Az új közpolitikai agytröszt magányadományokból indult útjára. A nyilvánosság előtt a Magyarország 2030 című könyvével a múlt év szeptemberében bemutatkozó jövőorientált szellemi műhelyt 2018-ban alapította Boros Tamás, a Policy Solutions korábbi igazgatója Kozák Ákossal, a GfK Hungária Piackutató Intézet egykori vezetőjével és Závecz Tiborral, a ZRI Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet tulajdonosával. Hozzájuk csatlakozott Filippov Gábor politológus-történész, ő az Egyensúly kutatási igazgatója.
Önmeghatározás
Az Egyensúly Intézet Magyarország új agytrösztje, mely olyan, az ország fejlődését szolgáló, vonzó és megvalósítható jövőkép megalkotásán és arra épülő szakpolitikai javaslatokon dolgozik, amelyek túlmutatnak a jelenlegi magyarországi politikai diskurzusok keretein. Feladatának tartja meghaladni a hagyományos pártpolitikai-ideológiai szembenállásokat, hogy hatékony és messzire tekintő megoldásokat találhasson a 21. század új kihívásaira.
Jövőkép
Az Egyensúly Intézet 2020-ban, közel kétéves kutatómunka eredményeképpen Magyarország 2030 – Jövőkép a magyaroknak címmel jelentette meg politikai-gazdasági-társadalmi vízióját.
Fő célunk, hogy új lendületet adjunk a jövőnkről való közös gondolkodásnak és nyilvános vitáknak, hogy új, a napi pártpolitikai csatározásokon túlmutató gondolatokkal termékenyítsük meg a hazai közbeszédet.
A Magyarország 2030 nem konzervatív, szocialista, liberális vagy zöld politikai kiáltvány, hanem jövőorientált cselekvési terv. Olyan értéktelített, de pragmatikus szakpolitikai keret, amelyhez ideológiai háttértől függetlenül bárki kapcsolódni tud, aki hazánk jövőjéről gondolkodik, és az Egyensúly Intézet csapatához hasonlóan tenni szeretne ezért az országért.
Jövőképünk három pillérre épül: 1) A magyarok közösségére, 2) A tiszta Magyarországra, 3) Az okos országra.
Itt tölthető le a Magyarország 2030 vízió rövid összefoglalója.
Az Egyensúly Intézet honlapjának kategóriái:
Kik vagyunk?
Támogass minket!
Jövőkép
Kutatási témáink
Kiadványaink
Hírek
Események
HU
EN
Sajtójelzés az indulásról
Az ordító szükség hozta létre
Az Egyensúly Intézet alapításának ötlete olyan beszélgetésekből született, amelyek arról szóltak, hogy miért nincs hazánkban (az európai országokhoz képest egyedülálló módon) olyan típusú, angolszász értelemben vett agytröszt, amelyik a jövővel foglakozik, amely javaslatokat tesz, szakpolitikai anyagokat dolgoz ki a döntéshozók számára. Az alapítók ugyanis úgy vélik, amíg sok olyan elismert elemzőintézet van Magyarországon, amelyik a társadalomban zajló jelenlegi folyamatokat vizsgálja, addig lényegében a jövővel senki nem foglalkozik professzionálisan.
A think-tank azonban a jövőorientált szemléletet elsősorban a politikából hiányolja, az elmúlt évek kampányai és választásai szerintük ugyanis úgy zajlottak le, hogy egyik szereplő sem beszélt arról, hosszú távon milyen országot szeretne.
Nem volt ez mindig így, a 90-es évek végén, 2000-es évek elején hasonló funkciót töltött be a korai Századvég is, illetve a nagyon rövid ideig funkcionáló Demos Magyarország Alapítvány is az első Gyurcsány-kormány alatt. Az előbbi ma már a kormányhoz kötődik, utóbbi pedig régóta megszűnt.
Becsöngettek gazdag emberekhez, akik elkötelezettek a közügyek iránt
Külföldön többféle finanszírozási modellben működnek a hasonló agytrösztök: vannak, amelyeket az állam vagy pártok pénzelnek, mások szakmai pályázatokon indulnak és léteznek olyanok is, amelyek a piacról, cégek, magánszemélyek támogatásából tartják fent magukat. Az Egyensúly Intézet az utóbbihoz tartozik, 90 százalékban magánadományokból működik.
OLYAN VÁLLALKOZÓK, ÜZLETEMBEREK ADTAK SZÁMUKRA PÉNZT, AKIK GYAKRAN AZT SEM TUDJÁK, HOGY MELYIK PÁRTOT ÉPPEN KI VEZETI, DE SZERETNÉNEK EGY JOBB ORSZÁGBAN ÉLNI, ÉS NEM LÁTJÁK ELÉG SIKERESNEK A HAZÁJUKAT.
Az üzleti szféra szereplőin túl az összes parlamenti párt alapítványát is megkeresték, nagyjából a felük már támogatta is őket, de szeretnék elérni, hogy az év végére minden politikai szervezet a donoruk legyen. Attól azonban nem tartanak, hogy bármelyik támogatójuk beleszól majd a munkájukba, szigorú etikai kódexben fektették le velük, hogy a támogatásért cserébe nem jár befolyás.
Orbán és Gyurcsány sem örülhet
Nagyon nehéz lesz minket valamilyen kormánypárti vagy ellenzéki narratívába elhelyezni – ígérik az intézet munkatársai.
Egyrészt olyan témákkal is foglalkoznak majd, mint hogy mennyire fontos lenne egy pozitív nemzeti öntudat, másrészt arra is fel szeretnék hívni a figyelmet, milyen iszonyatosan gyorsan le fog maradni az ország a régiós társakhoz képest, ha nem fektetünk többet a humán erőforrásba és az oktatásba.
A meglévő narratívákba való elhelyezést megnehezítik azzal a könyvvel is, amelyet az Egyensúly munkatársai írtak és a napokban jelent meg Magyarország 2030 címmel. Kutatásaikra támaszkodva elismerik benne például, hogy más országokhoz képest egész jól állunk a foglalkoztatottságban, és hogy az egyenlőtlenségek sem jelentősebbek a magyar társadalomban.
CÉLJUK A PANASZÁRADAT HELYETT AZ, HOGY MEGMUTASSÁK, HOGY ÁLL AZ ORSZÁG, ÉS MIN KELLENE VÁLTOZTATNI. A LEGÉGETŐBB PROBLÉMÁKRA PEDIG IGYEKEZNEK PRAGMATIKUS SZAKPOLITIKAI VÁLASZOKAT ADNI.
Vagyis a könyvben is vázolt víziótól a szakpolitikai javaslatokon keresztül akár a konkrét törvényjavaslatok megfogalmazásáig eljutni.
Az Egyensúly Intézetnek azonban nem dolga megdönteni vagy hatalomban tartani bárkit, kampányokban sem kíván részt venni, így a napi politikai elemzésekből is kimarad. Az elemzéseiket, fő üzeneteiket szeretnék minden politikai oldal döntéshozói számára eljuttatni. Ugyanakkor konferenciáikon igyekeznek a gazdasági élet meghatározó szereplőit is megszólítani, ők ugyanis – vélik – sokszor nagyobb hatással vannak az ország életére, mint egy-egy politikus.
AZ INDEX KÉRDÉSÉRE ELMONDTÁK, TERVEIK KÖZÖTT SZEREPEL AZ IS, HOGY A JÖVŐBEN PÁRTOKNAK VAGY ÖNKORMÁNYZATOKNAK IS DOLGOZZANAK MEGRENDELÉSEKRE, AZONBAN EZEKET SZERVEZETILEG ELKÜLÖNÍTETT CSAPATTAL SZERETNÉK MEGVALÓSÍTANI, A MEGRENDELÉSEK PEDIG NEM LEHETNEK HATÁSSAL A NYILVÁNOS ANYAGAIKRA.
Index.hu: Magánadományokból indul az új közpolitikai agytröszt