A HVG360 írása szerint ismét nyelvőrködne a kormány, akkor is ha már az első kormányzásuk alatt is megpróbálták, ám csúnya kudarc lett a vége.
Oktatási Hivatal által kiadott, az emelt szintű magyarérettségire felkészítő tankönyv szerint napjainkban reneszánszát éli a rovásírás. A rovásírás hagyományának felélesztése mellett a kormány azt is fontos küldetésének tekinti, hogy megóvja a közbeszédet, a sajtót és a reklámokat az idegen szavak, kifejezések terjedésétől.
A magyar nyelv védelme, átörökítése az utódokra, nyelvi környezetünk épségének megóvás
– ezzel a jelszóval hirdetett keresztes hadjáratot a magyar kultúra napján a Facebookon közzétett bejegyzésében Varga Judit is. Az igazságügy-miniszter kiemelte:
A magyar nyelven kiadott sajtótermékekben, rádió-, illetve televízió-műsorokban közzétett reklámokban az idegen nyelvű szöveget, pár kivételtől eltekintve, magyarul is meg kell jeleníteni.
A HVG360 cikke szerint ebben azonban semmi újdonság nincs. 2001 óta hatályban van ugyanis egy erre vonatkozó törvény, amely még az üzletek felirataira is kiterjesztette a szabályozást, de láthatóan sem az akkori, sem a mostani Orbán-kormány nem tekintette annyira fontosnak, hogy a betartását különösebben ellenőrizte, szankcionálta volna.
A nyelvészek többsége viszont már előkészítésekor kudarcra ítéltnek látta a nyelvvédelmi törvényt, mondván:
rengeteg idegen szó és kifejezés van, ami már teljesen beépült a köznyelvbe, és ezek kiszűrése-megfeleltetése sokszor szinte lehetetlen vállalkozás.
A lehetetlen küldetést azonban Orbán Viktor annyira komolyan gondolta, hogy miután 2010-ben visszatért a hatalomba, ha nem is azonnal, de 2014-ben létrehozta a Magyar Nyelvstratégiai Intézetet, mely nem volt hosszú életű, de legalább rengeteg pénzt elvitt, így nem csoda, hogy az elsők között szüntették meg, amikor 2019-ben egy sor állami és kormányzati háttérintézményt bezártak.
A cikk további részleteit a HVG360-on olvashatja el!