Alakul ez, mint púpos gyermek a prés alatt, mondhatnánk a magyar korrupcióellenes felbuzdulást látva. Már meg is alakult a hangzatos nevű Integritás Hatóság (hogy ne keverjük össze az Információs Hivatallal, a továbbiakban IHAT-nak fogom rövidíteni), amelynek feladata a… Szóval ez a testület fog küzdeni a honi korrupció ellen.  Biró Ferenc lett az elnök, Holbusz Tímea és Dabóczi Kálmán a két alelnök. A Telex forrásai szerint mindhárom illető komolyan vehető szakember.  Nyilván nincs is okunk kételkedni ebben. Én például mindenkit igyekszem komolyan venni mindaddig, amíg csak lehet.

Kinevezték az Integritás Hatóság vezetőit. Eltalálták: mind Fideszes…

Most például nem is igen lenne okom gyanakvásra, ha nem lett volna e komolyan vehető illetők kiválasztása-kinevezése körül néhány legalábbis gyanakvásra okot adó körülmény. Van azonban, ami távol tartja a jóleső elégedettség érzését. Néhány apróság a kezdetektől szemet szúrt nekem.

Az egyik az, hogy az IHAT vezetői pályázatának meghirdetése és a vezetők kiválasztása már azt megelőzően megkezdődött, hogy az erre vonatkozó jogszabály napvilágra került volna. Sebaj! Azért volt bőven, akik közül válogatni lehetett, és választottak is, mint fentebb kiderült. A visszaélések és a korrupciós ügyek terén nagy tapasztalatokkal rendelkező Transparency International Magyarország például Bod Péter Ákost, Jancsics Dávidot és Marschall Miklóst támogatta. Na, ők nem lettek tagjai a csapatnak. Ezen már csak azért sincs mit csodálkozni, mivel a kiválasztást az Állami Számvevőszéki nagyon megbízható elnöke, Windisch László végezte. Windischről pedig tudvalévő, hogy az ősfideszes Domokos Lászlóhoz hasonlóan mélyen elkötelezett a pártállam vezéréhez. Egész karrierje az állampárthoz köti.  

De lássuk röviden, hogy miről is van szó. Az IHAT a jövőben bármely érintett személytől vagy szervezettől fogadhat bejelentést az európai uniós pénzügyi támogatások végrehajtását hátrányosan érintő körülmények tárgyában. Adatszolgáltatást igényelhet az adott üggyel összefüggésben, melyet a Hatóság által megállapított, de legfeljebb hatvannapos határidőn belül teljesíteni kell. Korlátozás nélkül betekinthet az üggyel összefüggő iratokba is.  A vizsgált szervezettől és annak munkatársaitól írásbeli és szóbeli, a vizsgált üggyel összefüggésbe hozható szervezettől pedig írásbeli tájékoztatást kérhet. Nem folytathat azonban bizonyítási eljárási cselekményeket. Ezzel kapcsolatban meg kell keresnie az erre hatáskörrel rendelkező hatóságot, amely az IHAT nevében (!) elvégzi a bizonyítást. A Hatóság tehát nem rendelkezik jogosítvánnyal arra, hogy az eljárást egyébként elmulasztó szervek hatáskörében eljárjon vagy nyomozást folytasson. Ugyancsak nem gyakorolhat semmiféle tevékenységet olyan ügyekben, amelyekben Közbeszerzési Döntőbizottsági jogorvoslati eljárás, vagy bírósági eljárás van folyamatban.

Magyarul az IHAT nagyjából az Ombudsman jogaival rendelkezik. Panaszt fogad, továbbít, áttekint, és megállapít. Lényegében a jogkövetkezmények attól függnek majd, hogy bármely bejelentésére a hatóság, a rendőrség, ügyészség ne adj’ Isten a független magyar bíróság kész-e, hajlandó-e bármiféle eljárást indítani. Sajnos nem jegyeztem meg, hogy ki mondta: egyáltalán nem mindegy, hogy melyik ombudsmanhoz hasonlítjuk ezt a hatóságot: Gönczöl Katalinhoz vagy Kozma Ákoshoz.

Nagy tapasztalatunk van már abban, hogy lehet akármennyi bizonyítékot, tényt és adatot mondjuk a Polt Péter-féle „ügyészség” rendelkezésére bocsátani, amennyiben az nem a legfőbb ügyész ínyére való, akkor bizony az az eljárás el fog húzódni az idők végezetéig. Tessék most kegyelettel gondolni a Microsoft Magyarország állami közbeszerzési ügyleteire. A lassan öt éve zajló különösen jelentős kárt okozó csalás és más bűncselekmények miatt indított eljárás – amelyben egyébként az Országos Rendőrfőkapitányság is mélyen érintett! – még mindig csak ott tart, hogy „fordítják a beérkezett iratokat” (Polt Péter). Akit az ügy tartalmi elemei érdekelnek – mert többek között ennek is köze van az EU támogatások felfüggesztéséhez –, az itt megismerkedhet a részletekkel. 

Lehet, most sokan úgy gondolják, hogy ez az egész Integritás Hatóságosdi nem más, mint egy újabb kormányzati parasztvakítási kísérlet, amit kifejezetten az Európai Parlament és az Európai Bizottság részére találtak ki. Talán olyanok is akadtak/akadnak, akik már háborognak, hogy megtettük, amit „Brüsszel” parancsolt, mostmár akkor tessék utalni azt a pénzt, de íziben. Még „ellenzéki pártok” is sürgetik „Brüsszelt”, hogy utaljon, mert nagyon kell a pénz. Ugyanis az Orbán-kormány rohamléptekkel dönti csődbe az országot. 

Utóbbiak számára a rossz hír az, hogy az említett európai testületekben nem hülyegyerekek ülnek. Nem véletlenül pedzegeti napok óta Navracsics főtárgyaló, hogy lehet, hogy „Brüsszel” új igényekkel áll elő. Lehetséges, hogy nem elégszenek meg az eddigi „korrupcióellenes vívmányokkal”. Mi több, a hírek szerint az IHAT tényleges beindításának akár két évet is jósolnak a szakemberek. Hogy addig se legyen „Brüsszelnek” hiányérzete, gyorsan nekiállnak a bizonyításnak. Az EU-s pénzek vélhetőleg bűnös módon való felhasználása miatt eljárás alá kerülő személyek előre láthatólag olyan körökből kerülnek majd ki, akik a Fidesz szívének nem kedvesek. Mint például Varga Zoltán, a milliárdos üzletember, a 24.hu-t is kiadó Central Médiacsoport tulajdonosa. Arról viszont nincs hír, hogy mondjuk Völner Pál előzetes letartóztatásba került-e már a hivatali hatlommal visszaéléssel kombinált vesztegetési (korrupciós!) ügyében. Arról hallott-e esetleg valaki, hogy mondjuk Kósa Lajos (Mr. 20%), a csengeri örökösnő jóbarátja ellen indult-e büntető, vagy legalábbis mindenre kiterjedő, feltáró jellegű büntetőeljárás? Tudom, tudom! Ezek nem uniós pénzek.

Én igazából csak akkor lennék megnyugodva, akkor hinném el a magyar politikai élet elkötelezettségét az EU támogatások védelmének komolyságát, és a korrupcióellenes harc kíméletlen lefolytatásának szándékát illetően, ha az illetékes hatóságok már a mai nap folyamán nagy erőkkel kopogtatnának az Orbán család, Polt Péter és más NER korifeusok kastélyainak és palotáinak kapuján. Letartóztatási paranccsal a kezükben, természetesen. Bízzunk benne, hogy az Európai Unió szakértői is így gondolkodnak erről az egész Integritás Hatóságról.

Kép forrása: Infostart