Az Egyesült Államok és az Európai Unió is figyelmeztetett arra, súlyos következményei lehetnek, ha egészségügyi intézmények közelében zajlanak az összecsapások.

Laírhatatlan állapotok az Al Shifa kórházban – Youtube képernyőfelvétel

Egyre súlyosabb harcok dúlnak a Gázai övezetben a kórházak környékén. Az izraeli hadsereg azzal vádolja a Hamász terrorszervezetet, hogy szándékosan katonai célokra használja a kórházakat. Hasonló váddal állt elő Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, aki kifejtette: a Hamász parancsnoki és műveleti központja a Al Shifa kórház alatt található.

Mint fogalmazott, az Egyesült Államok „nem akar olyan tűzharcokat látni kórházakban, amelyekben ártatlan emberek és orvosi ellátásra szoruló betegek kerülnek kereszttűzbe” – tette hozzá a CBS News „Face the Nation” című műsorában. Elmondta, aktív konzultációkat folytattak az izraeli védelmi erőkkel.

A téma az Európai Unió külügyminisztereinek hétfői találkozóján is szóba került. A tanácskozást megelőzően a Josep Borrell uniós külügyi főképviselő nevében kiadott nyilatkozatban azzal vádolják a Hamászt, hogy a Gázai övezetben lévő kórházakat és civileket „emberi pajzsként” használja. Izraelt pedig felszólították arra, hogy a civilek életének védelme érdekében „a lehető legnagyobb önmérsékletet” tanúsítsa. „A civileknek lehetőséget kell adni arra, hogy elhagyják a harci övezetet” – hangzik a dokumentum, amelyben Borell sajnálkozását fejezte ki a harcoknak a Gázai övezet kórházaira, valamint a „civilekre és az egészségügyi személyzetre gyakorolt szörnyű következményeire miatt”. A nemzetközi humanitárius jog előírja, hogy a kórházakat, az orvosi ellátást és a kórházakban tartózkodó civileket meg kell védeni – hangsúlyozta a közlemény.

Annalena Baerbock német külügyminiszter humanitárius tűzszünetet sürgetett a Gázai övezetben. Az emberi életek megmentése érdekében fontos, hogy „megtegyük, ami most lehetséges, és ez a humanitárius szünet” – hangoztatta Baerbock Brüsszelben. Ez nemcsak Németország, hanem az egész EU felelőssége, tette hozzá.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor azt közölte, hogy sikerült újra felvenni a kapcsolatot az kórház személyzetével. A helyzet pusztító és veszélyes – jelentette be Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a már X-nek nevezett Twitteren (X). A térségben zajló folyamatos ágyúzás és bombázás súlyosbította az amúgy is kritikus állapotokat. A beteghalálozások száma jelentősen megnőtt. A WHO vezetője azonnali tűzszünetre szólított fel.

A Vörös Félhold segélyszervezet szerint evakuálják a kórházat. Most ennek teszik meg az előkészületeit.

A WHO szerint kezd egy temetőhöz hasonlítani a legnagyobb gázavárosi kórházAz ENSZ palesztinokat segítő szervezete pedig arra figyelmeztetett, hogy kimerülőben…

Bár Benjamin Netanjahu miniszterelnök egy vasárnap adott interjúban utalt arra, hogy lehetséges a megállapodás a Hamász október 7-én elkövetett terrortámadása során túszul ejtett személyek elengedéséről, a Reuters hírügynökség jelentése szerint a Hamász azt közölte, hogy a megbeszéléseket felfüggesztették az Al Shifa kórház elleni izraeli akció miatt. A terrorszervezet állítása szerint a kórház heves tűz alá került, amikor az izraeli erők megközelítették a létesítményt.

Az izraeli hadsereg viszont visszautasította ezeket a vádakat. Nem lőtték a kórházat, közölte Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője, de elismerte, hogy annak közelében harcok dúlnak a Hamász terroristáival. „A Hamász hazudik arról, hogy mi történik a kórházakban” – mondta. Mint fogalmazott, „a kórházban nincs lövöldözés, és nem is áll ostrom alatt” – mondta. Az izraeli csapatok mindenkit támogattak, aki biztonságosan el akarta hagyni a kórházat, hangoztatta. A kórház személyzete kérte, hogy a csecsemőket egy biztonságosabb kórházba evakuálják – emelte ki Hagari katonai szóvivő, majd hozzátette: „megadjuk a szükséges támogatást”.

Az emberek továbbra is biztonságosan elhagyhatták a kórházat, erősítette meg Mose Tetro ezredes. A terület keleti oldala nyitva áll mindenki előtt, aki biztonságba akar jutni, állította.

Többen megsérültek a Gázai övezetben rekedt magyarok közül Szijjártó Péter szerint már mindannyian elhagyhatták a kórházat, jelenleg azt szervezik, hogy valahogy…

Izrael megtámadott egy épületet a Gázai övezet déli részén, ahol az ENSZ munkatársai tartózkodtak, közölte a világszervezet. A rafahi átkelő közelében történt támadás „újabb jele volt annak, hogy Gázában egyetlen hely sincs biztonságban. Sem északon, sem a központi területeken és délen sem” – mondta Philippe Lazzarini, az ENSZ Palesztin Segélyezési és Munkaügyi Hivatalának (UNRWA) főbiztosa. Az UNRWA kétszer továbbította az épület helyének koordinátáit a konfliktusban részt vevő valamennyi félnek, köztük pénteken is. A vendégház négy ENSZ-alkalmazottnak adott otthont, akik röviddel a támadás előtt elhagyták az épületet, közölte az UNRWA.

Ismét libanoni célpontokat támadtak

Az izraeli hadsereg ismét bombázta északi szomszédja célpontjait a libanoni támadások után. „Terroristák páncéltörő rakétát lőttek ki Libanonból Netua területére Észak-Izraelben,” – közölte a hadsereg. Ezenkívül több aknavető lövedéket lőttek ki Izraelbe, amelyek nyílt területeken landoltak. Áldozatokról nem érkezett jelentés. A Haaretz honlapja viszont arról számolt be, hogy többen megsérültek. Válaszul a hadsereg többek között támadást intézett azon terület ellen, ahonnan a lövedékeket kilőtték. Ezenkívül a hadsereg tüzet nyitott és eltalált egy „fegyveres terrorista sejtet” Dél-Libanonban.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. november 13-án.