Olvasva dolgokat, nézve, hallgatva műsorokat: néha az az ember érzése, hogy ebben a szerencsétlen országban csak az RMDSZ (a minisztereivel) kormányoz rendesen. Ha utánanézünk, ez az érzés megalapozott meggyőződéssé válik. Kár, hogy a népünket mindez vajmi kevéssé érdekli: egyrészt megalapozott az ő meggyőződése is, hogy ami itt folyik, az nem kormányzás, hanem egy gyenge banda bénázása, másrészt és főleg csak az érdekli, ami odaát folyik. (És mint kisgyerek, százszor hallgatja meg és kívánja mondatni magának ugyanazokat a meséket.)

Az RMDSZ miniszterei kiválóan, lendületesen, kreatívan dolgoznak, a koalíciós társak és a tévés műsorvezetők őszinte, bevallott csodálatára, elismerésére (ez mindvégig így volt, 1996-tól errefelé, amikor először az ország történetében magyarok Romániában kormányra kerültek), ugyanakkor az RMDSZ – elnöke, Kelemen Hunor révén – gyanús kompromisszumokat köt a józan lelkiismerettel: hozzájárul (közben álkeménykedve, úgymond feltételeket szabva, konzumnőnél is könnyebben meggyőzhetően) például a magisztrátusok által elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló különleges nyomozó hatóság (SIIJ) megszüntetéséhez; olyan törvény(nem)módosításokhoz, amelyek révén a magisztrátusok titkos megállapodások alapján ismét/továbbra is együttműködhetnek a hírszerző szolgálatokkal; és pusztán, mert kell neki az a tisztség, a Nép Ügyvédje, Renate Weber leváltásához.

De ezekről bőven lesz még alkalmunk elmélkedni, most álljon itt legjobb miniszterünk, Cseke Attila közleménye egy újabb adminisztratív bravúrról.

Cseke Attila: megszüntetjük az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök egyeduralmát

A Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium módosít az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök vizsgáztatását szabályozó előírásokon, és hamarosan új vizsgát ír ki – jelentette be Cseke Attila. A javasolt módosításokat tartalmazó miniszteri rendeletet ma bocsátotta közvitára a szaktárca.

Súlyos szaktanácsadó- és szakellenőr- hiány van, ez akadályoztatja az építkezések folyamatát. A meglévő szakemberek életkora meghaladja a nyugdíjkorhatárt, új vizsgát pedig évek óta nem írtak ki” – nyilatkozta a miniszter. Az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök feladata ellenőrizni a tervrajzok és az épületek szerkezeti biztonságát, a tűz- és földrengés-biztonsági intézkedések, illetve a higiéniai és energetikai előírások betartását.

Cseke Attila rámutatott: a minisztérium nyilvántartása szerint jelenleg 572 építkezési szaktanácsadó munkavégzése engedélyezett Romániában különböző felügyeleti szakterületeken, ezeknek azonban több mint fele 70 év feletti és további 22 százaléka 60-70 év közötti. Tűzvédelmi szakértő csupán 18 van a fővárosban és további 23 országszerte, 24 megyében pedig egyáltalán nincs tűzvédelmi szakértő.

A szaktárcavezető hangsúlyozta: három éve nem volt kiírva szakértői vizsga, mert a hatályos rendelkezések szerint a vizsgáztató bizottsághoz szükséges tíz, már engedélyezett szakértőt nem tudták összehívni. Ugyanakkor a vizsga szóbeli részét is megszünteti az új szabályozás, így nem marad lehetőség szubjektív okok miatt akadályoztatni a vizsgázók engedélyezését.

A közvitára bocsátott miniszteri rendelet előírja: évente kétszer kötelező vizsgát kiírni, 45 nappal előtte meg kell azt hirdetni, a szakirodalmat pedig közzé kell tenni. A hatályos rendelkezésekkel ellentétben, amelyek szerint a vizsgát Bukarestben szervezték, az új rendelet kimondja: Kolozsváron, Brassóban, Konstancán, Temesváron és Jászvárosban is vizsgáztatnak, a bizottság pedig a már engedélyeztetett szakértőkön kívül egyetemi tanárokból, az Országos Építési Felügyelőség, az Országos Katasztrófavédelemi Felügyelőség és a minisztérium képviselőjéből áll. Ugyanakkor az új rendelkezés szerint ötévente ellenőrzik az engedélyezéshez szükséges feltételek teljesítését.

Kiváló intézkedés, jó lenne más természetű egyeduralmak ellen is fellépni.