
Telex
Egy cambridge-i kutatócsoport egy távoli csillag körül keringő bolygó légkörében olyan molekulákat azonosított, amelyeket a Földön egyszerű élőlények termelnek, így azt sejtik, hogy a K2-18b-nek nevezett bolygón kialakulhat az élet, írta a BBC.
Ez már második alkalom, hogy a NASA James Webb űrteleszkópja élettel kapcsolatos kémiai anyagokat észlelt egy bolygó légkörében, de a felfedezést tevő csoport és a független csillagászok is hangsúlyozták, hogy további adatokra van szükség ahhoz, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni, hogy valóban alkalmas a bolygó az életre.
Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének munkatársa azt mondta, reális esély van arra, hogy egy vagy két éven belül igazolják az eredményeiket.
A K2-18b két és félszer akkora, mint a Föld, és nagyjából 1,12 trillió kilométerre van tőlünk. A cambridge-i csillagászok szerint a légkörében dimetil-szulfid és/vagy dimetil-diszulfid van. Ezeket a gázokat a Földön tengeri fitoplanktonok és baktériumok termelik.
„A légkörében lévő gáz mennyisége becslésünk szerint ezerszer több, mint amennyi a Földön van. Tehát, ha az élettel kapcsolat valós, akkor ez a bolygó hemzsegni fog az élettől. Ha megerősítjük, hogy van élet a K2-18b-n, akkor az alapvetően azt is megerősíti, hogy az élet nagyon gyakori a galaxisban” – mondta Madhusudhan.
A felfedezés egyelőre nem éri el az úgynevezett ötszigmás eredményt, ami nagyjából a 99,9999 százalékos bizonyosságnak felel meg, és kizárja, hogy véletlenszerű az eredmény. Az, hogy van élet a K2-18b-n, jelenleg 97 százalékos bizonyosságú, tehát háromszigmás eredmény.
Catherine Heymans, az Edinburgh-i Egyetem csillagásza szerint, aki nem vett részt a kutatásban, még akkor sem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy van élet a bolygón, ha ötszigmás bizonyítást adnának arról, hogy valóban van dimetil-szulfid vagy dimetil-diszulfid a légkörben. Szerinte az univerzum számos folyamata még nem ismert, így az is előfordulhat, hogy ezek a gázok geológiai eredetűek.
Ennek lehetőségét a cambridge-i kutatók is vizsgálják, és élénk vita folyik arról is, hogy milyen összetételű lehet a bolygó. Egyesek szerint a bolygón hatalmas óceán van, ami elnyeli a bolygó légköréből hiányzó ammóniát, de azt is elképzelhetőnek tartják, hogy egy kőzetóceán van a bolygón, ami kizárná az élet létezését, de az is felmerült, hogy egy miniatűr gázóriásról van szó, aminek nincs is felszíne.