A Transindex cikke a România liberă című bukaresti napilap alapján.
Egy sor figyelmeztetést adott ki a moszkvai kormány, egyebek mellett kilátásba helyezte, hogy „nukleáris csapásokat” mér a NATO-ra, amennyiben a helyzet a Fekete-tengeren Oroszország elvárásaival ellentétesen alakul – írja július elsején a romanialibera.ro.
A lap szerint Oroszország és a NATO között ismét „hidegháború” alakult ki, melynek legújabb fejezete az atomtámadással való fenyegetés. Az orosz vezetés kijelentette: abban az esetben nyúl ehhez a „megoldáshoz”, ha az Egyesült Államok vagy a NATO megpróbálja átlépni azokat a feltételeket, melyeket Putyin elnök „vörös vonalnak” nevezett.
Két nappal ezelőtt a Sputnik nevű orosz portál arról írt, hogy aki agresszorként lép fel Oroszország ellen, az „azonnali nukleáris választ” fog kapni. Konstantin Sivkov orosz katonai szakértő kifejtette: „a NATO fő célját ismerjük, ez pedig az aktuális oroszországi hatalom megdöntése. Ezt több szakaszban próbálják elérni.
Mivel egy nyílt támadás Oroszország ellen haszontalan lenne – az agresszor azonnali nukleáris választ kap – először Oroszország nukleáris potenciálját akarják semlegesíteni. Ezt pedig hibridháborús eszközökkel lehet csak elérni, melynek segítségével ‘szociális robbanást’ akarnak kiváltani az országban, hogy destabilizálják Oroszországot vagy hogy nyugatbarát erőket segítsenek hatalomra.”(romanialibera.ro, hírszerk.)
Amint arról írtunk, a NATO pár napja a Fekete-tengeren tart hadgyakorlatokat. Az orosz légierő pedig nem nézi ezt tétlenül: pl. a holland Evertsen nevű fregattot zaklatták órákon keresztül, támadásokat szimulálva.
A szerkesztő megjegyzése
Íme, fordításban a România liberă fentebb említett cikkének vége.
Mircea Geoană főtitkárhelyettes többször elmagyarázta, hogy Románia számíthat a NATO támogatására bármely agresszió esetén Oroszország részéről.
Az utóbbi hét folyamán Oroszország legalább kétszer figyelmeztetett, hogy nukleáris fegyvert használhat a NATO ellen, miután az előző hónapokban célzott rá, hogy Európában mindkét fél bevethet ilyen fegyvereket – a másik fél lévén az Amerikai Egyesült Államok. Oroszország úgy érvel, hogy ha egy ország el akarja kerülni az ő atomcsapásait, el kellene távolodnia NATO-tól, amennyiben semleges ország, mint Moldovai Köztársaság, vagy éppenséggel ki kellene lépnie a NATO-ból, amennyiben már tagja a Szövetségnek, mint Románia.
Amint arról már beszámoltunk, Valerij Kuzmin, Oroszország bukaresti nagykövete egy online-sajtóértekezleten a România liberă kérdésére válaszolva szigorú figyelmeztetést fogalmazott meg. Az orosz nagykövetség által szervezett konferencián a România liberă azt kérdezte: „Egy háború esetén Oroszország és a NATO között, Oroszország hogyan kezelné Romániát?”
Kuzmin nagykövet válasza a következő volt: „Egy háború esetén Oroszország és a NATO között, Oroszország úgy fogja kezelni Romániát mint NATO-tagot – ha Románia NATO-tag marad addig a pillanatig.”
Ez a szokatlanul kemény üzenet egy karrierdiplomata részéről azt követően hangzott el, hogy Kuzmin nagykövettől egy másik román újságíró azt kérdezte, véleménye szerint milyen következményei lehetnek Romániára nézve a Joe Biden – Vlagyimir Putyin találkozónak, amelyre néhány nappal később, június 16-án, Genfben került sor. Kuzmin azt válaszolta, a csúcstalálkozó előtt erről nem nyilatkozhat. De a SUA részéről Romániának nyújtott garanciák változatlanok.