„Kisebb egészségügyi problémák miatt” lemondta a május 14-i elnökválasztás szerdára tervezett kampányrendezvényeit Recep Tayyip Erdogan török elnök, jelentette a Reuters hírügynökség. ”Az orvosok tanácsára ma otthon fogok pihenni” – írta Erdogan a Twitteren, és azt ígérte, csütörtökön folytatja kampányát.
A tervek szerint szerdán három közép-anatóliai tartományban tartott volna beszédet, de kedd este egy élő televíziós adásban rosszul lett az újraválasztásáért kampányoló államfő. Ekkor a Kanal 7 tévének adott, eleve másfél órás késéssel kezdődő interjúját kellett váratlanul megszakítania. Húsz perccel később visszatért adásba Erdogan, bocsánatot kért és azt mondta, az intenzív választási kampány ”komoly” gyomorproblémákat okozott, ezért érzi magát rosszul.
A közösségi médiában azonnal megjelentek a találgatások a húsz éve hatalmon lévő elnök valós egészségi állapotát illetően. 2011. novemberében Erdogant vastagbél-problémák miatt megműtötték. Hivatalos közlések szerint az elnök nem rákbeteg, de akkor is ez a feltételezés keringett közszájon.
Az viszont tény, hogy igen nyomasztó lehet a kampány a 69 éves Recep Tayyip Erdogan számára, mert két évtizedes „uralma” során még sosem kellett ilyen szoros versenyben helytállnia. A május 14-i elnök- és parlamenti választásokon az egyesült ellenzéknek ezúttal valós esélye van arra, hogy legyőzze mind Erdogant, mint pártját, az AKP-t. Felmérések szerint egy tiszta választáson, bár szoros eredménnyel, de a jelenlegi erőviszonyok mellett az elnökválasztást és a parlamenti választást is az ellenzék nyerné meg.
Aggódik az Európa Tanács is, bár nem a török elnök egészségi állapota, hanem a török demokrácia helyzete és a közelgő választás tisztasága miatt.
Tekintettel a törökországi demokrácia-deficitre, az emberi jogok és a jogállamiság helyzetére, valamint a február 6-i földrengés következményeire Törökországban „nagyon nehéz” körülmények között tartják a választásokat – jelentette ki szerdán Frank Schwabe, az Európa 45 országát tömörítő szervezet vezető megfigyelője. A német szociáldemokrata politikus vezeti az ET török választásokra delegált 42 fős megfigyelőcsoportját.
Schwabe több sajátos problémát is a választásokat nehezítő és bonyolító, illetve annak tisztaságát veszélyeztető tényezőként említett. Az egyik az, hogy a február 6-i földrengés miatt ki- és áttelepítetteknek április 2-ig kellett megváltoztatniuk a választási listákon szereplő lakcímüket, az ellenzék szerint viszont ez az idő nem volt elegendő. Így a választás napján sokaknak vagy vissza kell térniük lerombolt lakóhelyükre, vagy nem szavazhatnak. A kormány biztosít majd szállítási lehetőségeket, de kérdéses, hogy ez nem azt jelenti-e, hogy akkor „bizonyos” pártra és jelöltre kell majd szavazniuk, azaz az elnökre és az AKP-ra.
Schwabe szerint probléma lehet a szavazók azonosítása is, hiszen a földrengésben sokan elhunytak, eltűntek, és fennáll a veszélye annak, hogy egyesek megszerezték a földrengés áldozatainak igazolványait, hogy helyettük szavazhassanak.
Az európai kontinens emberi jogait felügyelő Európa Tanács misszióján kívül az EBESZ 350 szakértője is figyelemmel kíséri majd a törökországi választásokat.
Élő adásban lett rosszul a török elnök, lemondta mindegyik ma tartandó programját – Recep Tayyip Erdogan állítólag már jól van, reméli, hogy tudja folytatni a kampányt…
Ismerős trükköket vet be a török elnök, de vajon kitől veszi őket? – Túlzengi a sikerpropaganda a gazdasági nehézségeket, Recep Tayyip Erdoğan mégsem érezheti…
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. április 27-én.