Kicsoda a SRI Akadémiáján mesterizett Adrian Ionel, az Unifarm állami gyógyszerforgalmazó vállalat volt vezérigazgatója, aki a DNA szerint képes volt a koronavírus-járvány idején is lopni a páciensektől?
A kérdés azért különösen érdekes, mert az úriembert hirtelen senki sem ismeri. Mintha csak egy UFÓ-ból pottyant volna ki…
Legutóbb Ludovic Orban miniszterelnök próbált elhatárolódni tőle abbéli igyekezetében, hogy elterelje a figyelmet a nyilvánvaló tényről, miszerint egy magas rangú állami tisztviselő mégiscsak az ő kormányzása alatt, az általa koordinált válságkezelés részeként csapolta meg az államkasszát. (Legalábbis az ügyészség szerint, az érintett ugyanis az ártatlanságát hangoztatja.)
A România Curată cikke szerint Adrian Ionelt 2012 második felében, Victor Ponta miniszterelnöksége idején nevezték ki az Unifarm igazgatótanácsába, ahol – mint később kiderült, törvénybe ütköző módon – megszavazta a saját kinevezését az elnök-vezérigazgatói tisztségbe.
2015-ben, még mindig Ponta kormányzása idején átkerült a Cantacuzino Intézet élére, ezúttal az oktatási minisztérium jóvoltából. A cikk megjegyzi, hogy a szaktárcát akkoriban az a Sorin Cîmpeanu vezette, aki mesteri fokozatot szerzett a Román Hírszerző Szolgálat Akadémiáján, akárcsak – micsoda véletlen! – Adrian Ionel. Az intézet szakszervezete felhívta a figyelmet, hogy a kinevezés (ez is!) törvénybe ütköző volt.
A Colectiv klub leégése és a Ponta-kormány bukása után Adrian Ionel visszakerült az Unifarm élére. Az egészségügyi tárca akkori vezetője most a Facebookon közzétett költői kérdésekkel próbál elhatárolódni egykori beosztottjától. „Ki áll a mögött, aki ily módon mer lopni? Mert ez az ember nem a saját fejétől van ott, ahol” – írta közösségi oldalán Vlad Voiculescu. A technokrata miniszter utódai – a mostanival együtt négyen – sem bántották Adrian Ionelt, annak ellenére, hogy – mint korábban említettük – már a kinevezése illegális volt. Kérdés, hogy miért. Válasza a cikkírónak sincs. Azaz lenne, de nem tud dönteni a két lehetséges variáns között: vajon az ügyészek elkezdték megbogarászni a titkosszolgálatok üzleti ügyeit, vagy csupán kádercsere zajlik?