Patrick Jennings, BBC Sport
Az amerikai futvball egyik nagy csapatának, a San Francisco 49ersnek korábbi irányítója, Colin Kaepernick először 2016 nyarán tiltakozott a faji igazságtalanság és a rendőri brutalitás ellen azzal, hogy letérdelt az Egyesült Államok nemzeti himnusza alatt. Azóta egy egész mozgalom alakult ki e gesztus körül.
2016 júliusában egy fekete férfit lőtt le egy rendőr. A 32 éves Philando Castile-t hét lövés érte egy közúti ellenőrzés során. A sofőrülésben halt meg, mellette barátnője, hátul pedig négyéves kislánya ült. A rendőrségi testkamera felvételein látható, ahogy Jeronimo Yanez rendőr többször is az autóba lő. Egy elromlott féklámpa miatt állította meg.
Yanez rendőr egyenruhájának mikrofonja ezt a szóváltást rögzíti:
Yanez: “Van jogosítványa és biztosítása?” [szünet]
Castile: “Uram, el kell mondanom, hogy lőfegyver van nálam”.
Yanez: “Oké, oké. Akkor ne nyúljon érte. Ne vegye elő.”
Castile: “Nem fogom előhúzni.”
Yanez: “Ne húzza elő.”
Miután a lövések eldördültek, Castile barátnője, Diamond Reynolds elővette a mobiltelefonját, és élőben közvetítette az autóból, ahogy a rendőr üvöltözött, hogy ne mozduljon.
“Kérem, ne mondja, hogy a barátom csak úgy eltávozott” – mondta. “Kérem, biztos úr, ne mondja nekem, hogy csak úgy megtette ezt vele. Négy golyót lőtt belé, uram. Éppen a jogosítványát akarta megmutatni.”
Reynoldsot megbilincselik, és egy rendőrautó hátsó ülésén tartják a lányával együtt. A lány azt mondja: “Ne káromkodj, mert nem akarom, hogy lelőjjenek. Tudok vigyázni rád.”
A rendőrautóben ismét azt mondja a lány: “Nem akarom, hogy lelőjjenek”…
Ez az eset egy nappal azután történik, hogy Colin Kaepernick, a körülrajongott sportoló épp egy másik esetről ír közösségi oldalán:
“”Így néznek ki a lincselések 2016-ban.” Úgy kezdődik, hogy két fehér rendőr a földre kényszerít egy fekete férfit. Az egyik rendőr látszólag hátrabilincseli a férfi kezét. A másik a férfi vállánál helyezkedve szorosan a földhöz nyomja a fejét. Ugyanez a rendőr az egyik kezét elhúzza, és a fegyveréért nyúl. A férfi mellkasának szegezi, és tüzel. A 37 éves Alton Sterling belehalt a mellkasán és a hátán ejtett lőtt sebekbe.”
A rendőrök brutalitásának is volt következménye. Az amerikai hadsereg egy fekete bőrű volt tartalékos katonája megöl öt rendőrtisztet, miközben Dallasban Black Lives Matter felvonulást tartanak. A menetet az előző két nap történt lövöldözések elleni tiltakozásul szervezték. A 25 éves Micah Johnson maga is életét veszti, miután a rendőrökkel való összecsapást, majd az azt követő tárgyalást követően beül gépkocsijában, amelybe korábban távvezérlésű robbanószerkezeteket telepített. Az autó felrobban.
David Brown, a város rendőrfőnöke elárulta, hogy Johnson azt mondta egy tárgyalónak, hogy fehér embereket akart megölni, különösen fehér rendőröket, mert dühös volt a közelmúltban a rendőrök által feketék ellen elkövetett lövöldözések miatt. Állítólag azt kiabálta: “Hányat kaptam el?”
Először is el kellett jutnia a főiskolai bajnokságba. A Nevadai Egyetem megfigyelői kockáztattak, mert látták, hogy egy középiskolai kosárlabda-mérkőzésen, remekül játszott, pedig igazából ki kellett volna hagynia, mert aznap lázas volt. Az egyetemen üzletvezetői diplomát szerzett, a pályán remekelt.
2011-ben a San Francisco 49ers leigazolta. Két évvel később a Super Bowlba vezeti őket, de kikapnak a Baltimore Ravens ellen. Továbbra is sokat olvas – a polgárjogi mozgalomról, Malcom X önéletrajzát, Franz Fanon A Föld nyomorultjai című művét.
Elkezd órákra járni a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemre,.
Aztán eljön egy nap. Új mérkőzés a rendőr-lövések után. A hagyományoknak megfelelően a meccs előtt az amerikai hímnuszt éneklik el. Az énekesnő szünetet tart, a versszakok között. Tudja – mint a körülötte a lelátón, a pályán és a színpadon álló ezrek -, hogy a Star-Spangled Banner, az amerikai nemzeti himnusz most éri el a csúcspontját. Kaepernick irányító a csapat kispadján ül. Ott van 7-es számmal a hátán. Két óriási üdítős hordó közé szorítva, egyedül ül, miközben ezrek tapsolnak, éljeneznek.
“Nem fogok felállni, hogy tisztelegjek egy olyan ország zászlaja előtt, amely elnyomja a feketéket és a színesbőrűeket. Számomra a legnagyobb dolog a futball, de önzés lenne részemről, ha nem néznék másfelé is.Holttestek vannak az utcán, és olyan emberek kapnak fizetett szabadságot, akik megússzák a gyilkosságot”.
Nem ez az első tiltakozása. De ez az első tiltakozása csapatfelszerelésben. És ez az első alkalom, hogy emiatt számonkérik. Csendes, magányos szolidaritási gesztusa sok embert nagyon feldühít. Az egyikük Nate Boyer. aki az amerikai hadsereg különleges alakulatánál szolgált, és korábban az NFL-ben játszott. “Amikor láttam, hogy ül a himnusz alatt, úgy éreztem, hogy elárultak. Egyszerűen fájt. Rendkívül szégyenteljes volt számomra. Az én szememben olyan, mintha a zászlót is elégetné” – mondta a BBC-nek. Kaepernick, az NFL sztár – 2014-ben olyan szerződést írt alá, amely hat évre akár 126 millió dollárt is érhetett volna – egy taxit küldött Boyerért San Diegóból San Franciscóba, ami körülbelül nyolcórás autóút a kaliforniai partok mentén. “Azt akartam, hogy megértse, milyen következményei vannak annak, amit tesz, és ő meghallgatta. Ez fontos volt, mert olyan időket élünk, amikor az emberek csak az öklüket rázzák ahelyett, hogy megpróbálnának valamit közösen megoldani. Konszenzusos álláspontra jutottunk” – mondta a találkozó után Boyer.
Egy héttel később Kaepernick ismét tiltakozik. Ezúttal csapattársa, Eric Reid is csatlakozik hozzá, és mindketten letérdelnek, amíg a nemzeti himnusz szól. Boyer mellettük áll. Ugyanezen az estén, egy másik mérkőzésen Jeremy Lane, a Seattle Seahawks játékosa a himnusz alatt ülve marad.
A mozgalom elindul. És egyre nő.
Címkép: Az első térdelés. Kaepernick és csapattársa, Eric Reid. Mellettük áll szívére tett kézzel Nate Boyer.
A BBC cikkének magyar változata: Újnépszabadság
Forrás: Újnépszabadság