A Magyar Hang cikke.

A Galileo műhold kicsinyített másolata az Európai Unió Űrprogram Ügynökségének (EUSPA)
prágai székházában 2024. november 22-én (Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek)

A december 1-jén hivatalba lépett új Európai Bizottság egyik elsőrendű célja a közös védelmi beruházások erősítése. Ennek első látható jele egy műholdas rendszerről szóló szerződés aláírása.

Néhány nappal ezelőtt az Európai Bizottság aláírta a SpaceRISE konzorciummal azt a koncessziós szerződést, amely egy 290 műholdból álló, több pályán keringő konstellációról szól. A program neve IRIS² (Infrastruktúra a rugalmasságért, összekapcsolhatóságért és biztonságért műholdon keresztül). Ez az együttműködési megállapodás lesz az alapja az új európai rendszer fejlesztésének, telepítésének és üzemeltetésének.

Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint mindez jelentős lépés Európa szuverenitása és biztonságos összekapcsolhatósága felé. „Az IRIS² nem csupán technológiai eredmény, hanem Európa ambíciójának és egységének bizonyítéka. Ez az élvonalbeli konstelláció megvédi kritikus infrastruktúráinkat, összeköti a legtávolabbi területeinket, és növeli Európa stratégiai autonómiáját. A SpaceRISE konzorciummal való együttműködéssel bebizonyítjuk, hogy a köz- és magánszféra együttműködése milyen erőt képvisel az innováció előmozdításában, és milyen kézzelfogható előnyökkel jár minden európai számára” – fogalmazott a Magyar Hangnak is eljuttatott közleményében Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnök.

Az IRIS² az Európai Unió harmadik kiemelt programja, amelynek célja a biztonság és az ellenállóképesség terén jelentkező sürgető és hosszú távú kihívások kezelése. Az IRIS² rendszer mind a közepes Föld körüli pályán, mind az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak egyedülálló előnyeit fogja kihasználni. Ez a konstelláció mindenképpen élvonalbelinek számít, biztosítani fogja a biztonságos összeköttetési szolgáltatásokat az EU tagállamai és a kormányzati szervei számára, és nagysebességű szélessávú szolgáltatást kínál a magánvállalkozások és az európai polgárok számára, beleértve az összeköttetéshiányos övezetek lefedettségét is.

A SpaceRISE konzorcium három vezető európai műholdhálózat-üzemeltetőt – a SES SA, az Eutelsat SA és a Hispasat S.A. – tömörít, amelyeket a műholdas távközlési ökoszisztéma európai alvállalkozóiból álló alapcsapat támogat. A legfontosabb partnerek közé tartozik a Thales Alenia Space, az OHB, az Airbus Defence and Space, a Telespazio, a Deutsche Telekom, az Orange, a Hisdesat és a Thales SIX. A 12 évre szóló koncessziós szerződés egy szilárd köz- és magánszféra közötti partnerséget hoz létre, amely 2030-ig mind a kormányzati, mind a kereskedelmi összekapcsolhatósági szolgáltatásokat lehetővé teszi. Az Európai Bizottság a jelenlegei hétéves költségvetés keretein belül kezdi meg a program finanszírozását, a 2027 utáni időszak pénzügyi keretéről pedig majd a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek kell döntést hoznia.

„Az IRIS² révén az Európai Unió megszilárdítja a biztonságos műholdas összeköttetés terén betöltött globális vezető szerepét, és biztosítja a rugalmasságot a felmerülő kihívásokkal szemben” – ígéri az Európai Bizottság. Andrius Kubilius, a védelmi és űrkutatási ügyekért felelős biztos úgy fogalmazott, hogy az IRIS² nem csupán egy műholdprojekt. „Egy jövőképet indítunk útjára – egy erősebb, jobban összekapcsolt és ellenállóbb Európa jövőképét. Az IRIS² bizonyítja az Unió eltökéltségét és elkötelezettségét Európa globális űrpolitikai pozíciójának megerősítése iránt mind a biztonság, mind a versenyképesség szempontjából, ami kormányaink, vállalkozásaink és polgáraink javát szolgálja” – tette hozzá a litván biztos.