Gazdasági helyzetértékelést, egyben programismertetést tartott az Egységben Magyarországért.

Újabb részletét mutatták be kedden az Egységben Magyarországért választási programjának a szövetség politikusai, Gazdaságpolitikai lépések a kormányváltás után címmel. A „Közös akarattal” elnevezéssel meghirdetett, hétfőn a szociálpolitikai javaslatokat felvonultató sajtótájékoztató-sorozat második részét Simon András kommunikációs szakember nyitotta meg.

Bevezetőjében azt mondta:
„A kormány éppen karácsonyra jelentett be egy 1100 milliárd forintos megszorító csomag, két lépésben. Ez azt jelenti, hogy ennyivel kevesebb fejlesztés jut a magyaroknak a következő hónapokban.”Simon András szerint ide vezetett a kormány gazdaságpolitikája és válságkezelése, és ott tartunk, hogy Romániában jobban lehet keresni, mint nálunk, 370 forint fölött van egy euró, vágtat az infláció, az ország eladósodott, az államadósság az egekben van. Hozzátette, a „kormányváltó szövetségnek” javaslatai is vannak.

Ezek ismertetése sorában Illyés Márton, a Momentum elnökségi tagja azzal kezdte, hogy „Bajban kell átvennünk az országot, rekordmagas államadósság, infláció, kiürült kassza és a NER-cégek által leuralt gazdaság vár minket jövőre”. A megoldás szerinte a következő: 
„Feladatunk, hogy felszabadítsuk a magyar gazdaságot, amelynek középpontjába az értékteremtést állítjuk. Az új kormány nem emelhet adókulcsokat, viszont a személyi jövedelemadó rendszerét igazságosabbá tesszük, mert a minimálbér adóterhelése nálunk a legmagasabb az egész Európai Unióban.”A gyakorlati lépések között említette még, hogy helyi integrált fejlesztési terveket készítenek majd a helyi közösségekkel együtt, és „visszacsatolják a gazdaság vérkeringésébe” a leszakadó régiókat.

Varju László (DK) országgyűlési képviselő, a költségvetési bizottság elnöke szerint „Orbán Magyarországán a tisztességes munkának nincs becsülete, miközben a fideszes elit, a rokonok, a barátok, az oligarchák – lopással és korrupcióval – milliárdossá váltak”.

„Változás azonban csak akkor lesz, ha 2022-ben leváltjuk az Orbán-kormányt, és kiharcoljuk, a minden tagállamra és kormányra kötelező európai minimálbért, ami nem kormányokon és választási ígérteken múlik, hanem garantált az európai polgároknak, köztük nekünk is” – mondta.Z. Kárpát Dániel, a Jobbik  alelnöke, a parlamenti vállalkozásfejlesztési bizottság elnöke szerint Orbán Viktor és csapata több mint tíz éven keresztül azzal versenyzett  a világpiacokon, hogy a magyar bérszínvonal meglehetősen alacsony. Ezzel szemben leszögezte, hogy a rendőrök, a tűzoltók, az egészségügyi szakdolgozók, a nagyon fontos nemzetstratégiai ágazatok esetében olyan béremelési programokat kell végrehajtani, hogy megálljon az érintettek elvándorlása Magyarországról. Hozzáfűzte: „A mikro- kis- és közepes vállalkozások számára is egyenlő esélyeket lehetőségeket kell teremteni országos szinten, és ne Orbán Viktor dolgozószobájában dőljön el, kiből lesz sikeres vállalkozó. Ne a politikai kapcsolatok, hanem végre a tehetség és a szorgalom, érdemelvű megközelítés döntse el azt, hogy Magyarországon ki tud labdába rúgni a piacon és ki nem.”

Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese, a vállalkozásfejlesztési bizottság alelnöke kijelentette, hogy „az Egységben Magyarországért Márki-Zay Péter vezetésével megszabadítja Magyarországot a korrupciótól”. Szerinte a magyar gazdaság legsúlyosabb ballasztja, hogy a fideszesek a holdudvarukba kicsatornázzák az összes pénzt, amihez csak hozzáférnek. Ennek ellentettjeként azt ígérte:„Létrehozunk egy átlátható, tisztességes és a versenyt szorgalmazó közbeszerzési rendszert, ami gyakorlatilag egyfajta közbeszerzési rezsicsökkentésnek is felfogható, hiszen sokkal alacsonyabb áron kapjuk majd meg ugyanazt a szolgáltatást, ugyanazokat a terméket. (…) A legkorruptabb törvényeket egyszerűen eltöröljük, így a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások törvényét, és felülvizsgáljuk mindazokat a beruházásokat, amelyeket ennek keretében indítottak el.”

Tordai Bence szerint kormányváltás után felszámolják a „trafikmutyit”, csatlakoznak az Európai Ügyészséghez, valamint létrehozzákk azt a magyarországi antikorrupciós szervezetet, amely intézményes garanciája lesz annak, hogy soha többé senki ne „tévedhessen meg” következmények nélkül, és ne lehessen korrupt rendszert üzemeltetni a magyar állam keretein belül. Megjegyezte még: „Elszámoltatjuk a politikusokat, átláthatóvá tesszük a vagyonosodásukat, és olyan szigorú összeférhetetlenségi és vagyonnyilatkozati rendszert vezetünk be, amely a vagyonosodási vizsgálatokkal kombinálva egyértelművé teszi, ki mikor, mennyivel gazdagodott. Meg fogjuk nézni, hogy az elmúlt tizenkét évben hogyan lettek fideszes miniszterek milliárdosok, és a lopott pénz pedig visszavesszük.”

Forrás: Népszava