Jutott eszembe, milyen jó volna, ha nem csak a magyar, de a román politikai élet vezetői is egy kis időt szentelnének ismereteik bővítésére. Hangzatos nyilatkozataik előtt illene tisztában lenni némely történelmi ténnyel.

A most éppen megint forrósodó román–magyar viszony vitái közepette például érdemes volna egy kis tanulmányt elolvasniuk arról, hogy miként is alakultak az osztrák–magyar monarchia, valamint Románia területi viszonyai. Ha csak felületesen (istenem, politikusok, nem szakemberek) számba vennék például az 1877-1878-as évek nemzetközi egyezményeit, az akkori nagyhatalmak (Oroszország, Anglia, Németország, Ausztria–Magyarország, Törökország) többszöri, határtologató döntéseit, nem hirdetnék olyan fensőbbségi tudattal azt, hogy azok valamilyen „szent népakarat”, a most ismert országhatárok nemzetközi elismerését jelentik: itt, Kelet-Közép Európában.

Az 1878. július 13-án Berlinben aláírt dokumentum például olyan területeket juttatott Romániának, mint Dobrudzsa egy része (Törökország és részben Bulgária kárára), amelyben a román etnikum messze kisebbségben élt a törökökkel, bolgárokkal, lipován-oroszokkal szemben. Igaz, Dél-Besszarábiát ugyanez a Kongresszus odaítélte Oroszországnak, Románia kárára, így ez a terület máig maradandóan a „nagy medve” birtokában van. A jelenlegi Moldova Köztársaság hányatott sorsát pedig talán nem kell ide sorolnom. Érzésem és több évtizedes tapasztalatom szerint ugyanis olyan nagyon egyik fél (sem a román, sem az orosz) sem törekszik különösképpen arra, hogy ez a vitatott terület (ütközőzóna!) a „birtokában” legyen…

Persze érteni vélem, hogy a Fekete-tenger a legértékesebb ebben a „játszmában”, de elég sokatmondó, hogy ennek a kivételezett partszakasznak és a kontinentális talapzat kincseinek a birtoklása Romániában soha nem kerül szóba annak kapcsán, hogy milyen fontos az a bizonyos, Trianon óta sokszor emlegetett „szent népakarat”, amelyet az a százezerre főre becsült Gyulafehérvári Népgyűlés mondott ki, amelyre a magyar–osztrák államvasút szállította a tömeg tekintélyes részét…