A szótárak szerint a „tökéletes vihar” (perfect storm) kifejezés egy olyan halálos kombinációt ír le, amelyet kedvezőtlen időjárási tényezők hoznak létre a tengeren. Szárazföldön politikai választások során is kialakulhat tökéletes vihar, anélkül, hogy a kiváltó tényezők szükségszerűen ellenségesek lennének egymással. Ilyen volt a Călin Georgescu nevű, potenciálisan tökéletes vihar esete is.
Ritkán vesszük figyelembe az ok-okozati összefüggéseket. Călin Georgescu nem ok, hanem következmény volt.
Az okok között szerepelt például: a politikai élet erkölcsi sivársága; az ideológiai „micsurinizmus” térnyerése, az elfogadható kompromisszumok, vagyis a „donnant donnant” elutasítása (gallicizmus, jelentése adsza-nesze) – ami lehetővé tenné a tisztességes politikai együttműködéseket – az elfogadhatatlan kompromisszumok javára; a korrupció; az olyan „lumpen-elit” burjánzása, amelynek a való élettel a kapcsolata pusztán szónoki, leginkább utcai tüntetéseken nyilvánul meg; a gyávaság; a gazdasági kudarcok; a stagnálás minden téren, kivéve a doktori címekkel kísért tudatlanságot; az emberek elégedetlensége, amely már a lázadás küszöbéhez közelít; a rendkívül alacsony bizalom az állami intézményekben stb. Mindez csodálatos ajándék volt külső és belső erők, valamint „karizmatikus mártírok” számára, akik készek voltak államcsínyt végrehajtani – lehetőleg egy elegánsat.
Amikor jogos kételyeket figyelmen kívül hagynak; amikor egy kudarcot nem neveznek annak, ami; amikor nincs bátorság kemény tárgyalások lefolytatására külföldi partnerekkel; amikor félelemből és konformizmusból nem beszélnek az Európai Unió időnként nyomasztó mikromenedzsmentjéről; amikor az emberek nem kapnak segítséget annak megértéséhez, hogy a NATO-tagságot nem lehet naponta háromszor újratárgyalni; amikor a külföldi partnerekkel való kapcsolatokban a lojalitást szolgalelkűség váltja fel – akkor a diskurzus olyan ragadozókhoz kerül, mint Vadim Tudor, Șoșoacă, Simion, Georgescu és mások.
Amikor már nem tudod, ki is vagy valójában, akkor jelenik meg – fehér lovon vagy akár Ferragamo bocskorban – egy Călin Georgescu. Ő összedolgozza az elégedetlenségeket, bizonytalanságokat, csalódásokat és jogos bizalmatlanságokat egy nem kevés ember számára ínycsiklandó szósszá. Ha pedig előhúz két-három vallási elemet, amelyeket egy ortodox egyházi érsek „hitelességi tanúsítványa” kísér, nem kizárt, hogy tragikus forgatókönyvek térnek vissza.
A TikTok, „Țac-Pac”, a „Hodoronc-Tronc” és más manipulációs eszközök csak akkor működnek, ha hajlamosak vagyunk bedőlni a manipulációnak. Azok, akik a választási kampány során bedőltek a manipulációnak, nem annyira oroszok, kínaiak vagy földönkívüliek áldozatai voltak, mint inkább saját hazai intézményeikéi. Még ha csak inkompetenciáról van szó, az is elfogadhatatlan lenne, de olykor az árulás szaga is érezhető.
2009-ben Traian Băsescu elnök egykori tanácsadója, Adriana Săftoiu miatt mérgelődve elárulta azokat a „kritériumokat”, amelyek alapján kinevezte Claudiu Săftoiut a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) élére: „…a szíved azt kívánta, hogy a férjed legyen egy titkosszolgálat vezetője, az elnök pedig megtette őt vezetőnek.”
Szerencsére Claudiu Săftoiu gyorsan lemondott, miután a Băsescu elnök felfüggesztéséről szóló vizsgálóbizottság előtt bebizonyította, hogy nem tudja, melyik intézmény igazgatója ő: a SRI-é (Belföldi Hírszerző Szolgálat) vagy a SIE-é. Valójában kimondott egy igazságot, amit nem kellett volna: a SIE, amelynek nincsenek hazai kompetenciái, lehallgatott telefonbeszélgetéseket.
A történet tanulsága: Călin Georgescu legfontosabb szerepe az volt, hogy figyelmeztessen: „Ez történhet veletek egy szép napon, ha semmi sem változik a politikai életben.” Azonban kérdés az, hogy a románok tanulnak-e ebből az epizódból, vagy minden marad a régiben.
Tudatában annak, hogy Elena Lasconi nem egyéb súlyos inkompetenciák halmazánál, néhányan mégis azt javasolták, hogy szavazzanak rá, „vészmegoldásként”, adott helyzetben az egyetlen lehetséges választásként. Rövid távon egy ilyen megoldás talán működhet, de öt év a Cotroceni palotában semmiképp sem tekinthető „rövid távnak”. Öt év alatt Elena Lasconi inkompetenciái, kiegészítve egy újracsomagolt „băsescu-i stílussal”, a vészmegoldást rendkívül költséges hibák láncolatává alakíthatják. Ha Georgescu meg van győződve arról, hogy benne újraszületett Corneliu Zelea Codreanu, akkor Lasconi is hasonló lélekvándorlás-tévhit áldozata: „Úgy érzem, hogy bennem él Elisabeta Rizea.”
Călin Georgescu államelnöki forgatókönyve, úgy tűnik, megbukott. Elena Lasconi számára a lehetősége (bár csak elméletileg) még fennáll. Ami azonban olyan kérdések harapófogójának szorításába küld bennünket, mint az, hogy egy Lasconi-féle ötéves ciklus végén, amikor Romániát végül megmentik, mi lenne a csodapárt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) új neve? Kit mentenének meg ezek a vízimentők?
Forrás: A szerző weboldala (Facebook-megosztás)
A szerkesztő megjegyzése
Dorin Tudoran (1945, Temesvár) költő, esszéista, újságíró, a diktatúra korában az egyik leghitelesebb román ellenzéki (disszidens) értelmiségi. 1985 óta az Egyesült Államokban él, versei, esszéi, interjúi kötetek sorában jelentek meg.