Az Infovilág cikke.

Az orosz–ukrán háború váratlanul visszaidézi a II. világháborút megelőző, már lassan elfeledett történéseket. Amikor Európában egy agresszív hatalom szándékaival, cselekedeteivel szemben álló kormányok nem igazán tudták, mit kell tenniük. (A nyitó képhez: harmadik éve dúl a háború ukrán földön…)

Az 1938 szeptemberében a hitleri Németországgal Csehszlovákia feldarabolásáról megkötött müncheni megállapodás az azóta pejoratív értelemben használt „megbékélés” politikájának jelképes megnyilvánulása lett, amikor is Anglia és Franciaország – kétségtelenül bonyolult nemzetközi körülmények között – utat nyitott a Harmadik Birodalom területi és politikai céljainak megvalósításához és gyakorlatilag a második világháborúhoz.

Az, hogy egyes vezetők miként gondolkodtak akkoriban erről a helyzetről, jól mutatja Neville Chamberlain brit miniszterelnöknek a nyilvánosság előtt, Madeleine Albright volt amerikai külügyminiszter 2003-ban megjelent memoárjában is idézett, a müncheni tárgyalások befejezése után tett kijelentése, miszerint: „Milyen rettenetes, elképesztő, hihetetlen, hogy itt lövészárkokat ássunk és gázálarcokat húzzunk csupán azért, mert egy távoli országban, ismeretlen népek között valami perpatvar folyik”.

A Kelet-Európában jelenleg folyó, példa nélküli háború sok tekintetben visszaidézi az akkori dilemmákat és az azt követő drámai eseményeket. A bezárkózás, a várható következmények felmérésének hiánya vezetett ahhoz, amit az emberiség 1939–45 között átélt. Még a Szovjetunió is, amely „ügyesen” kikerülte a müncheni megállapodás aláírása után egy évvel kitört világháborút, két esztendővel később, 1941-ben maga is áldozatává vált ennek a hitleri politikának.

A mostani, sok tekintetben páratlan nemzetközi helyzetben érdemes visszaidézni azt a fajta gondolkodásmódot, ami elvezetett a múlt század második világégéséhez, s felhívni a világ figyelmét arra, hogy megfelelő következtetéseket vonjunk le múltunk eseményeiből.

A drámai történelmi ismétlések elkerülése végett idézhetjük Donald Trump akkori elnök 2020-ban, a West Point amerikai katonai akadémián tett kijelentését: „Nem az amerikai csapatok feladata, hogy régi konfliktusokat oldjon meg messzi helyeken, amelyekről sokan nem is hallottak soha.” 

Egy közös bolygón élünk, egy közös euró-atlanti világban létezünk, s azt együtt kell megvédenünk.