Magyar Péterről, propagandáról és arról, hogyan tovább 2026-ig
Egyetlen szó van, amitől fél a kormány: a Majdan. Ahol az ukránok úgy kergették el a mocskos, korrupt rendszerüket, hogy odamentek a térre tüntetni, és ott maradtak – erről beszélt Hadházy Ákos, Zugló független országgyűlési képviselője a Magyar Hangnak. Kérdeztük Magyar Péterről, a Tisza elnökének még a Diákhitel Központ élén kötött szerződéseiről és arról is, hogy miért nem tartja már az ellenzék részének az LMP-t és a Jobbikot.
– Sikerült önt megbékítenie Magyar Péternek?
– Én soha nem voltam dühös. Személyes találkozásunkkor sem éreztem azt, hogy mi olyan nagy gyűlöletben lennénk, és természetesen sok mindenben egyetértünk. Én tényekről beszéltem: elmondtam, hogy azt látom a legveszélyesebbnek, hogy Magyar Péter megígérte: jelen körülmények között is biztosan megnyeri a választásokat. Pedig azt is hiába ígérte, hogy ha kiteszi a bizonyítékait, akkor Rogánék már izzítják is a repülőt. Arról is beszélt, hogy a választás után majd több száz polgármester áll át a Tiszához, de ez sem történt meg. Azon viszont meglepődtem, hogy Magyar Péter hívei hogyan reagáltak arra, mikor a diákhiteles szerződésekről beszéltem.
– „Hadházy úr, most nem ezzel kéne foglalkozni…?” Mintha még az ön saját szimpatizánsainak nagy része is így vélekedne.
– Nem tudom, hogy kik az én szimpatizánsaim, és ez nem is érdekes. De például a Tisza elnökének hívei közül Raskó György, akit intelligens, tisztességes embernek tartok, azt írta egy posztban, nem tudja eldönteni, hogy én miért foglalkoztam Magyar Péter szerződéseivel, esetleg Orbánt akarom-e hatalomban tartani, vagy én akarok lenni az ellenzék vezetője. Aki azzal sérteget, hogy azért írok egy ügyről, mert a szemétdombon én akarok lenni a legnagyobb kiskakas, az lehet, hogy követte az elmúlt tíz éves korrupciót feltáró munkásságomat, de biztosan nem értett meg belőle semmit. Ebben az országban harminc éve megy a félrenézegetés, a következmény-nélküliség. Persze meg lehet bocsátani dolgokat, de az helytelen, hogy ne beszéljünk róluk.
– Arról a bírálatról mit gondol, hogy ha kritizálja Magyar Pétert, csak a rogáni propagandát segíti? A „Magyar Nemzet” hirtelen valóban elkezdte önt idézni.
– Én Magyar képviselő úrnak is mondtam, hogy ne azt nézzük, hogy a propaganda mit fog csinálni a szavainkkal, hanem azt, hogy mi a helyes. Nagyon rossz taktika volt, hogy az ellenzék hosszú éveken keresztül nem beszélt fontos dolgokról – például a migrációról –, nehogy véletlenül a propaganda kiforgassa a szavait, mint azt Márki-Zay Péterrel tették. Egyébként még jól is jöhet Magyar Péternek, hogy foglalkoztam a szerződésekkel, mert ezekkel az ügyekkel akár zsarolni is lehetett volna őt.
– Nemrég arról is beszélt Magyar Péter, hogy van egy ellenzéki szerveződés a Tiszával szemben Duna Egyesület vagy Párt néven, és hogy ebben ön is részt vesz, amit viszont ön cáfolt. Van bármilyen ellenzéki szerveződés akár más néven?
– A Tiszával szemben biztos nem. Én abszolút híve vagyok az ellenzéki együttműködésnek, és nyilvánvaló, hogy Magyar Péterben nagyon sokan bíznak. Azt a nyilvánosság előtt is jeleztem, hogy én már jóval az ő megjelenése előtt is törekedtem arra, hogy tartsam a kapcsolatot olyan emberekkel – megmaradt hiteles politikusokkal és nem politikusokkal egyaránt –, akik letettek már valamit az asztalra, akiket tisztának tartok, és akik hajlandók politikával foglalkozni még ilyen körülmények között is.
– Szükségesnek látja, hogy legyen még egy erősebb ellenzéki párt a Tisza mellett, vagy jobb, ha most csak Magyar Péterék hívják ki a Fideszt 2026-ban?
– Már láttuk, hogy nem jó, ha egy ember mond meg mindent. Sok oka van annak, miért van ilyen politikai, mentális és gazdasági nyomorban az ország. Az egyik, hogy Orbán Viktor 2010-ben kétharmadot szerzett, és nagyon gyorsan leépítette a párton belül is az ellenfeleit, és onnantól semmilyen kompromisszumra nem kényszerült – azóta sincs semmilyen kontroll fölötte. Nem örülnék annak, ha ez az ellenzéki oldalon is megvalósulna, a kompromisszumkényszer híve vagyok – hogy ez egy párton belül vagy pártok között áll fenn, az kevésbé fontos.
– Konkrétan párt vagy választáson induló egyesület szervezésén gondolkodik-e 2026-ra? A korábbi ellenzéki pártok romokban hevernek, köztük a Momentum is, akikkel ön szorosabban együtt dolgozik.
– Erről már egy posztomban részletesen leírtam, amit most mondani tudok, miután egy interjúban Magyar képviselő úr arról beszélt, hogy én azért foglalkoztam az általa kötött szerződésekkel, mert „ellenpártot” szervezek.
– Ha egy ellenzéki politikust meghív a közmédia, el kell mennie? Az utóbbi időben gyakran felhozza az MTVA, hogy milyen sok ellenzéki politikust hívnak, akik közül alig fogadja ezt el valaki.
– Ezt azért csinálja a köztévé, mert 2018 és 2022 között soha nem hívtak be senkit: akkor csak Karácsony Gergelyt invitálták meg egy interjúnak nem nevezhető alkalomra, és Márki-Zay Pétert öt percre, miközben Orbán Viktor szinte minden héten nyilatkozott a Kossuth rádiónak. Én erre minden interjúmban és beszélgetésben felhívtam a figyelmet, ami fájt nekik, és végül valóban változtattak a stratégián, elkezdték behívogatni a „megbízható” ellenzéki politikusokat. Sajnos az LMP és a Jobbik ebben partner lett, míg engem érdekes módon továbbra sem hívnak be.
– Kimondható, hogy ön az LMP-t és a Jobbikot nem tekinti az ellenzék részének?
– Nem tekintem az LMP-t és a Jobbikot az ellenzék részének, még úgy sem, hogy vannak olyan politikusaik is, akiket nagyra tartok. Amit az MTV-ben csinálnak, az egyértelműen a hatalom hasznára van, és jól tudják, hogy ha például elővennék az Orbán-család Hatvanpusztán épülő birodalmának kérdését, akkor legközelebb már nem hívnák őket. Vagy teljes ellenzéki bojkott kellene a köztévé ellen vagy pedig menjünk be élő adásba, de beszéljünk olyan dolgokról, amikről nem akarják – legfeljebb egy kicsit kevésbé feldúltan, mint ahogy Magyar Péter csinálta.
– Pedig mintha a hatvanpusztai luxusbirtok nem igazán zavarná az embereket.
– Ez nem igaz, de egy pár évvel ezelőtti felmérés szerint mindössze az emberek 55 százaléka hallott róla. Ezekben benne vannak azok a kormánypárti szavazók is, akiknek a propaganda azt mondja, hogy Orbán Viktor édesapja üzletember, és megkereste rá a pénzt. Meg hogy lehet, hogy a miniszterelnök lop, de legalább megvéd a háborútól.
A magyar nép nem ostobább, mint a többi, egyszerűen a propaganda gépezete jobban kiépült, mint máshol.
– A Tisza sikere nem azt mutatja, hogy a propaganda ellenére is elérhető eredmény?
– Nem. Létezik még független sajtó, és ezért az ellenzéki vélemények is eljutnak sok, de nem elegendő emberhez. A jelenlegi számok szerint viszont a propaganda tökéletesen el tudta határolni a Fidesz-szavazókat Magyar Pétertől. Bár maga a Tisza elnöke egy kommentben azt írta, hogy ő már elérte azt, amit az „óellenzék” nem tudott tíz év alatt, ez sajnos nem igaz. Bár megközelítette a pártja a Fideszt, hasonlóra már volt példa, például 2021 októberében, amikor a mérések szerint valamennyire még vezetett is az „óellenzék” a Fidesszel szemben. De ez még nem jelentette a választások megnyerését. Persze botorság lenne azt mondani, hogy biztosan nem nyerhet a Tisza 2026-ban a jelenlegi feltételek mellett, de egy hibrid rezsimben szinte lehetetlen legyőzni a hatalmat. Mert ha a rezsim bajban érzi magát, újabb eszközöket vet be az ellenzék ellehetetlenítésére. Nem elég, ha csak 40-50 százalék esélyünk van a győzelemre, hiszen az azt is jelenti, hogy 50-60 százalék a kudarc esélye. Ezért kell leállítani a propagandát.
– Hogyan tovább a múlt szombati tüntetés után?
– A valódi kérdés, hogy az ott megfogalmazott követeléseket viszi-e tovább a mostani ellenzék legerősebb formációja. Ha bárki megkérdezné, hogy mit tanácsolok, azt mondanám, hogy szerintem érdemes konfrontálódni a hatalommal, például meg lehet csinálni az MTVA körüli kordont, vagy egy békés tüntetés során is simán el lehet foglalni a budai Várat. Egyetlen szó van, amitől fél a kormány: a Majdan. Ahol az ukránok úgy kergették el a mocskos, korrupt rendszerüket, hogy odamentek a térre tüntetni, és ott maradtak. Nem voltak mindig egymillióan a Majdanon, de újra és újra kimentek oda, így tudtak sikert elérni. Amíg nem vesszük a fáradságot, hogy újra elmenjünk az MTVA -székházhoz, vagy hogy lezárjuk a karmelitába vezető utakat, addig a hatalom bármit megtehet.
– Visszatérő kritika önnel kapcsolatban, hogy túlságosan a szimbolikus ügyekkel foglalkozik a hétköznapiak helyett, mint hogy például nincs klíma a kórházakban.
– Én is beszélek hétköznapi problémákról, például arról, hogy azért nincs pénz rendes kosztra a kórházakban, mert kilopták a rendszerből. Amikor anno Szabó Tímea három hetet ápolóként dolgozott az egyik kórházban, arról is beszámolt a független média, de utána is kétharmaddal nyert a Fidesz, mert több emberhez értek el, mint mi.
– Mi szólt a szocialista Horváth Csaba visszavonulásához?
– Meg voltam vele elégedve. Helyes az is, hogy Tóth Csaba is kiszorult, az új városvezetés feladata, hogy a hozzá köthető hálózattól is megszabaduljon Zuglóban.
– Mik a személyes ambíciói 2026-ra?
– Szerintem ezen alaposan el kell gondolkodnia minden politikusnak a mi térfelünkön, mert már most is megvan annak a veszélye, hogy csak használunk a hatalomnak azzal, ha eljátsszuk, hogy még van ellenzék. Gondolkodom azon is, mi lesz, ha 2026-ban is ellenzékben marad az ellenzék.
– Ha így alakulna, felmerülne önben, hogy inkább otthagyja a politizálást?
– Bármi megtörténhet, az is, hogy akár már holnap abbahagyom a politizálást. Amikor Raskó Györgyhöz hasonló értelmes emberek olyanokat írnak, amiket már említettem, akkor azért elgondolkodom. De persze nem az a legfontosabb, hogy egy politikus bírja-e még idegekkel, hanem az, hogy ártunk vagy használunk-e a munkánkkal.
– Mi tartja még a politikában?
– Hogy eddig még semmit sem sikerült elérnem. Ha 2026-ban is a mostani körülmények között fogunk nekivágni a választásoknak, az nyilvánvalóan a teljes kudarcomat jelentené – akkor is, ha pár kellemetlen dolgot azért meg tudtam mutatni a kormányról. Legyen igaza Magyar Péternek, és mutassa meg, hogy ő így is tud nyerni!
Forrás: A Magyar Hang VII. évfolyama 41. számának (2024. október 11-17.) nyomtatott változata.