Újabb iskolákban jelentették be a sztrájkot a tantestületek, szerdán több budapesti és vidéki intézményben is munkabeszüntetéssel hívják fel a figyelmet a pedagógusok anyagi és társadalmi megbecsültségének hiányára.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet lapunknak azt mondta, egyre több visszajelzést kapnak olyan iskolákból, ahol a tanárok csatlakozni kívánnak a PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) által meghirdetett gördülő sztrájkhoz, amelynek első napján, hétfőn szintén számos fővárosi és vidéki – pécsi, nyíregyházi, isaszegi, somogyapáti, vecsési – iskolában volt munkabeszüntetés.
A gördülő sztrájkot meghatározott napokra hirdették meg: “A” heteken minden hétfőre, szerdára és péntekre, “B” hetekre keddre és csütörtökre. A szakszervezetek szerint az ütemezés azért is fontos, mert így nem mindig ugyanazoknak a tanároknak, tantestületeknek kell részt venniük a munkabeszüntetésben, ami így hosszabb távon fenntartható és egyenletesebb terhelést biztosít. Nagy Erzsébet kérdésünkre azt is elmondta, a kormány nem tűzött ki újabb időpontot a következő sztrájkbizottsági egyeztetésre, holott a kabinet törvényi kötelessége, hogy sztrájk idején is tárgyaljon az érdekképviseletekkel.
A tervek szerint szerdán folytatónak a Tanítanék Mozgalom által meghirdetett polgári engedetlenségi akciók is: ennek keretében a tanárok a sztrájkot korlátozó rendeletek figyelmen kívül hagyásával tagadják meg a munkát.
A Civil Közoktatási Platform összesítése szerint a tiltakozásnak ezt a formáját eddig több mint húsz intézményben választották a pedagógusok. Ezen felül legalább 35 iskolában szolidaritási akciókat is tartottak a tanárok, diákok, amelyhez olykor a szülők is csatlakoztak. Két szülő szerda reggelre a Dél-Budai Tankerületi Központ elé szervezett demonstrációt “El a kezekkel a tanárainktól!” címmel, miután a polgári engedetlenségben részt vevő pedagógusok fenyegető levelet kaptak a tankerületektől, amelyben a kirúgásukat helyezték kilátásba.
A Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanárai és diákjai kedd este újabb figyelemfelkeltő akciót tartottak, hogy kifejezzék szolidaritásukat az iskola leváltott igazgatóhelyettesével. Dezsőfi Györgyöt azért mentette fel pozíciójából a helyi tankerület, mert részt vett a polgári engedetlenségben. Az eseményen – amelyet Miskolc polgármestere, a Herman gimnázium korábbi igazgatója is támogatott – közösen énekelték el a Mi vagyunk a Grund! című dalt.
Felmentették a polgári engedetlenségben részt vevő igazgatóhelyettest, több mint ezer tüntető vont élőláncot a miskolci Herman Ottó Gimnázium köré
De a tiltakozások itt nem érnek véget: októbertől további akciókat szervez és aláírásgyűjtésre készül az ADOM Diákmozgalom, mert a középiskolákban 18 fokos, a 14 éven aluliak esetében pedig 20 fokos hőmérsékletet írt elő a kormány a téli időszakban. A mozgalom egyik képviselője az ATV Híradójának azt mondta, egészségügyi kockázatai is lehetnek, ha a diákoknak napi hét-nyoc órát kell 18 fok körüli hőmérsékletben ülniük. A kormány szerint ugyanakkor nincs hőmérsékleti korlát, az ATV-nek küldött tájékoztatásuk szerint a 18 és a 20 fok csak egy “ajánlás”. Ennek ellenére – mint arról a Népszava is többször beszámolt – az energiaárak emelkedése miatt több intézményben már tanév elején spórolásra készültek, van, ahol kollégiumot, tagintézményt zártak be, máshol szombati tanítási napokat rendeltek el, hogy meghosszabbíthassák a téli szünetet.
Petíció és hídfoglalás októberben
A pedagógusok világnapján, október 5-én a PSZ és a PDSZ közös akciót hirdetett az Alapvető Jogok Biztosának területi irodáinál Győrben, Szegeden, Miskolcon, Debrecenben, Székesfehérváron és Pécsen, ahol a közoktatásban tapasztalt jogsértésekről petíciókat nyújtanak át, hogy tájékoztassák az ombudsmant a köznevelés tarthatatlan helyzetéről és a helyi problémákra is felhívják a figyelmet. A Grund ifjúsági szervezet pedig a budapesti Margit híd elfoglalására készül ugyanezen a napon, a pedagógusok helyzete, az oktatásban dolgozók sztrájkjogának korlátozása miatt.
Tanársztrájk: „minden félelemvezérelt, de nem szabad bedőlni a fenyegetéseknek“
Három gimnázium tartott flashmobot a Móricz Zsigmond körtéren
A közoktatás tarthatatlan állapotára igyekeztek felhívni a figyelmet.
„A hatalom nagyon elszántnak látszik a sztrájkjogukért, bérükért, jobb oktatásért küzdő pedagógusok megfélemlítésében” – Tanítanék Mozgalom képviselője…
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2022. szeptember 20-án.