Mark Rutte NATO-főtitkár hivatalos rezidenciáján fontos találkozót szervezett az ukrajnai helyzet megvitatására. Az eseményre szerda este került sor, amelyen az uniós vezetők és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vett részt, írja a Libertatea.
A találkozón olyan prominens személyiségek jelentek meg, mint Olaf Scholz német kancellár, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Jelen voltak továbbá a Cseh Köztársaság, Dánia, Hollandia, Lengyelország és az Egyesült Királyság képviselői is.
Az eseményről Rutte az X-en tett közzé bejegyzést: „Tegnap este európai vezetőkkel és Zelenszkijjel találkoztam hivatalos rezidenciámon. Megvitattuk az Ukrajnának nyújtott katonai és gazdasági támogatás sürgős fokozását” – írta a NATO-főtitkár, aki egy képet is közzétett az oldalán.
Egyeseknek nem osztottak se széket, se lapot
Hogy az Ukrajnával szomszédos Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor miért nem volt jelen a találkozón, az talán az ukrán-magyar fegyverszüneti csörtével és Orbán Ukrajna támogatásának gáncspolitikájával is magyarázható lehet. A román sajtó figyelme így Klaus Iohannis román elnökre korlátozódott, akit szintén nem hívtak meg a találkozór, noha Románia elkötelezett támogatója Ukrajna ügyének.
„Tudok erről a találkozóról. Nem tudom, hogy ki hívta össze a meghívott államokat, vagy ki nem hívta meg a többieket, ez nekem kicsit szokatlannak tűnik, mert mi a NATO-ban konszenzusban dolgozunk, nem kis csoportokban, nem kis templomocskákban. De tudni fogjuk, hogy miről tárgyaltak, és amikor eljön az idő, lesz hivatalos álláspontunk. Nem tartom jó megoldásnak, hogy ezeket a bonyolult kérdéseket kis csoportokban vitassák meg” – mondta Klaus Iohannis román elnök.
A találkozón hangsúlyozták, hogy a folyamatban lévő konfliktussal összefüggésben továbbra is fontos az Ukrajnának nyújtott támogatás. A megbeszélések középpontjában a háború sújtotta országnak nyújtott katonai és gazdasági segítség fokozása állt.
Mint ismeretes, Klaus Iohannis sokáig Mark Rutte kihívója volt a NATO-főtitkári posztra, de alulmaradt a holland politikussal szemben, miután a mandátum végén járó Iohannist mindössze pár ország, például Magyarország támogatta a főtitkári tisztség elnyerésében. A román államfő nem csak alulmaradt riválisával szemben, de mivel mindent erre alapozott, a román politikai színtéren nem maradt neki hely, így politikai karrierje is, úgy tűnik, a végéhez közeleg.