A kalinyingrádi régió Oroszország egyetlen európai külterülete, melyet kizárólag NATO-országok határolnak. Egyelőre nem világos, hogy Ukrajna hogyan és kinek a segítségével gyújtott fel egy orosz rakétahajót az exklávéban. A kijevi lépés egyértelműen az orosz-ukrán háború eszkalációjának irányába mutat- írja az Euronews.

Az eset április 7-én történt, egyelőre tisztázatlan körülmények között. Az ukrán katonai hírszerzés „különleges műveletről” beszél, de nem közölt részleteket arról, hogy kik követték el az akciót, hogyan kerültek Kalinyingrádba, és segített-e nekik ebben valaki a környező NATO-országok közül.

A kalinyingrádi exklávé térképe. Fotó: Library of Congress

Az orosz védelmi minisztérium eddig nem kommentálta az eseményt.

A kalinyingrádi célpont a Szerpuhov nevű orosz rakétahordozó volt, amelyet egy meg nem nevezett egység gyújtott fel, vagyis nem légicsapásnak vagy tengeri drónnak esett áldozatul. A körülmények ezért kommandósakcióra utalnak.

„A rakétahajó belsejében keletkezett tűz miatt a kommunikációs és automatizálási berendezések teljesen elpusztultak. A Szerpuhov harcképességének helyreállítása sokáig fog tartani” – közli az ukrán Hírszerző Főigazgatóság, miközben újabb szabotázsakciót ígért az orosz flotta ellen.

Az eset pikantériája, hogy az exklávé csakis az atlanti szervezet két tagállamának a területéről (Lengyelország, illetve Litvánia) érhető el. A harmadik lehetőség a tengeri megközelítés, de az is csak NATO-tagok felségvizein keresztül történhet.

Finnország és Svédország atlanti integrációjával a Balti-tenger a Nyugat és Oroszország konfliktushalmazának egyik jelentős helyszínévé lépett elő, amire Oroszország többször is utalt. Moszkva aggodalmainak fő oka az, hogy Szenpétervárról a világtengerekre való kihajózás ettől fogva NATO-tagok engedélyétől függ, miközben ez stratégiai fontosságú Moszkva számára.

Az ukrán katonai titkosszolgálatnak ez az első művelete a Balti-tengeri orosz hadiflotta ellen, mely új fejezet megnyitását jelenti egy olyan térségben, amely gyakorlatilag a NATO „beltengerének” számít.

Moszkva jó eséllyel a NATO-tagállamokra hárítja majd a felelősséget az akcióért, mely egyértelműen a háború eszkalációjának irányába mutatna.

A háború előző szakaszában a kijevi hadvezetés fő célpontjai a Fekete-tengeren közlekedő orosz hadihajók voltak, amelyeknek komoly veszteségeket okoztak.

Forrás: Euronews.hu, Propeller