A Szabad Európa cikke.

Magyarországi egyházi vezetők figyelnek Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételén, 2022. május 16-án
Magyarországi egyházi vezetők figyelnek Orbán Viktor miniszterelnöki eskütételén, 2022. május 16-án

Minden vallás veszített híveiből Magyarországon a KSH előzetes népszámlálási adatai alapján, különösen a római katolikusok. Olyan mértékben, hogy először kerültek kisebbségbe a magukat bármilyen egyházhoz tartozónak állítók. A KSH állítólag előzetesen megsúgta a számokat egyes egyházaknak, hogy legyen idejük felkészülni „a sokkoló adatokra”.

Magyarországon most először ötven százalék alá került a magukat valamilyen egyház tagjaként meghatározó állampolgárok aránya – mutatott rá a Népszava a KSH által sajtótájékoztatón ismertetett részletesebb népszavazási adatokra.

A pontos kérdés egyébként az volt, hogy „Mi a vallása, felekezete?”

Ehhez kapcsolódóan: A KSH elkezdte megosztani a végleges népszámlálási adatokat

Különösen a magukat katolikusnak állítók aránya esett vissza erősen, több mint egymillió fővel lettek kevesebben. Úgy tűnik egyébként, mintha a katolikus vallás különösen meredeken zuhanó népszerűségű lenne Magyarországon: az ezredforduló utáni első évtizedben is csaknem egymillióval csökkent a hazai katolikusok száma, most pedig a 2011-es népszámláláshoz képest arányaiban még erősebb visszaesést jelent az ismét egymillió fővel alacsonyabb létszám.

Egészen pontosan tizenegy éve még 3 millió 871 ezer ember vallotta magát katolikusnak, a tavaly őszi népszámláláskor pedig már csak 2,9 millió.

Közülük a római katolikusok száma 3,7 millióról 2,6 millióra csökkent, a reformátusok aránya pedig 21-ről 16 százalékra. Evangélikusnak a korábbi négyszázaléknyi hívő után már csak 3,1 százalék mondta magát, nem vallásosnak a válaszadók 27 százaléka.

Eltérő magyarázatok

A Magyar Katolikus Püspöki Kar egyháza e problémáját „nemzetközi tendenciákkal” magyarázta kiadott közleményében. Emellett hozzátették, hogy „ez feladatot jelent” szervezetük, a Magyar Katolikus Egyház számára is. A legkisebb visszaesést mutató evangélikus egyház püspöki tanácsa körlevele szerint az okokat náluk elsősorban „magunkban, a saját működésünkben kell keresnünk, bűnvallással, őszinte szembenézéssel”. Ezen túl közös gondolkodásra hívták az híveket az egyház jövőjéről.

Azaz az adatok alapján például a magyarok egyre nagyobb aránya már azt a típusú, formális és számukra befolyásolhatatlan egyházi kötődést sem érzi felvállalhatónak, hogy például csecsemőkorában megkeresztelték.

HVG ezt megelőzően arról írt, hogy több forrásból megerősített információik szerint az érintett nagy egyházak korábban már külön tájékoztatást kaptak a KSH-tól ez ügyben.

Pontosabban azért, hogy „legyen idejük értelmezni a számukra is sokkoló adatokat”, és felkészülni visszaesésük kommunikálására. Nem ez lenne az első eset mostanában, hogy a KSH-ból statisztikai adatok jutnak ki egyes pártolt szereplőknek, még mielőtt mások számára is nyilvánosságra hozzák.

Ehhez kapcsolódóan: Februárban kormányközeli elemzőcéghez jutottak át embargós KSH-adatok

A népszavazás előtt a gazdagabb hazai egyházak helyi vagy akár országos kampányokat indítottak azért, hogy minél többen vallják magukat hozzájuk tartozónak.

A Magyar Katolikus Egyház egyik, népszámlálás előtti reklámja
A Magyar Katolikus Egyház egyik, népszámlálás előtti reklámja

Igaz, a Magyar Ateista Társaság is kampányt indított, hogy az ateisták vagy vallástalanok is vállalják fel ezt. Még olyan nehezítéssel is, hogy kifejezetten nem vallások, mégis a vallások közül lehetett csak kiválasztani a KSH felmérésében.

A kezdeményezők szerint ha minél többen vallják magukat ateistának, vallástalannak, akkor a politikusok rá fognak ébredni, hogy őket is képviselniük kell.

Kovács Marcell, a KSH projektvezetője a sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta, hogy a vallást vagy vallástalanságot firtató kérdésre nem volt kötelező válaszolni, tízből csak hat ember tette meg. Arányaiban erre akartak legkevesebben válaszolni az összes kérdés közül.

Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.