Carlos Zorrinho, az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok Csoportja (AKCS) és az EU 42. Közös Parlamenti Közgyűlésének társelnöke úgy vélekedett, itt az ideje, hogy Orbán Viktor kormánya feloldja vétóját, és lehetőséget adjon a továbblépésre. 

Egyedül az Orbán-kormány vétózza az EU és 79 ország közötti megállapodást, most felszólították, hogy hagyja abba
Fotó: JONATHAN RAA | Forrás: NurPhoto / AFP

Az Afrikai, Karibi és Csendes-óceáni Államok Csoportja (AKCS) és az EU 42. Közös Parlamenti Közgyűlésén felszólították az Orbán-kormányt, hogy hagyjon fel a AKCS–EU-megállapodás jóváhagyásának vétójával – derül ki az EP szociáldemokrata frakciójának az EUrológushoz eljuttatott közleményéből.

Arról a megállapodásról van szó, amelyet az Európai Uniónak az afrikai, karibi és csendes-óceáni országokkal fennálló kapcsolatait szabályozó cotonoui partnerségi szerződés után kötöttek meg.

Az EUrológus megjegyzi, az említett megállapodás az EU és 79 érintett ország közötti stratégiai megállapodás az előző, hasonló 20 éves szerződést váltaná fel, és szintén két évtizedre szól. Az előző szerződés hatálya már régen lejárt, s bár ideiglenesen meghosszabbították,

a felek tulajdonképpen már minden határidőből kifutottak, 

mert a folyamat végéhez közeledve az Orbán-kormány elkezdett azzal érvelni, hogy a magyar Országgyűlés – amelyben a Fidesznek kértharmados többsége van – nem fogja jóváhagyni ezt a dokumentumot, mert növeli a migrációt. A kabinet annak ellenére állt elő ezzel, hogy a migráció csak az egyik pontja, ráadásul az aláírók vállalják, hogy küzdenek az illegális bevándorlással szemben, saját polgáraikat minden további nélkül visszafogadják. Nem mellesleg idézik is Szijjártó Péter tavaly decemberi kijelentését, miszerint „nem arra kell megállapodást kötni Afrikával, hogy az afrikaiak jöjjenek Európába, hanem arra, hogy az afrikaiak maradjanak Afrikában”.

A mozambiki Maputóban most lezárult közgyűlés társelnöke, a szociáldemokraták európai parlamenti képviselője, Carlos Zorrinho a következőket mondta:

„Az egyenlők közötti multilateralizmus az egyetlen konkrét előrelépési út ezekben a sötét időkben, amikor úgy tűnik, a nacionalizmus, a háború és a bizalmatlanság uralkodik a nemzetközi színtéren. Az AKCS–EU KPK egy világítótorony, amelyet meg kell őrizni és meg kell erősíteni. Itt az ideje, hogy Orbán Viktor kormánya feloldja vétóját, és átadja a lehetőséget a továbblépéshez.”

Hannes Heide, egy másik szociáldemokrata küldött hozzátette, hogy „az EU érdekei egybeesnek az afrikai, karibi és csendes-óceáni országok érdekeivel. „Fel kell ismernünk, hogy e régiók biztonságának demokratikus és gazdasági fejlesztése az Európai Unió közvetlen érdeke” – fogalmazott. Utóbbi mondatot az EUrológus szerint azért fontos hangsúlyozni, mert tulajdonképpen a magyar külpolitikának is ez az egyik tételmondata.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. november 2-án.