
Huszonhat állam- és kormányfő „határozott támogatása” mellett fogadták el a brüsszeli rendkívüli EU-csúcson az Ukrajnával kapcsolatos részt. Az Európai Tanács 27. tagja, Orbán Viktor nem támogatta a dokumentumot.
A huszonhat uniós vezető megerősítette „folyamatos és megingathatatlan támogatását Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi integritása mellett, nemzetközileg elismert határain belül”. Leszögezték azt is, hogy „Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja szélesebb körű kihatással van az európai és a nemzetközi biztonságra”, egyúttal üdvözölték a béke elérése érdekében tett valamennyi erőfeszítést. A huszonhatok kifejtették, hogy az igazságos és tartós békével kapcsolatos tárgyalásokat nem lehet Ukrajna nélkül folytatni, Európa részvétele nélkül pedig nem jöhetnek létre európai biztonságot érintő tárgyalások. Szükségesnek tartják a biztonsági garanciákat és azt, hogy fegyverszünet, vagy tűzszünet csak a békefolyamat részeként lehetséges.
A vezetők részletezték, hogy mit értenek a „béke az erőn keresztül” kifejezésen. Ez azt jelenti, hogy Ukrajnának a lehető legerősebb pozícióban kell lennie a háború befejezésére irányuló tárgyalások előtt, alatt és után. Ezért az Európai Unió továbbra is elkötelezett amellett, hogy „a hasonló gondolkodású partnereivel és szövetségeseivel együttműködve fokozott politikai, pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai támogatást nyújtson Ukrajnának és népének, és fokozza az Oroszországra nehezedő nyomást, többek között további szankciókkal és a meglévő intézkedések végrehajtásának megerősítésével, hogy gyengítse agressziós háborújának folytatására vonatkozó képességét.”
A dokumentumban rögzítik, hogy az EU ebben az évben 30,6 milliárd eurós katonai támogatást nyújt Ukrajnának, de felhívták a tagállamok figyelmét arra, hogy tegyenek meg mindent a további támogatások eljuttatása érdekében, „különös tekintettel a légvédelmi rendszerek, lőszerek és rakéták szállítására, az ukrán dandárok számára szükséges képzések és felszerelések biztosítására, valamint egyéb Ukrajna szükségleteire”.
Az Ukrajnáról szóló dokumentumba került be az a rész, amely minden bizonnyal a szlovák kormányfő támogató szavazatát eredményezte. Erről van szó: „Az Európai Tanács felhívja a Bizottságot, Szlovákiát és Ukrajnát, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a gáztranzitkérdés működőképes megoldásainak megtalálása érdekében, miközben figyelembe veszik a Szlovákia által felvetett aggályokat”. Különös módon Orbán Viktor ezt sem támogatta, holott korábban a szlovák érdekek szószólójaként jelent meg Magyarország, az Ukrajnán keresztüli gázszállítások leállításával kapcsolatban.
A csúcstalálkozó másik témája Európa újrafegyverzése volt, az ezzel kapcsolatos következtetéseket már Orbán Viktor is megszavazta. A szövegben szerepel többek között az, hogy „az Európai Unió felgyorsítja a szükséges eszközök és finanszírozás mozgósítását az Európai Unió biztonságának és polgáraink védelmének megerősítése érdekében.” Üdvözölték a tagállamok az Európai Bizottság által elkészített terveket, amelyek 800 milliárd eurót tesznek elérhetővé a fegyvergyártás felpörgetésére. Sőt, a vezetők felkérték Ursula von der Leyen bizottsági elnököt, hogy kutasson fel további lehetséges forrásokat is.