A Jane Goodall Intézet Természet- és Környezetvédelmi Egyesület közleménye

Dr. Jane Goodall DBE, világhírű etológus, természetvédő, ENSZ Béke nagykövet, a Jane Goodall Intézet (JGI) megalapítója 2024. április 3-án lesz kilencvenéves.

A mérföldkőnek számító születésnap tiszteletére Jane egy éven át tartó rendezvénysorozattal folytatja az emberiségnek szóló üzenetét a reményről. A Jane Goodall Intézet világszerte segíti névadója küldetését, a 2024-es világkörüli turné a tervezett eseményekkel az Egyesült Államokban kezdődött.

Mint ismeretes, Jane mindössze huszonhat éves volt, amikor a természetben élő állatok iránti szenvedélyét követve a tanzániai Gombébe érkezett, ahol megkezdte a vadon élő csimpánzok kutatását. Feltáró megfigyelése, miszerint a csimpánzok eszközöket készítenek és használnak, alapjaiban rengette meg a tudományos világot, és örökre
újradefiniálta az emberek és az állatvilág kapcsolatát.

Az erdőt tettre kész tudósként hagyva maga után egy életre szóló célra esküdött fel, mégpedig arra, hogy előadásaival a természetes környezetünk iránti felelősségre hívja fel a figyelmet, amelynek megvalósításában különösen az 1977-ben alapított globális szervezet, a Jane Goodall Intézet segíti.

Ma dr. Jane Goodall továbbra is úttörő munkát folytat. A Jane Goodall Intézettel közösen dolgozta ki az úgynevezett Tacare-módszert. Ez egy olyan közösség által vezérelt megközelítés, amely képessé teszi az embereket az őket körülvevő ökoszisztémák megőrzésére és védelmére. Emellett a „Roots & Shoots”, a JGI nemzetközi ifjúsági programján keresztül több mint hatvan országban támogatja abban a  fiatalokat, hogy pozitív változást hozzanak létre a közösségeikben.

Dr. Goodall számos könyv szerzője, köztük a legutóbbi kettő a „Helyi hangok, helyi választások: A közösség által vezetett természetvédelem tacare-i megközelítése” és „A remény könyve: Túlélési útmutató a veszélyeztetett bolygónk számára” című.

A magyarországi Jane Goodall Intézet is számos programmal, projekttel készül az ünnepi alkalomra:  
– Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal, a XI. kerületi Önkormányzattal, és a
Sas-hegy Védő Egyesülettel közösen Jane Goodall-rét avatás a budapesti Sas-hegy oldalában, Jane Goodall-rózsa ültetése a Budatétényi Rózsakertben és az Alcsútdobozi Arborétumban;
– Jane 90 kiállítás a Magyar Természettudományi Múzeumban;
 – Faültetések, erdőtelepítések országszerte.
Magyarországon 2006 óta működik a Jane Goodall Intézet, melyet az
ELTE-n tanuló lelkes biológusok alapítottak.

A globális hálózat szervezetei az állatok, a környezet és az embertársak védelmét tűzték ki célul Afrikában és a világ számos egyéb területén. A szervezetekben dolgozó fiatalok és idősek mind egy közös cél, a szebb és élhetőbb jövő érdekében munkálkodnak hatalmas erőfeszítéssel és lelkesedéssel.

Budapest, 2024. április 2.  

Képek forrása: Jane Goodall Intézet Magyarország
További információ:  Kádár András főtitkár, [email protected]