Az Európai Tanács elnökének, az Európai Bizottság elnökének és az Európai Parlament elnökének közös nyilatkozata
Magyarország (Orbán) nem volt hajlandó aláírni az Európai Unió közös nyilatkozatát. Ehelyett a három legfőbb EU-intézmény – az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament – vezetői, Charles Michel, Ursula von der Leyen és Roberta Metsola adott ki közös közleményt Ukrajna megtámadásának második évfordulójá). Ahhoz, hogy az Európai Unió nevében nyilatkozatot lehessen kiadni, a huszonhét tagország egyöntetű támogatása szükséges.
Orbán ezt a szöveget nem volt hajlandó aláírni:
A mai nap tragikus évforduló: Oroszország teljes körű agressziós háborúja Ukrajna ellen, amely nyilvánvalóan megsértette a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát. Két év erőszak, brutalitás, terror és pusztítás. Soha nem fogjuk elfelejteni a támadás kezdeti sokkját, a borodiánka-i, bukovai, mariupoli események borzalmait.
Mégis, a folyamatos atrocitások és szenvedések ellenére, amelyeket országszerte elszenvedett, Ukrajna szilárdan áll. A hősies ukrán nép bátorságról és elszántságról tesz tanúbizonyságot, amikor megvédi hazáját, és harcol szabadságáért és közös európai értékeinkért.
Az Európai Unió mindig támogatni fogja Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül. A Krím és Szevasztopol 10 évvel ezelőtti jogellenes annektálása az Ukrajna elleni tartós orosz agresszió kezdetét jelenti.
Oroszország és vezetése kizárólagos felelősséggel tartozik ezért a háborúért és annak globális következményeiért, valamint az elkövetett súlyos bűncselekményekért. Továbbra is eltökéltek vagyunk abban, hogy felelősségre vonjuk őket, többek között az agresszió bűntettéért is.
Ukrajna nap mint nap szembesül az agresszor folyamatos brutális és válogatás nélküli támadásaival. Jobban, mint valaha, továbbra is egységesek maradunk, és hűek vagyunk ígéretünkhöz, hogy támogatjuk Ukrajnát, ameddig csak szükséges. Az ukrán népért, az európai békéért és biztonságért, valamint a szabályokon alapuló nemzetközi rend érvényesüléséért.
Az Európai Unió továbbra is határozott és rendíthetetlen politikai, katonai, pénzügyi, gazdasági, diplomáciai és humanitárius támogatást nyújt, hogy segítse Ukrajnát abban, hogy megvédje magát, megvédje népét, városait és kritikus infrastruktúráját, helyreállítsa területi integritását, visszahozza a több ezer deportált gyermeket, és véget vessen a háborúnak.
Az Európai Unió úgy döntött, hogy csatlakozási tárgyalásokat kezd Ukrajnával, és segíteni fogja az országot az uniós tagság felé vezető úton. Ukrajna jövője az Európai Unióban van. Az Európai Unió továbbra is rendszeres és kiszámítható pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának. A 2024-2027 közötti időszakra szóló 50 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomag segíteni fogja Ukrajnát abban, hogy kielégítse azonnali szükségleteit, újjáépítse gazdaságát és társadalmát, modernizálja intézményeit, valamint megszilárdítsa a demokráciát és a jogállamiságot.
Továbbra is foglalkozni fogunk Ukrajna sürgető katonai és védelmi szükségleteivel, beleértve a sürgősen szükséges lőszerek és rakéták szállítását. Uniós szinten példátlan intézkedéseket hoztunk az európai védelmi ipari termelés felfuttatása érdekében, és tovább fogjuk növelni a kapacitást, ami lehetővé teszi számunkra, hogy fokozzuk az Ukrajnával folytatott katonai támogatást és együttműködést, és ezzel egyidejűleg erősítsük védelmi felkészültségünket és európai szuverenitásunkat. A jövőbeni biztonsági kötelezettségvállalásokon is dolgozunk, amelyek segítenek Ukrajnának megvédeni magát, ellenállni a destabilizációs törekvéseknek és elrettenteni az agresszív cselekményeket a jövőben[i].
Oroszország és vezetői egyre nagyobb árat fognak fizetni tetteikért. Partnereinkkel együtt példátlan szankciókat vezettünk be Oroszországgal és a háborúban részt vevőkkel szemben, és továbbra is készen állunk arra, hogy fokozzuk az Oroszországra gyakorolt nyomást, hogy korlátozzuk háborús képességét. Emellett megtettük az első konkrét lépéseket annak érdekében, hogy az oroszok által lekötött vagyonból származó rendkívüli bevételeket Ukrajna támogatására fordítsuk. Folytatjuk célzott fellépéseinket Oroszország további elszigetelése érdekében a nemzetközi fórumokon.
Támogatjuk Ukrajna békeformuláját egy igazságos, átfogó és tartós, az ENSZ Alapokmányának és a nemzetközi jognak az elvein alapuló békéért, valamint a lehető legszélesebb nemzetközi támogatással megvalósuló globális békecsúcsra irányuló valamennyi erőfeszítést.
A mai napon zászlóink egymás mellett fognak lobogni szolidaritásunk, elkötelezettségünk és eltökéltségünk jelképeként.
A katonai támogatás és a biztonsági kötelezettségvállalások az egyes tagállamok biztonsági és védelmi politikájának teljes tiszteletben tartásával, valamint valamennyi tagállam biztonsági és védelmi érdekeinek figyelembevételével történnek.
Címkép: Anton Zseleb
Forrás: Újnépszabadság