A kormány megelőzhette volna a járvány berobbanását a szociális otthonokban
A legkiszolgáltatottabb embertársaink tragédiáját mutatják azok a számok, amiket Müller Cecília küldött meg az adatkérésemre válaszul.
Az adatok szerint a koronavírus-járvány első hullámában 140 idősotthoni gondozott hunyt el, a második hullámban – március 5-ig bezárólag – 3512 fő. Ezen felül a két hullámban összesen 30 fogyatékossággal élő, 32 hajléktalan és 20 pszichiátriai és szenvedélybeteg gondozott hunyt el. Eddig a járvány minden negyedik áldozata szociális otthon lakója volt.
Tragikus képet mutatnak a szociális intézmények járványügyi adatai, amikhez hosszú idő után jutottam hozzá. Az adatok világosan mutatják, hogy a járvány második hulláma felkészületlenül érte az szociális rendszert – a kormány felelőtlen mulasztása, hogy az első hullám utáni nyarat nem a legkiszolgáltatottabb embereket gondozó otthonok felkészítésére fordította. Míg tavasszal 34 idősotthonban jelent meg a vírus, 920-an fertőződtek meg és 140 gondozott hunyt el, addig az őszi hullámban 891-re nőtt a fertőzött intézmények száma, 23 848 főre a fertőzötteké, és 3512 gondozott hunyt el. Ezen felül a két hullámban összesen 30 fogyatékossággal élő, 32 hajléktalan és 20 pszichiátriai, illetve szenvedélybeteg ellátott hunyt el.
Arra nincs elfogadható magyarázat, hogy a kormány miért nem tájékoztatja valós időben a nyilvánosságot a szociális otthonok helyzetéről, és egy országgyűlési képviselő is miért csak a harmadik hullámban ismerheti meg a járvány első és második hullámának adatait. Fontos látni, hogy ezek a statisztikák más országokban minden további nélkül elérhetőek, és segítenek nyomon követni a járvány alakulását és javítani a védekezés hatékonyságát. Titkolózás és propaganda helyett valós idejű és korrekt adatokra van szükség. A tájékoztatás ugyanis erősíti a járvány elleni védelmet, a propaganda meg a titkolózás viszont gyengíti azt.
Kiadó: Dr. Szél Bernadett független országgyűlési képviselő
Budapest, 2021. március 18., csütörtök (OS) –