Gyakorlatilag mindegyik párt önálló megmérettetésre készül.
Közös ellenzéki lista kellene az EP-választásokon – jelentette ki nemrég Komjáthi Imre MSZP-társelnök. Mit gondolnak erről a pártok valójában?
A realitás az, hogy nem lesz egy nagy közös lista – mondta el egy az MSZP ügyeire rálátó forrás a Magyar Hangnak. Szerinte tízből tíz kutatás azt mutatja, hogy az ellenzéki szavazók az EP-választáson is összefogást látnának szívesen, igaz, például a jelenlegi Jobbikot már nem mindenki sorolja ide. Vagyis a választói akarat miatt kellett szóba hozni a közös lista kérdését, „hátha megjön a többi párt esze”. – De valójában nem erre készül a stratégiánk, hanem az egyedül indulásra – tette hozzá. Szerinte elsőként annak kell eldőlnie, lesz-e közös listája a Párbeszédnek és az LMP-nek, „mi pedig nem csukjuk be a kapukat”. Hogy van-e esélyük képviselőt küldeni Brüsszelbe, arra azt mondta, a szavazási magatartás valamikor jövő tavasszal kezd el formálódni, vagyis akkorra kell a kampányukat csúcsra járatni, ha utóbbi sikerül, és erős listavezetőt találnak, akkor sikerrel fognak járni. Végleges döntés még nincs, de szerinte jelenleg minden abba az irányba mutat, hogy Tüttő Kata főpolgármester-helyettes lesz a listavezetőjük.
Lapunk kereste az MSZP sajtóosztályát is, ők azt írták: „A jelenlegi autoriter rendszerben a demokratikus ellenzéken belüli verseny és a viták csak a Fideszt erősítik, gyengítik az ellenzék 2026-os kormányzóképességébe vetett hitet is. Széles körű együttműködés esetén az ellenzék ugyanannyi vagy csaknem annyi európai parlamenti mandátumot szerezhet, mint a Fidesz.”
„Kiderül, hogy nem léteznek”
Lapunk kérdésére a DK sajtóosztálya azt válaszolta: „Az EP-választás szabályait nem Orbán Viktor írja, hanem az Európai Unió, a demokratikus szabályok pedig lehetővé teszik, hogy a választók döntsenek a pártok által képviselt alternatívák között. Minket érdekel az emberek véleménye, közös lista állításával nem akarjuk elvenni tőlük a választás lehetőségét.”
Hasonló reakció érkezett a Momentum sajtóosztályától is, akik szerint miután az EP-választás tisztán listás voksolás, így nem áll fenn az a helyzet, hogy összefogás hiányában értékes szavazatokat veszítenek a külön induló pártok.
– Ezek tükrében nem indokolja semmi, hogy az ellenzéki pártok teljes összefogásban induljanak – tették hozzá. Egy momentumos forrásunk úgy fogalmazott a háttérben: „Az MSZP most a közös listát csak azért fogja nyomni, mert tudják, ha egyedül indulnak, kiderül, hogy nem léteznek.”
Zöldlista? Kétséges
Jelen állás szerint önállóan készülünk az EP-választásra – mondta egy, az LMP belső életét ismerőforrás. Kifejtette, bár tárgyalnak a Párbeszéddel, nem közeledtek az álláspontok az elmúlt időszakban. Szerinte nehéz a párttal összeegyeztetni a dolgokat, akár stratégiáról, akár listás helyekről legyen szó, „makacsul kötik az ebet a karóhoz”. Úgy érzi, az LMP tett gesztusokat a Párbeszéd felé, ezekre nem érkezett válasz, „úgyhogy megyünk előre, és elkezdjük a kampányt önállóan”. A párt egyébként szeptember 9-én tartja listaállító kongresszusát, úgy tudjuk, Ungár Péter, Schmuck Erzsébet és Tetlák Örsis esélyes az első helyek valamelyikére. Forrásunk szerint a párt számára igen kudarcos, 2019-es EP-választáson elért 2,18 százalékos eredményhez képest mindenképp előrelépésre számítanak. – Az elmúlt egy év az akkumulátorgyárak elleni harc irányba tudott minket rakni politikailag és szervezetileg is, igaz, hosszú út vezet még az öt százalékig – mondta.
Az LMP sajtóosztálya válaszában Tetlák Örs, a párt országos elnökségének tagja Népszavában megjelent véleménycikkét küldte el. Ő azt írta, „az összefogás emlegetése annak a mértékegysége, hogy kinek mennyire nincs érdemi gondolata a világról (…). Mi próbálunk ennek ellenállni”.
„Reménybeli barátság”
– Szegény szocik kétségbe vannak esve. Pontosan tudják, hogy nem lesz közös lista, ezek után ezzel házalni elég szomorú – vélekedett lapunknak egy, a Párbeszéd viszonyait ismerő forrásunk. Elmondta, a Párbeszéd továbbra is szeretne az LMP-vel közös listát, hogy jelenleg hogyan jellemezné a viszonyukat, arra azt mondta: „reménybeli barátságban vagyunk”. Szerinte az LMP-ben lassabban és nehezebben előrejelezhetően születnek a döntések, ráadásul a párton belül 2-3 áramlat is van, akik mást akarnak. Úgy látja, 5-10 százaléknyi választó van, aki szívesen szavazna zöldlistára, de „kisebb fajta csoda lenne”, ha két párhuzamos kampányt futtató zöldpárt közül akár az egyik is EP-képviselőt juttatna ki Brüsszelbe. Forrásunk szerint nem ártana ősszel eldönteni, lesz-e zöldlista, ők mindenesetre már idén tavasszal elkezdték a saját kampányukat, és listavezetőjük, Jávor Benedek ismertsége már majdnem ugyanott van, mint az első vonalbeli politikusoké, úgyhogy készen állnak az önálló indulásra is.
A Párbeszéd sajtóosztálya kérdésünkre úgy fogalmazott: „a zöld értékek hatékony érvényre juttatásának alapvető feltétele a kellőpolitikai erő megépítése”, ami egy egységes zöld pólus létrehozását jelentené, az ezzel kapcsolatos tárgyalások az LMP-vel jelenleg is zajlanak. A Jobbik szerint pedig „komolytalan javaslat, amely jól mutatja, hogy egyes pártok nem tudnak vagy nem akarnak tanulni a tavalyi választás hibáiból”.
Forrás: a Magyar Hang VI. évfolyama 35. számának (szeptember 1–7.) nyomtatott változata.