„Elena Udrea volt turisztikai minisztert nyolc évre, Traian Băsescu volt államfő nagyobbik lányát, Ioana Băsescut pedig öt év letöltendő börtönbüntetésre ítélte alapfokon a bukaresti táblabíróság egy, a 2009-es államelnöki választáshoz kapcsolódó korrupciós perben. Ugyanebben az ügyben felmentették Dan Andronic újságírót.” – olvassuk az értesítést, amelyet kellő háttérmagyarázat, részletezés követ. A hölgyektől halmozottan pénzt is elkoboznak, nem is keveset: előbbitől mintegy 1,62 millió lejt, utóbbitól mintegy 130 ezer lejt.
Udrea: csúszópénz elfogadására való felbujtás és pénzmosás miatt a volt miniszterre több, három és hat év közötti börtönbüntetést róttak ki, amelyeket azonban összevont a bíróság, így jött ki az ítélet szerint a nyolc év, amit rács mögött kell töltenie. (Közben anya lett.) Elena Udreát egyébként hat év börtönbüntetésre ítélték a Bute Gála ügyben is, de az ítéletet megsemmisítették, miután az Alkotmánybíróság kimondta, hogy a legfelsőbb bírósági eljárásban szabályellenességeket állapított meg. (Itt érdemes megemlíteni a jogi fogást: a vádhatóság szándékosan hibásan állítja össze az iratcsomót, így a protezsált személy elleni eljárás – nem ritkán óvás, fellebbezés után – végül a felmentéséhez vezet. Harc a korrupció ellen román módra: a politikai ellenfelek esetében más, szándékos szabálytalanságokat követnek el – hamis tanúvallomások, zsarolással kicsikart vallomások, megfélemlítés stb. –, a jog szigora rájuk lecsaphat…)
Ioana Băsescu közjegyzőt, Traian Băsescu volt elnök lányát sikkasztás és pénzmosás kezdeményezésével vádolták ugyanabban az ügyben.
Milyen ügyben? A leglényegesebb az, hogy a törvénytelenségek milyen akció keretében történtek. Nos: „A korrupcióellenes ügyészség vádja szerint 2009 folyamán az elnökválasztási kampány keretében olyan pénzösszegeket gyűjtöttek össze a vádlottak kampánycélokra, amelyek korrupcióból, sikkasztásból és adócsalásból származtak. Ezeket később a választási kampány során nyújtott szolgáltatások kifizetésére fordítottak. Az illegális forrásokból származó összegek és a kampánnyal kapcsolatos szolgáltatók közötti összekötő Udrea volt, aki Băsescu informális kampánystábját vezette, és ebből a pozícióból koordinálta mind a kampányszolgáltatások beszerzését, mind azokat a személyeket, akik közvetítőként léptek fel a teljesített kifizetések során, hogy a pénzösszegek eljussanak a szolgáltató cégekhez. Az ügyészek szerint különböző cégekkel kötött fiktív szerződések segítségével próbálták legitimálni a pénzmosási akciót.”
Tehát a 2009-es elnökválassztás körüli csalásokról, visszaélésekről, korrupcióról volt/van szó. Arról, hogy Traian Basescu és „csapata” ország-világ szeme láttára nyilvánvalóan, nyíltan ordas csalással, többszörös törvénysértéssel nyert második mandátumot. Nem hogy törvényesen, még politikailag sem felelt senki az aljasságért, amely fölött „Brüsszel” is szemet hunyt. A titkosszolgálatok is benne voltak! Történelemhamisítás történt, elképzelhetetlen módon, ahogyan a kommunisták hamisították meg a második világégés után a szavazással kinyilvánított népakaratot.
Úgyhogy hiányérzetünk jogos. Hol vannak az akkori bűnösök? Buta, szónoki kérdés. Az EP-ében, Európa jogi csúcsain, a diplomáciában, a jelenlegi kormánypártokban, a titkosszolgálatokban…
És maga Traian Basescu? (Szekus Petrov álneve.) Egyelőre, úgy látszik, maradt még némi zsarolóképessége. Sem a szekus múltjáért, sem a hazugságaiért, sem a 2009-es csalásért nem ítélték még el. Körbelövik, ez igaz. Most Udrea elítélése talán nagyobb csapás számára, mint volt a fivérének és az unokaöccsének a lesittelése. (Lassan csak Maria asszony marad börtön nélkül a családban…)
Nem meglepő, hogy – más szempontból – a Lumea Justitiei (am. az igazságszolgáltatás világa) portál úgy látja: Udreát azért ítélték el, hogy Basescun üssenek. A luju.ro keményem fogalmaz: „Évekkel azután, hogy Udrea vezette Romániát, korlátozva a SRI (Román Hírszerző Szolgálat) tábornokának, Florian Coldeának és a DNA (Korrupcióellenes Ügyészség) volt főnökének, Laura Kövesinek a hatalmát, és leleplezte a módot, ahogyan A Párhuzamos Állam működött, egyenesen feljelentve Coldeát és Kövesit, lám, a Rendszer kivégezte Elena Udreát, egyszersmind csapást mérve Traian Basescu volt elnökre is. A kivégzés módja pedig véleményünk szerint inkább bosszúnak tekinthető, mint igazságszolgáltatási aktusnak, tekintve, hogy Udrea nagyobb büntetést kapott, mint egyes esetekben gyilkosok vagy akik nemi erőszakot követnek el.”
Persze teljesen még nincs lefutva… A végeredmény a politikai helyzet függvénye.