A bosszútörvény támadás Magyarország társadalma, kultúrája, polgárai ellen – A Párbeszéd közleménye
Ahogy a fideszes Alaptörvény szerint Magyarország nevében már nem is köztársaság, úgy annak elnöke sem testesíti meg a nemzet egységét. Hiába nevezik ugyanis hivatalosan Novák Katalint köztársasági elnöknek, a bosszútörvény mai aláírásával végérvényesen megerősítette: nem más, mint Orbán Viktor Fidesz-fülbevalós, hithű
bábja.
Demokráciákban egy ilyen, Belügyminisztériumból érkező, nyugalmazott vezérezredes által névre vett szöveget a parlament nekifutás nélkül visszaküld, mert ellentétes a pedagógusok, a diákok, a XXI. századi oktatás, végső soron Magyarország érdekeivel.
Ehhez képest Magyarországon egy aljas, korrupt, összeszerelő-üzemekre fölesküdött tolvajbanda nem csupán megszavazza, hanem elvbarátjával a pecsétet is azonnal rányomatja e szégyenletes koholmányra.
A bosszútörvény támadás Magyarország társadalma, kultúrája, polgárai ellen. Ezért egyszer fizetni kell! (…)
*
Donáth Anna szerint egy átlagos családnak havi 100 ezer forintjába kerülhet a státusztörvény – A Momentum Mozgalom közleménye
Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője a státusztörvény kapcsán arról ír, hogy “egy átlagos magyar családnak havi 100 ezer forintjába kerülhet a kormánypárt által kedden elfogadott státusztörvény.”
Donáth szerint a jogszabály hatására “eddig nem látott szintre emelkedhet a már most is drámai tanárhiány. Ennek következtében pedig aki szeretné, hogy a gyermekének esélye maradjon a továbbtanulásra és a jól fizető munkahelyre, kénytelen gyermekenként heti két-három magánórát fizetni.”
“Ez egy két iskolás gyermeket nevelő családnak heti 20-30 ezer forint, havonta pedig a 100 ezer forintot is meghaladhatja. Ennyit kell fizetnie átlagosan egy családnak ma, hogy esélye legyen pótolni azt a tudást, amit az állami oktatás már nem ad meg. Ennyibe kerül egy átlag magyar családnak, hogy a kormány válságba taszította az
oktatást” – jelentette ki Donáth.
Az EP-képviselő szerint lassan minden szülő megismeri a magántanárok szolgáltatásait, a matek felkészítőtől a történelem különórán keresztül a magánnyelvtanárig, de Európai szintű oktatásra így sincs esélyük a magyar családoknak. Heti két-három különóra ugyanis nem pótolhatja a működőképes állami közoktatási rendszer hiányát.
“Aki pedig nem tudja kifizetni ezt a brutális összeget, annak a jövőhöz szükséges tudás hiánya, a rosszul fizető munkahelyek és a kilátástalanság a büntetése. Így bünteti a nemzetellenes kormány a magyar családokat” – tette hozzá.
Donáth Anna elküldte Vera Jourovának a státusztörvény elfogadott szövegének angolra fordított kivonatát
Tegnap az Európai Bizottság jogállamisági jelentésről szóló sajtótájékoztatóján Vera Jourová, a Bizottság alelnöke bejelentette, hogy szeretnék látni a státusztörvény végleges, elfogadott szövegét, hogy megvizsgálhassák annak jogállamisági problémáit.
Ez úton szeretnénk tájékoztatást adni róla, hogy a tegnapi nap folyamán Donáth Anna, a Momentum európai parlamenti képviselője elküldte az Európai Bizottságnak a státusztörvény Parlament által elfogadott szövegének angolra fordított kivonatát.
Donáth Anna egyben megsürgette a Bizottságot, hogy ne csak a státusztörvény kapcsán vizsgálódjanak, hanem emeljék be az EU-s pénzeket blokkoló jogállamisági feltételek közé a pedagógusok 50 százalékos béremelését, és a magyar oktatási rendszer átfogó reformjának megindítását – a bírósági reformhoz hasonlóan, melyet szintén a Bizottság elvárásai nyomán hajtott végre a magyar kormány.
Donáth Anna emlékeztette a Bizottságot: a magyar oktatás olyan súlyos válságba került, ami már veszélyezteti a magyar diákok oktatáshoz fűződő jogát, melyet az Európai Unió Alapjogi Chartája is rögzít. Az Alapjogi Charta megsértését pedig az Európai Bizottság
nem hagyhatja válasz nélkül.
Cseh Katalin: Az Európai Uniónak el kell ítélnie a magyar kormány intézkedéseit, és támogatnia kell a tanárok és diákok követeléseit
Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője az EUobserver-re írt cikket a magyar oktatással és státusztörvénnyel kapcsolatban. Az EP-képviselő írásában kiemeli, hogy a magyar oktatási rendszer válsága már nem pusztán belpolitikai kérdés, hanem jogállami üggyé vált, ezt pedig az Európai Bizottságnak is fel kell ismernie.
Cseh Katalin, a kapcsolódó Facebook-bejegyzésében, orwelli bosszútörvénynek nevezi a státusztörvényt és elmondja, a minőségi oktatáshoz, a tisztességes munkavégzéshez és a szólásszabadsághoz való jog megtagadása az alapvető európai értékek megsértését jelenti.
„Az Európai Uniónak el kell ítélnie a magyar kormány intézkedéseit, és támogatnia kell a tanárok és diákok követeléseit. Ennek legkézenfekvőbb módja pedig az, ha beépítik azokat az uniós források feltételei közé – ahogy azt a Momentum már kezdeményezte” – írja bejegyzése végén Cseh.
*
A státusztörvény elfogadása a közoktatás fekete napja – Az MSZP Országos Központ közleménye
A pedagógus státusztörvény egy bosszútörvény, mely semmilyen szinten nem szolgálja az oktatás és a pedagógusok helyzetének javítását, csak a Fidesz hatalmi érdekeinek kedvez.
Az MSZP hónapokon át, számos fronton harcolt a státusztörvény ellen, elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a kormány ilyen átalakítást erőltet a
pedagógus-társadalomra.
A pedagógus státusztörvény nem segíti az oktatás fejlődését, szembemegy az uniós elvárásokkal és a diákok jövőjét is ellehetetleníti. A pedagógusok hivatásrendekbe rendezésével az utolsó nagy közalkalmazotti csoportot fosztja meg jogai jelentős
részétől a kormány.
A státusztörvény ellentmond az Unióval kötött egyességnek, az EFOP+ programnak is, melyben az állam vállalta, hogy nem hoz olyan intézkedéseket egyoldalúan, egyeztetés nélkül, mely csökkenti a pedagógusok autonómiáját, növeli a munkaterheket és tovább csorbítja a szakma vonzerejét. A státusztörvénnyel most mindezt megvalósítja a
kormány.
A pedagógusok béremelése pedig továbbra is megoldatlan marad. Az MSZP szerint a pedagógusbéreket a központi költségvetésből kell rendezni, hiszen az oktatás nemzeti hatáskörbe tartozó terület, a nemzeti szuverenitására oly kényes kormány nem várhat Brüsszelre egy ilyen kérdésben.
Az MSZP elítéli a státusztörvényt, ezért nemmel szavazott.
Elfogadásával a kormány csak azt éri el, hogy pedagógusok újabb tömege fogja elhagyni a pályát, a diákok helyzete pedig még tovább nehezedik. A törvény elfogadásával az oktatás válságos helyzetét tovább súlyosbítja a kormány.
A mai nap a közoktatás fekete napjává vált.
Köszönjük ugyanakkor mindenkinek az elmúlt hónapokban
tanúsított kiállást!
*
Az LMP nemmel szavazott a bosszútörvényre – Az LMP parlamenti frakciójának közleménye
A bosszútörvény bevezetése történelmi bűn, ami még több jogot von el a pedagógusoktól. A nagyfokú pályaelhagyás Orbán Viktor és Pintér Sándor hibája, aminek az lehet a következménye, hogy nem lesz elég pedagógus, akik taníthatnák gyermekeinket.
A státusztörvényt nem ad megfelelő választ a hazai oktatás rendszerválságára, ezért az LMP nem támogatja ebben a formában annak elfogadását.
Az LMP támogatja viszont, hogy nemzeti konszenzus szülessen a hazai oktatásrendszer egészének újratervezéséről, amiben a kormány és a parlamenti pártok mellett egyenlő partnerként ülnek az asztal körül a pedagógus érdekképviseletek, oktatásszakértők,
pedagógusok, diákszervezetek.
Ma a magyar diákok esélye a közoktatásban nem egyenlő, ami nem csak az Alaptörvény szellemével ellentétes, hanem súlyosan deformálja a jelen és a jövő magyar társadalom tagjainak az életesélyeit. Aki nem kap megfelelő oktatást, hátránnyal lép ki a munkaerőpiacra, aminek pedig súlyos gazdasági következményei vannak az adott régió
munkaerőpiacára nézve. Ez a helyzet a bosszútörvény bevezetésével
tovább fog romlani.
A pedagógusokat a státusztörvénnyel nemcsak a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, hanem a munka törvénykönyve hatálya alól is kiszerveznék. A tanárok, tanítók és óvónők tömeges távozásával az évről évre szűkösebb létszámú szakmai utánpótlás képtelen felvenni a lépést. Ráadásul a bosszútörvény nem jelent valós béremelést. Tovább korlátozza a tanítás szabadságát: a státusztörvény elveszi a nevelőtestület szakmai szabadságát, a fontos döntéseket átadja a tankerületeknek és felsőbb vezetésnek, oda, ahol nem tudják, hogy mire van szükség a gyermekek megfelelő oktatásához.
Az LMP a státusztörvény tervezetet alaposan szemügyre vette, ezért számos módosító javaslatot közösen dolgozott ki a PDSZ-szel és tárgyalt róla a PSZ-szel. A módosító javaslatok között olyanok szerepelnek, amelyek biztosítják a pedagógusok megfelelő
munkakörülményeit, biztosítják a szakmai autonómiát, nem növelik a munkaterhet, nem vonnak el jogot.