Németország és az Egyesült Államok olyan „állami szereplőként” nevezték meg Oroszországot, mint amelyről a bukaresti hatóságok azt állítják, hogy hibrid háborús módszerekkel beavatkozott az elnökválasztásokba.

Romániában folytatódnak a tüntetések

Egyértelmű jelzés érkezett Berlinből, miközben a román állami intézmények azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a külföldi beavatkozásokat a választási folyamatba. A német külügyminisztérium Moszkvát nevezte meg, és kifejezetten az orosz beavatkozásról beszélt a bukaresti elnökválasztás kapcsán.

„A román hatóságok jelentései az orosz befolyásról a romániai elnökválasztásokkal kapcsolatban világosan megmutatják: Putyin célja, hogy megbontsa az EU és a NATO partnereinek egységét. Európa azonban erős. A hibrid fenyegetésekkel szemben együtt védjük meg demokráciáinkat.”

A berlini diplomácia (Auswärtiges Amt) ma délután közzétett üzenete a második erőteljes euroatlanti szolidaritási gesztus, amelyet ma Románia felé irányítottak. Korábban, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) máltai külügyminiszteri találkozóján Antony Blinken amerikai külügyminiszter beszélt Oroszország „beavatkozásáról” a romániai elnökválasztásokba.

„A román hatóságok jelentős mértékben finanszírozott, nagyszabású orosz törekvést tártak fel, amely a közelmúltbeli elnökválasztások befolyásolását célozta, szembemenve az EBESZ normáival” – jelentette ki Antony Blinken az eurázsiai szervezet plenáris ülésén. Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov, a beszéd elhangzása előtt elhagyta a termet, amikor a külügyi államtitkárt felszólalásra szólították.

A TikTok platformot célzó európai intézkedések

A Európai Bizottság is reagált, bejelentve, hogy fokozza a TikTok közösségi média platform ellenőrzését, különösen a romániai választásokkal összefüggésben. Az uniós tisztviselők „adatmegőrzési rendelvényt” adtak ki minden olyan információra vonatkozóan, amely a 2024. november 24. és 2025. március 31. között az Európai Unióban zajló választásokkal kapcsolatos. Ezt a Digitális Szolgáltatások Törvénye (Digital Services Act) alapján tették, amely szabályozza a világ legnagyobb közösségi média vállalatainak működését Európában.

A brüsszeli közleményt átvette a Reuters hírügynökség, amely emlékeztet arra, hogy a Bukaresti hírszerző szolgálatok szerdán nyilvánosságra hozott dokumentumai azt mutatták, hogy „Georgescut jelentősen népszerűsítették a TikTok közösségi média platformon koordinált fiókok, ajánlói algoritmusok és fizetett promóciók révén.” Maga Georgescu úgy nyilatkozott, hogy nulla forintot költött a kampányra” – teszi hozzá a Reuters.

Oroszország „sose avatkozik közbe”

A bukaresti orosz nagykövetség a Facebookon kommentálta a beavatkozásra vonatkozó vádat, és kijelentette, hogy Moszkva „soha nem avatkozik be más országok választási folyamataiba, nem szervez színes forradalmakat, nem alkalmaz fenyegetéseket, zsarolást, a közvélemény manipulálását hazugságokkal és a tények eltorzításával a kétoldalú kapcsolatokban”. A közlemény hozzáteszi, hogy ezek „az amerikai diplomácia eszközei”.

Megjegyezzük, hogy a román állami intézmények nem említették Oroszországot a 2024. december 4-én a Legfelsőbb Védelmi Tanács által nyilvánosságra hozott dokumentumokban. Ehelyett „állami szereplőről” beszéltek, amely előkészítette a műveletet. A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) azt állítja, hogy 797 TikTok fiókot találtak, amelyeket 2016-ban hoztak létre, ezeket konzerválták, majd „aktiválták” Călin Georgescu független jelölt választási kampányában, pontosabban 2024. november 11. után. Összesen mintegy 25 ezer TikTok fiók vett részt Georgescu üzeneteinek terjesztésében​.

Forrás: Adevărul