Lovag Khloyber Oszkár a második világháború alatt valóban harcolt a szovjetek ellen, de azelőtt rablás, csalás, sikkasztás és más bűncselekmények miatt éveket töltött börtönben.
Bűncselekmények sorát követte el lovag Khloyber Oszkár, Orbán Balázs dédapja – derítette ki a hvg.hu a miniszterelnök politikai igazgatójának felmenőjéről. Khloyber Oszkárról maga Orbán Balázs írt abban a Facebook-posztban, amelyben péntek délután bocsánatot kért az 1956-ról és az Oroszországgal szembeni kapitulációról szóló kijelentéseiért, mellékelve a korabeli gyásztáviratot a dédapja 1943. december 18-i hősi haláláról. „Elsősorban a saját családom már nem velünk lévő tagjainak kell megfelelnem, akik életüket adták a hazáért a szovjetek elleni küzdelemben, mint az egyik dédapám” – fűzte hozzá.
A portál ezzel együtt emlékeztet, hogy Khloyber Oszkár – aki 1897-ben született Zomborban, és anyja neve Duhokai Rehák Ilona volt – a két világháború között a számos bűncselekményt követett el. A korabeli lapok szerint 1933-ban egy Khloyber Oszkár nevű dohánygyári tisztviselő előbb leütött egy idős pénzbeszedőt, majd megpróbált elmenekülni a tőle elvett ötezer pengővel. A férfit a helyszínen feltartóztatták, és előbb azzal próbálta kivágni magát a szorult helyzetéből, hogy ő is a rablót üldözi, később pedig már a rendőrségen azt adta elő, hogy nem emlékszik semmire. Khloyber Oszkárt öt év fegyházra ítélték rablásért.
Orbán Balázs elismerte, hogy hibázott, bocsánatot kért az 1956-ról és Oroszországról szóló kijelentéseiért – Egy napot késett, de végül megértette a célzást.
Nem ez volt az első eset. Még 1926-ban Csáky-Pallavicini Hippolyt őrgróf Török Pál és Khloyber Oszkár katonatisztekkel elhatározta: Strobl Alajost felkérik, hogy készítsen egy szobrot, Horthy kormányzóról, majd a szobor másolatait elhelyeztetik szerte az országban. Egy anyagi természetű vita miatt azonban mindenki feljelentett mindenkit lopásért, az ügyészség azonban valamennyi esetben alaptalannak nyilvánította a feljelentést. Khloyber Oszkárt már ezt megelőzően is feljelentették egyszer sikkasztásért. Azzal vádolták, hogy a Turán Magyar Háziipari Szövetkezet igazgatójaként 12 millió korona értékben zálogosított el jogtalanul terítőket. Ítéletnek ebben az estben nem volt nyoma.
Kitört a felháborodás Orbán Balázs nyilatkozata után, de a miniszterelnök politikai igazgatója inkább öntött még egy kis olajat a tűzre – A miniszterelnök politikai…
Csalás és okirathamisítás vádjával 1942-ben ismét bíróság elé állították Orbán Balázs dédapját az Avola marcipángyár alkalmazottjaként. Egy kereskedőtől 1063 pengőt vett fel, azt állítva, hogy kakaóport tud szerezni, de nem tette, a pénzt a saját céljaira fordította, így a bíróság el is ítélte egy évre, súlyosbító tényezőként értékelve a korábbi rablásért kapott ötéves büntetését. Az újabb börtönév letöltése után került ki Khloyber a frontra és ott valóban hősi halált halt a szovjetek elleni harcban, ami miatt poszthumusz Magyar Nagy Ezüst Vitézségi Éremmel is kitüntették.
Orbán Viktor: A politikai igazgatóm félreérthetően fogalmazott, ami egy hiba – A mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján nőtt ki, nem lett volna a mi…
Rainer M. János: Orbán Balázs egy platformra helyezte magát Gerő Ernővel és Kádár Jánossal – A történészprofesszor szerint a kormányfő politikai igazgatójának…
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2024. szeptember 27-én.
A szerkesztő megjegyzése
A HVG-ben megjelent kép (forrása minden bizonnyal az Arcanum…)