Egy szokott útvonal Dél-Afrika és Finnország között?
Nem… Ez egy sólyom útvonala, amely negyvenkét nap alatt teszi meg a tízezer kilométert.
Elképesztő, hogy milyen egyenesen halad, majd a Nílus folyását követve tesz egy kanyart. A madár okos, és nem egyenes vonalban szeli át a Szaharát, hanem vizet keres. A következő kanyar a Földközi-tenger és a Fekete-tenger megkerülése: soha nem fog tengeren átrepülni, mert nem lesz hol megpihennie. A Finnországba vezető út egyenes vonalban ér véget. A legrövidebb, legkevesebb veszéllyel járó útvonalat választotta.
GPS nélkül.
Forrás: Internet/Facebook. Szerkesztett gépi fordítás.
A szerkesztő megjegyzése
Kiderült, hogy a Facebook-ról levadászott kép és történet némi pontosításra szorul. Ezt a pontosítást a kiváló magyar ismeretterjesztő portál, a Qubit végezte el Tényleg elrepült egy sas Dél-Afrikából Finnországba 42 nap alatt? című cikkében. Ennek a cikknek a fő magyarázatait idézzük.
A sas (ami korábban volt már sólyom is) valójában egy darázsölyv (Pernis apivorus), amelyre a LUOMUS Finn Természettudományi Múzeum szakemberei 2013 augusztusában szereltek először egy műholdas követőt, a madárvonulás megfigyelő programjuk keretében. Nem kellett sokáig várniuk, hogy a Päivinek (magyarul „nap”, ami egyben a harmadik leggyakoribb finn női keresztnév) elnevezett nőstény több más darázsölyv társával együtt útra kelljen.
A ragadozó madár szeptember végéig átszelte Európát, és útját a Szaharán, majd Afrika nyugati partvidékén keresztül folytatta, mielőtt decemberben megérkezett volna a Dél-Afrikai Köztársaságba. Päivi a következő év áprilisában ismét útra kelt, és június végén ért vissza Finnországba.
A virális térkép nem ezt az utat, hanem a madár 2015-ös hazarepülését ábrázolja. A finn műholdas madárkövető portál adatai szerint Päivi 2015. április 15-én indult útnak a Johannesburgtól délre található Petsana település közeléből, és előbb kissé északkeletnek tartott, majd észak felé vette az irányt, és egészen Dél-Szudánig viszonylag egyenesen repült. A darázsölyv május 11-étől a Vörös-tenger nyugati partvidékén haladt tovább, május 24-én lépte át a Boszporuszt, és június 3-án ért haza a Tamperéhez közeli fészkelőhelyére.
A többi stimmel, mondhatnánk – de inkább azt mondjuk, hogy így teljes a kép. És ami szintén fontos: nem friss eseményről van szó…