Az egyre rosszabb demográfiai helyzet miatt hosszabb távon 70 éves korra emelkedhet a nyugdíjkorhatár – számolt be róla a Portfolio.hu.
A magyar nyugdíjrendszer átalakítását a körülmények kényszerítik ki, több lehetséges út van, a kormánynak pedig lépnie kell.
A KSH tavaly rendezett népszámlálásának nemrég kiadott összegzése szerint a vártnál is gyorsabban öregedik el a magyar társadalom, ami egyre nagyobb nyomást helyez az ellátórendszerre: mind az egészségügyi intézményekre, mind a nyugdíjrendeszerre.
Az előzetes adatok szerint 2011 és 2022 között 318 ezer fővel, 19 százalékkal nőtt a 65 éves vagy annál idősebb népesség száma és teljes népességen belüli aránya. Ezzel párhuzamosan a 0–14 éves gyermekek csoportja kismértékben, a 15–64 éves aktív korúaké számottevően csökkent.
Vagyis már a magyar lakosság 21 százaléka tartozik a nyugdíjas korosztályba.
Mindez pedig nehéz helyzetbe hozza a felosztó-kirovó magyar nyugdíjrendszert, amelyben minden korszak aktív dolgozóinak kötelező jövedelemjáruléka adja az aktuális nyugdíjasok állami nyugdíjának fedezetét. A demográfiai trendek alapján a magyar jövőkép egyre sötétebb.
Mint arról a Pénzcentrum ír elemzésében:
egyes számítások szerint 2030-ban már indokolt lehet a 66 éves nyugdíjkorhatár, 2040-re a 67 évet is elérheti, 2050-re pedig a 70 éves korhatár is eljöhet Magyarországon.
További részletes adatok a Pénzcentrum cikkében.
Forrás: Portfolio, Pénzcentrum, Propeller