Különösen az ülőmunka és különösen a bezártság körülményei között újra meg újra felmerül a szénhidrátok (a kenyér) fogyasztásának dilemmája: jó vagy nem jó? Természetesen a válasz ebben az esetben sem fekete-fehér. A Quora – 2009-ben alapított „kérdezz-felelek” ismeretterjesztő szociális platform – élelmezésügyi szakértője válaszol a kérdésre.

A kenyér alapvető élelmiszerünk, naponta fogyasztjuk. Szüleink és őseink is naponta ettek kenyeret. A kenyérért háborúztak, és az összes vallásban fontos szerepe van. A mezőgazdasági „zöld forradalom” elősegítette a búza- és gabonatermelés növelését, ezáltal az emberiség létszámgyarapodását. A kenyér tápanyagbeli, történelmi, kulturális és monetáris értékkel is rendelkezik. A kenyér az emberi létezés üzemanyaga.
A búza csakugyan rengeteg keményítőből származó szénhidrátot tartalmaz. A szénhidrátok alapvető szerepe az étrendünkben, hogy energiát biztosítsanak. Ezt az energiát kalóriákban mérjük. A szénhidrátok mind a növényi, mind az állati formáik: a világ energia-valutája. A mi testünk is szénhidrátok (glikogén) formájában raktározza az energiát. A szénhidrátok nem ördögtől valók, szükségesek, és sajátos célt is szolgálnak. A világ gabonát tárol vészhelyzet idejére, és ez életben tartja az emberiséget, míg a zöldségek erre nem képesek.
Vajon az ülőmunka hatására csökkent-e a magas keményítőtartalmú ételek – például a kenyér – fontossága? Igen. Közülünk sokan végeznek irodai munkát és emiatt kevés testmozgást, így kisebb az energiaszükségletünk. Nem vagyunk francia parasztok (földmunkások), akik naponta egy nagy barna cipót fogyasztanak; viszont jóízű, sok rostot és fehérjét tartalmazó, egészséges kenyeret ehetünk, ha okosan választunk.
A búza sok fehérjét is tartalmaz. Akár 12%-ot is. Hasonlítsuk csak össze ezt az egyéb gabonafélék fehérjetartalmával: rizs 7%, kukorica 3%, krumpli 1,7%.
Áldás rajtunk a búza! Azok, akiknek csak manióka jut, fehérjehiányban szenvednek, elsorvadnak. A rostok is fontosak az étrendünkben. Valószínűleg ez az egyetlen olyan dolog, amit mindannyian meg tudunk tenni a bélrendszerünk, valamint szív- és érrendszerünk egészségéért: fogyasszunk több rostot! A kenyér jó rost-forrás lehet. Mind a fehérkenyér, mind a magvakat tartalmazó kenyér gazdag rostokban.
Energia, hogy mozogni tudjunk, fehérje, hogy újraépítse a testünket, és rostok, hogy kitisztítsanak! Kenyér, veled vagyunk!