordító vihar nemcsak a kastély úrtermeit változtatta hosszú gazdát kereső küzdelmek után iskolává, de a nádat is lezilálta a csöpp tetőről, ajtó, ablak új örököst cserélt, s idők múltán csak egy kis tábla meg a domboruló fundamen­tum maradt; a táblán elmosódó írás vallott, hogy e telken ház állott: Arany szállóháza.

„Idők szálltak, évek múltak”, és a lelkiismeret gondja egyre nyomasz­totta a gesztieket, föl kellene újíta­ni a kis épületet. Pénz, ember, gaz­da! Csak ennyi hibádzott. Szerencsé­re nem késett, nem vétett az idő pótolhatatlant. Pénzt a megye – Békés megye – adott, emberek, az em­lékező öregek elővették a régi szer­számokat, kibontották a fundamen­tumot, megmentették a régi téglákat, hogy azok beépülhessenek az új ház­ba, gyerekek parkot kerítettek a mú­zeum és a kis emlékmű köré, és gazdának falu meg iskola lelkes tanítói­val egyként vállalkozott.

Miért jut eszembe mindez Buka­restben, vendégként a Magheru su­gárúti szálló hetedik emeletén? 1971. június 10-én délután két óra­kor ültem repülőgépre Budapesten, hogy majd innen vigyek hírt haza, miként változik élet és ember, ten­gerparton, hegyek magasán, városok forgalagában: a szocialista Romá­niában. Az indulás reggelén a ma­gyar rádióban még beszámoltam az Arany-ház avatásáról, beszéltem ar­ról az egészségesen bontakozó kedv­ről, mely történelmünk, irodalmunk jeles emlékeit megörökíti egyre több­felé a hazában, s kollégáimmal együtt örvendeztünk, hogy ezek tar­talmas ünnepségek és e kis falumú­zeumok valóságos búcsújáróhelyek lesznek, ahová iskolák csapatai za­rándokolhatnak tudásban frissülni.

Szóltam arról is, hogy Méhkeréken román nemzetiségi házat, Kétegyházán szlovák szobát avatnak még eb­ben az évben Békés megyében, hogy a népi emlékek se sodródjanak szét a nagyvilágba – mert bizony Ma­gyarországról élelmes nyugati turis­ták hordják ám ki a népi kincseket – és azzal a megnyugtató érzéssel repültem egy országgal idébb, hogy megint éleszthettem a lelkiismeretet a közös emlékek őrzőiben.

1971. június 10-e – itt előbbre jár az óramutató –, 5 óra. Rendezgetem a csomagomat a szállodában, és eszembe ötlik a modern szoba sarká­ban a televízió, önfeledten kapcsol­tam be, és vártam a hangot, miről ad hírt a világ e nagyszerű letapoga­tó készüléke egy másik főváros – Bukarest – gép- s emberzajában? „És most a múzeum-látogatás után tekintsük meg a szülőházat. Az ősi porta a Szalontát gyakorta látogató vörös kakas lángolása során elpusz­tult, de ezen a telken állott, márványtáblával jelölten a szülőház má­sa Arany János nevelőotthonának helyén. A költő életében az egykori Kölesér utcát Arany Jánosról nevez­ték el s ezen ő sokat tépelődött, hogy jól történt-e így?”

A román televízió magyar adását néztem – hallgattam.

Előbb csak a hangokat fogtam fel, s hinni sem akartam a fülemnek. Aztán Barabás Miklós Aranyról ké­szített portréja rezgeti a képernyő fényében, majd a Tengerihántás csen­dült egy szép arcú színésznő előadá­sában (azóta tudom, Illyés Kinga volt). Merengtem, naptárt lapoztam, a repülőút álomszép képeit: hófoltos havast, barna esőfüggönyt, kanyargó patakvizet, valószínűtlenül apró mozgó pontocskákat, autókat, vakító fehér gomolyfelhőket, melyek visszaontják a napsugarat a gépre, a szállás szédületét éltem végig egy pillanatra, hogy azt ne higgyem, hogy álmodok. De más az autó­zaj, meg idegen a szoba, megfogha­tó a történés és emberhez szóló sza­vak vallják itt és most, hogy Arany János emléke – közös téma.

Az Ótorony öreg padlásszobáiban is ritkultabb volt az általa rendben tar­tott fehérnemű, megfogyatkozott a pipák száma, de a fotel, amelyben meghalt, levelek, írások, melyek őt jelenítik, itt sorakoztak előttem. Visszacseng a tárlatvezető riporteri szó: feldolgozatlan az Ercsey leve­lezés, és sok-sok emlék lappang még őriző kezek között. Az egykori nagy iskola, az öreg református temp­lom, Szalonta város egy-egy felvil­lanó részlete ma Bukarestből Arany emlékét idézték a szíkpusztás szü­lőföld határától a tengerpartig.

Irodalomban jeleskedő diákként a nagyszalontai Arany János gimná­ziumban egyszer filológiai dolgozat­ba (amolyan kezdetleges hasonlítgatásba) mélyedtem, és többé-kevésbé saját kútfejemre támaszkodva méregettem, hogy Ion Budai Deleanu Jiganiadája és Arany János Nagyidai cigányokja milyen rokonságot hordoz? Tudtam, hogy a történelmi és irodalomtörténeti hangulat más-­más volt kettőjük esetében, különben is élveztem az Arany-mondást: „eng­em esz a lúg, ha fejed mosom…”, iszen a szabadságharc bukásának kétségbeesett kacaja lőn Nagyida, mégis a cigányok felvonultatásának rokonhangulata összehasonlításokra sarkallt az irodalom szolgálatának mozduló hajnalán. A távolságok ré­gen sokszor mesterkedéssel rakott falát bontogattam szinte öntudatla­nul. Tréfás öngúnyoló versikéiben Arany román szót is ejtett, hogy a rím kedvéért-e, ezt is boncolgattam. Akkor, milyen messze ez már! De hol a távolság határa, ha egy na­pon órák múlása közben a talán adott élmény és a mindenképpen nyert átélés egyugyanarról szól ál­talam másoknak és kölcsönben ne­kem.

Szalontán csütörtök délután százak szeme leste áhítatos csend­ben a Bukarestből küldött képsort, és szombaton, Budapestről a szom­széd Geszt község Arany-ünnepségé­ről beszéltem, mint odalátogató, Arany emlékét tisztelő tollforgató, és – hogy a történések szintézise teljes legyen – most Bukarestben írom meghatott tanulságként, amit itt is, ott is idéztek Arany János művéből: „Nem hal meg az, ki mil­liókra költi dús élte kincsét…” Arany halhatatlan. Nem közhely­nek, de a távolságokat átkötő igaz­ságnak a kedvéért írom le újra, mert a meghatódás érzelmi tartal­mát tetté csak a bizonyítás nemesí­ti, amellyel nem maradhat adós az ember; hiszen órák múlásán belül kaptam olyan megfogó élményanya­got, amiért – már az első percek múlásáért – érdemes volt átrepülni a magasban, levegőben a rövidülő távolságokat.

Megjelent A Hét II. évfolyama 25. számában, 1971. június 18-án.