A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete nyilatkozatot adott ki a lapunk újságíróját, Csákvári Gézát ért tettlegesség után. „A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete határozottan elítéli az erőszak minden formáját. A kritikákat minden alkotónak méltósággal kell fogadnia, ha pedig úgy érzi, hogy a kritika keretein túlmutató, súlyos vádakkal illették, azt kulturált keretek között, az adott lapnak és újságírónak címezve, nyilvánosan nehezményezheti, vagy kérheti ki magának egy válaszlevélben. Az agresszió semmilyen formája, a nézeteltérések tettlegességgé fajulása nem elfogadható sem a mi szakmánkban, sem semmilyen más közegben.”
Az egyesület elnöke, a tettlegesség tanúja Kocsis Ágnes, az elnökség további tagjai Fekete Ibolya, Hajdu Szabolcs, Kerékgyártó Ivonne és Ujj Mészáros Károly.
Janisch Attila filmrendező – aki tagja a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének – tovább megy: bojkottra szólít fel Facebook-posztjában. „Csodák csodájára a tizenhárom díjra jelölt Blokád című, közepesnél rosszabbul kivitelezett politikai kurzusfilm hat katagóriában meg is kapta a Magyar Filmdíjat, attól a zsűritől, amelynek elnöke és tagjainak egy része a Színház- és Filmművészeti Egyetem politikai erőszakkal történt lerombolásában vállalt jelentős szerepet. És nem utolsó sorban az a Blokád című film tarolt a Veszprémbe kihelyezett filmszemlén, amelynek producere az a Lajos Tamás, aki a közpénzen alapítványivá transzformált Színház- és Filmművészeti Egyetemet irányító alapítvány egyik vezetője, politikai hátszéllel filmes nagyhatalommá lett filmoperatőr, producer. (…) A teljes kontextusából nem kiragadható helyzet és az eredmény önmagáért beszél, nincs ezen semmi csodálkozni való – az történt, ami várható és előre borítékolható volt – írja, majd folytatja. „Az mégiscsak jelentős határpont a magyar kultúrában, hogy egy elsőfilmes rendező, Tősér Ádám – aki nehezen cáfolható politikai hátszéllel előz be nála érdemesebb másokat -, nem elégszik meg a filmje túlbecsültségével, hanem tettlegességre is ragadtatva magát a földre taszít egy a filmszakmában megbecsült filmkritikust – Csákvári Gézát -, csak mert az neki nem tetsző kritikát írt a filmjéről. (…) Hát itt tartunk – itt tart a magyar kultúra – Orbán országlásának ki tudja hányadik évében. (…)
E vállalhatatlan történést követően mindenkit kollaboránsnak tartok, aki jövőre vagy az azt követő években részt vesz ezen a filmszemlén, amelyet a nemzetközi figyelemmel kísért és a külföldi szakemberek által is jelentős számban látogatott egykori Magyar Filmszemle helyén és helyett szerveztek ugyancsak politikai hátszéllel és erőszakkal. Ahol a kurzusfilm önmagától begőzölt rendezője tettlegesen inzultálja a neki nem tetsző kritikát közlő kritikust, az tényleg mindennek a legalja.
Egy ilyen rendezvénynek, ahol ez megtörténhet, és ahonnan nem távolítják el azonnal az ilyen magatartást tanúsító személyt – akárki legyen is az – semmi köze a kultúrához, semmi köze a filmművészethez, semmi köze semmilyen emberi értékhez.
A magyar társadalmat emésztő és a hatalmi politika által támogatott, generált és jóváhagyott aljasságok ellen minden eszközzel küzdeni kell, és ha erre már nem marad más eszköz csak a bojkott, akkor azzal kell tiltakozni. És azért, mert ez és az ehhez hasonló esetek nem csupán az adott személyről, annak jellemtelenségéről szólnak, hanem ijesztő példát mutatnak mindazoknak, akik ettől maguk is felhatalmazva érzik majd magukat, hasonló tettek elkövetésére. Ismerjük a történelem legsötétebb korszakaiból ezt az alattomosan kirajzolódó mintázatot, amelynek hosszútávú következményei beláthatatlanok.
A jellemtelenség rendszere – NER – a jellemtelenek rendszere. Magára valamit adó ember nem vállal közösséget a jellemtelenekkel, a társadalmat rombolókkal” – zárja szavait Janisch Attila.
Bocsánatot kért a Blokád rendezője a Népszava újságírójától, akit fellökött és megfenyegetett – Ugyanakkor a szombat esti díjkiosztó gálán mintha mi sem…
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége és a Magyar Filmművészek Szövetsége megdöbbenéssel értesült róla, hogy egy ismert újságírót-filmkritikust a véleményéért egy filmfesztiválon tettleg bántalmaztak. A fizikai atrocitás megengedhetetlen támadás a sajtószabadság és a szólásszabadság alkotmányos értékei ellen- hívják fel a figyelmet. A két szervezet közös közleménye leszögezi: Magyarországon törvények – Alaptörvény, médiatörvény – rögzítik a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságát. Ezeket mindenkinek be kell tartania. Különösen igaz ez azokra, akik munkájukkal kilépnek a nyilvánosság elé.
Megjelent a Népszava Kultúra rovatában 2023. június 12-én.