• Felröppent, hogy rövid időre megnyílhat a rafahi átkelőpont, de Izrael ezt később cáfolta
• Az ENSZ szerint az övezetet „megfojtják”
• Eddig félmillió palesztin hagyhatta el Gáza északi részét Izrael felszólítására
• Izrael kitelepíti a lakosokat a libanoni határ menti 28 településről
• A Knesszet ülését légiriadó miatt félbe kellett szakítani az esti órákban
• Az ENSZ arra is figyelmeztetett: a Hamász menekülteknek szánt üzemanyagot és egészségügyi felszerelést lopott
Ma tartották az izraeli parlament első ülését a múlt hét szombati támadás óta. A Knesszet téli ülésszaka egyperces néma csenddel indult. Este azonban az ülést légiriadó miatt félbe kellett szakítani, mert ismét rakétatámadások érte az országot.
Az MTI tudósítása szerint az ülésen Jichák Herzog államelnök arról beszélt, hogy az országban válságba jutott az államba vetett bizalom, ezt pedig kezelni kell és gyorsan kell cselekedni. Jaír Lapid, az ellenzék vezetője pedig kijelentette, hogy a győzelemig egységesen kell fellépnie a különböző pártok híveinek. „Csak úgy győzhetünk, ha visszahozzuk az elrabolt embereket és nem lesz Hamász Gázában. Ez időbe és jelentős erőfeszítésbe telik. És ha a világnak nem tetszik, az se baj. Nem az ő gyerekeiket gyilkolták meg, hanem a mieinket.”
Hétfőn elterjedt, hogy reggel 9-től ideiglenes tűzszünet jöhet Gáza déli részén annak érdekében, hogy megnyílhasson az Egyiptommal szomszédos rafahi határátkelő, és segélyszállítmányok érkezhessenek, illetve hogy az övezetben tartózkodó, külföldi útlevéllel rendelkező személyek távozhassanak. Később viszont ezt az izraeli miniszterelnök hivatala cáfolta a CNN kérdésére. Helyi idő szerint ugyanis 9.45-kor azt mondták, jelen pillanatban nincs sem tűzszünet, sem humanitárius segítségnyújtás a Gázai övezeteben a külföldiek távozásáért cserébe. A Hamász is azt közölte, nem kapott értesítést a rafahi határátkelő esetleges megnyitásáról az egyiptomi hatóságoktól.
Az ENSZ arra is figyelmeztetett: a Hamász menekülteknek szánt üzemanyagot és egészségügyi felszerelést lopott Gázavárosból. Erre Israel Katz energiaügyi miniszter úgy reagált az X-en: addig Izraelnek nincs oka semmit sem adni Gázának, amíg „fel nem számolják a náci Hamászt”.
Kritikus a humanitárius válság Gázában – erről beszélt Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztin menekültügyi ügynökségének főbiztosa a CNN szerint. – Gázát megfojtják, és úgy tűnik, a világ most elveszítette az emberségét – mondta. Arról is beszélt, a víz életet jelent, de Gáza éppen most fogy ki belőle, tehát „Gáza kifogy az életből”. A vizet múlt hét elején zárta el Izrael, és bár vasárnap azt állították, hogy Gáza déli részén visszaállítják, azt az ENSZ egyelőre még nem tudta megerősíteni. Később az ENSZ hétfőn azt is közölte az Al Jazeera szerint: továbbra sincs víz Gáza déli részében sem. Hasonlóról számolt be a palesztin belügyminisztérium is, akik szerint a lakosok jelenleg egészségtelen vizet kénytelenek inni, ami egészségügyi kockázatot jelent. Izrael – válaszul a Hamász október 7-ei támadására – nem biztosított tiszta vizet Gázában az elmúlt tíz napban.
Az Izraeli Védelmi Erők egyébként vasárnap arról számoltak be, mintegy félmillió ember hagyta el eddig Gáza északi részét azt követően, hogy őket erre pénteken felszólították. Miután az északi részen hozzávetőlegesen 1,1 millió ember él, ez közel az érintettek felét jelenti.
Az izraeli egészségügyi minisztérium hétfő délelőtti tájékoztatása szerint még 351 ember van kórházban, akik a Hamász október 7-ei támadásai miatt sérültek meg – írta a Times of Israel.
– Izrael kitelepíti a lakosokat a libanoni határ menti két kilométeres sávban lévő 28 településről – jelentette be hétfőn az izraeli hadsereg és a védelmi minisztérium, amit az MTI idézett. Az ott élőket szállodákba vagy vendégházakba viszik, elszállásolásuk költségeit a kormány állja. Vasárnap egy Libanonból elindított rakéta egy építőmunkás halálát okozta egy határmenti faluban, további négyet pedig megsebesített. Az utóbbi napokban Libanonból egyre nagyobb intenzitással érte rakétatámadás az izraeli területeket, amire az izraeli hadsereg ellencsapásokkal válaszolt. Az iszlamista Hamász terrorszervezet október 7-i támadása óta az ország déli részén, a Gázai övezet határánál is evakuáltak huszonöt izraeli települést. A legnagyobb arányú kitelepítést vasárnap kezdték meg a harmincezer lakosú Szderot városban. Az amerikai kormány is megkezdte Izraelben élő vagy tartózkodó állampolgárainak kimenekítését. Vasárnap több száz embert szállítanak el Ciprusra egy olyan hajón, amelyet az Egyesült Államok kormánya bérelt ki. Onnan az amerikaiaknak maguknak kell gondoskodniuk továbbutazásukról.
Az Izraeli Védelmi Erők azt üzenték a Hezbollahnak hétfőn: „halálos” válaszra számíthatnak, ha továbbra is Izraelt támadják.
A Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet palesztinoktól származó értesülései szerint hétfőre virradóra volt az eddigi legjelentősebb izraeli bombázás az övezetben a Hamász Izrael ellen október 7-én elindított terrortámadása óta. Az izraeli hadsereg szóvivőinek közlése szerint az éjszaka folyamán légitámadásban meghalt a Hamász újabb fontos vezetője. Közzétették az iszlamista szervezet azon hat, magas rangú vezetőjének a listáját, akiket a hadsereg és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat a háború kezdete óta megölt. Köztük van a Hamász déli körzetének biztonsági parancsnoka, kommandós egységük parancsnoka, és a Hamász légi hadviselésének irányítója is. Az izraeli katonai szóvivő közölte, hogy a katonai mellett politikai vezetőkkel is végeztek. Mások között megölték az október 7-i támadás két parancsnokát, valamint Dzsavad Abu Samalát, a Hamász gazdasági miniszterét és Zakaria Abu Mamar nemzetközi kapcsolatokért felelős minisztert. Az izraeli hadsereg deklarált célja a Gázai övezeti bombázásokkal válaszolni az országot története során érő legbrutálisabb terrortámadásra és megölni a támadást eltervező és végrehajtó Hamász tagjait.