Miután Oroszország technikai okokra hivatkozva erőteljesen csökkentette a gázszállítást az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül, Robert Habeck gazdasági és éghajlatvédelmi miniszter csütörtökön elrendelte az úgynevezett gázveszélyhelyzeti terv második, „riasztási” fokozatát.
Robert Habeck indoklásában emlékeztetett arra, hogy június közepe óta a Gazprom mind kevesebb nyersanyagot juttat az országnak, illetve rendkívül magas a gáz világpiaci ára.
Mint fogalmazott, a helyzet „feszült”, de az ellátás biztonsága garantált. Német médiaközlések szerint a gázvezetéken keresztül a normálishoz képest 60 százalékkal kevesebb nyersanyag érkezik, amit a Gazprom technikai okokkal magyaráz. Berlin szerint azonban egyértelműen politikai döntés áll a háttérben, s Moszkva szándékosan akar ellátási nehézségeket előidézni. Habeck szerint a tárolók jelenleg 58,7 százalékban telítettek. „A kilátások azonban aggasztanak bennünket” – jelentette ki a tárcavezető. Fel kell készülni a télre, tette hozzá.
A német gázvészhelyzet riasztási fokozata akkor lép életbe, ha annyira súlyos a gázellátásban bekövetkező zavar, vagy olyan kivételesen magas a gáz iránti kereslet, hogy idővel veszély fenyegeti a teljes gázellátást. Habeck március végén jelentette be a terv életbe lépésének, első, „figyelmeztető” szakaszát.
A második szakaszban a piac még mindig képes megbirkózni a zavarokkal vagy a nagy kereslettel anélkül, hogy az államnak be kellene avatkoznia. Drámai lenne azonban a gázveszélyhelyzeti terv harmadik és egyben utolsó fázisa, a „vészhelyzeti szint” kihirdetése. Ezt akkor kell bejelenteni, ha a gáz iránti kereslet kivételesen magas, vagy ha a gázellátásban már jelentős, nehezen kezelhető zavarok lépnek fel. Ezután elengedhetetlen az állami beavatkozás, és nem piaci alapú intézkedéseket vezet be a fogyasztók gázellátásának biztosítása érdekében. Ezeket az intézkedéseket a Szövetségi Hálózati Ügynökség hajtja végre. A hatóság ezután az üzemeltetőkkel konzultálva szabályozza a gázelosztást.
Az energiabiztonsági törvény értelmében, május 21. óta az ellátó cégek egyelőre nem kapnak lehetőséget az áremelésre. Ez azonban aligha kerülhető el. A fő ok egy május közepén elfogadott törvénymódosítás. Az energiabiztonsági törvényt árkiigazítási záradékkal egészítették ki. Ez lehetővé teszi a szolgáltatók számára, hogy a magas földgázbeszerzési árakat közvetlenül, azonnal és hirtelen emelés formájában is áthárítsák a fogyasztókra, még a hosszú távú szerződések esetében is.
Egyelőre kérdés, mekkora áremelés várható. Mindenesetre egy háztartásnak már most is 1000-2000 eurós éves többletköltséggel kell számolnia, ha annak átlagos éves földgázfogyasztása eléri a 20 000 kilowattórát.
A szövetségi kormány 15 milliárd eurót biztosít a németországi gáztárolók feltöltését biztosító intézkedésekre. A Bundestag költségvetési bizottsága szerdán megerősítette ezt az intézkedést. Ez része annak a vasárnap bejelentett intézkedéscsomagnak, amelyet az orosz gázszállítás csökkentése miatt rendeltek el.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. június 24-én.