A volt elnök szerint a csatorna Adolf Hitlerrel hozta összefüggésbe.
Elutasította az amerikai szövetségi bíróság Donald Trump 475 millió dolláros keresetét a CNN ellen, amit azért indított meg, mert a csatorna „nagy hazugságként” jellemezte a volt elnöknek a 2020-as választás állítólagos elcsalásáról szóló hamis állításait – számolt be a Reuters.
A hírügynökség felidézi, hogy az ügyben eljáró bírót, Raag Singhalt még Donald Trump nevezte ki 2019-ben. A volt elnök a keresetében azért nevezte becsületsértőnek a csatorna állításait, mert a kijelentéssel szerinte Adolf Hitlerrel hozta összefüggésbe.
A „nagy hazugság” ugyanis eredetileg német kifejezés, amit a későbbi náci vezető alkotott meg Mein Kampf című műve írása során. A kifejezést mint propagandatechnikát értelmezte, olyan hatalmas hazugságot jelent, amelyről már szinte senki sem hiszi el, hogy valaki „annyira gátlástalan legyen, hogy ilyen mértékben elferdítse a valóságot”. E kifejezés később aztán egyre népszerűbb lett Donald Trump választási csalásról szóló vádjaival kapcsolatban.
A bíró azzal indokolta a volt amerikai elnök keresetének elutasítását, hogy a CNN által használt kifejezés bár visszataszító, az a vélemény kategóriájába esik, így nem lehet rágalmazási per tárgya.
Azt egyelőre nem tudni, hogy Donald Trump fellebbez-e a döntés ellen, szóvivője útján azonban úgy reagált az elsőfokú ítéletre, hogy „egyetértünk a nagy tekintélyű bíró megállapításaival, miszerint a CNN Trump elnökkel kapcsolatos kijelentései visszataszítóak.” Hozzátette ugyanakkor, hogy a csatornát felelősségre fogják vonni a „Trump elnökkel és támogatóival szembeni jogtalan bánásmódért.”
Donald Trump 2022. októberében benyújtott keresete öt olyan esetre hivatkozott, amikor a CNN olyan hírt, vagy kommentárt közölt, amelyben Trump „nagy hazugságaként” jellemezték a 2020-as választási csalásról szóló hamis vádakat. Ezzel szerinte a csatorna szándékosan azt a látszatot akarta kelteni, hogy a volt elnök és Adolf Hitler között valamilyen összefüggés van. A bíróság szerint azonban önmagában ez a kifejezés nem elegendő ahhoz, hogy valódi konnotációt lehessen megállapítani.
Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. július 30-án.