Az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított értékének uniós átlaghoz viszonyított aránya tavaly Bulgáriában (64 százalék) volt a legkisebb és Luxemburgban (240 százalék) a legnagyobb, Romániában pedig 78 százalék volt – írja az Agerpres az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai alapján.

A tagállamok között nagy volt a szórás 2023-ban: Luxemburgban és Írországban 140, illetve 112 százalékkal volt nagyobb az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított értéke az uniós átlagnál; Hollandiában 30, Dániában 28, Ausztriában pedig 23 százalékkal.

Ez az érték Bulgáriában 36, Görögországban 33, Lettországban 29, Szlovákiában 27, Horvátországban és Magyarországon egyaránt 24, Romániában pedig 22 százalékkal volt kisebb az uniós átlagnál. Románia felzárkózását jelzi, hogy az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számított értéke 2022-ben még 24, 2021-ben pedig 27 százalékkal volt kisebb az uniós átlagnál.

Kiemelt kép forrása: Profimedia Images (u7szerk.)

A szerkesztő megjegyzése

Ehhez lásd Megjöttek a friss GDP-adatok: Románia lehagyta, Horvátország utolérte Magyarországot (Portfolio)

Az Eurostat kedden adta ki első előzetes adatait a különböző GDP-mutatókról 2023-ra vonatkozóan.

Románia fejlettségi mutatója már magasabb, mint Magyarországé, Horvátország pedig utolért hazánkat – derül ki az Eurostat mai gyorsbecsléséből, amelyben az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP-adatokat közli. Magyarország az uniós átlag 76 százalékán áll, a horvát holtversennyel még Szlovákia, Lettország és Bulgária van mögöttünk a régiós fejlettségi rangsorban.

Románia gazdasági fejlődése töretlen, s egyre inkább bővében van energiának.