Példátlan támadás érte a magyar szuverenitást. Szijjártó külgazdasági miniszter azonnal raportra rendelte a német ügyvivőt, megvédte hazánkat, erről a híradóból értesültünk sportfrizurás emberünktől. Valószínűsítjük, hogy azóta élesítették a német légvédelmet, mozgósítást rendeltek el, és folyamatos válságtanácskozás folyik a színfalak mögött.

Előzmények: Petry Zsolt, a Hertha német focicsapat kapusedzője nyilatkozott a magyar kormánysajtónak. Lehet, hogy nem kellett volna, de ezen már túl vagyunk. Az egykori válogatott kapus a riport vége felé tartalmában és szó szerint fölmondta a magyar kormány álláspontját migráns és menekültügyben. De olyannyira hibátlanul, hogy kormányszóvivő vagy frakcióvezető sem tudta volna jobban, pedig őket ezért tartják. Honi viszonylatban dicséretes és előremutató cselekedet volt, mert megintcsak választások lesznek egy év múlva, s egyelőre a próbálgatás zajlik, miszerint a Sorosozás, Gyurcsányozás, migránsozás vagy az oltásellenesség vádja érinti meg érzékenyebben a turáni magyar lelket. Mert közben zajlik egy pandémia, és nemigen nevezhető sikertörténetnek a magyar válságkezelés, s ez visszahullani látszik a regnáló hatalomra.

Mellékes körülménynek látszik, de a német közvélemény öngyilkosan buta hozzáállást tanúsít ebben a népvándorlás kérdésben, sőt különbséget tesznek menekült és migráns között, sőt a focit integráló eszköznek tekintik, és a bölcs magyarokhoz képest egészen eltérő véleményen vannak.

A dolgok ilyetén együttállása nyomán a Hertha egyszerűen kirúgta Petry Zsoltot, amire jött a kemény külügyéri válasz, sőt Orbán miniszterelnök is biztosította a közvéleményt, hogy ő is a kapusedző álláspontján van. Meg, ugye, a szólás- és véleményszabadság mint európai érték.

Így álltunk, amikor az újságok megkeresték Dárdai Pált, a Hertha egykor legendás játékosát, aki most edzőként próbálja megmenteni a kieséstől a csapatot, hogy mi a véleménye. Ő csak annyit mondott: egyik ember megy, a másik jön.

Ilyen a foci. Meg a politika.