Noha Tóth Gabit a NER eddig erkölcsi példaképként, a keresztényi elvek szerint élő személyként próbálta bemutatni, az énekes mostani magánéleti történései ezt eléggé árnyalják. Megkérdeztük Demeter Szilárdot, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatóját, aki január 13-án együtt lépett fel az énekesnővel, hogy mit gondol a témáról.
Hogyan kommentálja, hogy az énekesnő korábban a keresztény családi értékek mellett kampányolt, most pedig erős magánéleti változásokat él meg?
Tóth Gabi konkrét esetétől eltekintve: valakinek a magánéleti döntései és választásai elég ritka esetben járnak szakmai következményekkel. Nem kizárt ugyan, de az esetek nagy többségében egy énekesnő nem attól lesz jobb vagy rosszabb énekesnő, hogy szerelmi élete hogyan alakul. Ezért Tóth Gabi magánéleti dolgai számomra nem tűnnek relevánsnak az eddigi szakmai teljesítménye szempontjából.
Tóth Gabi nyerte idén a Petőfi Zenei Díjátadón az Év női előadója díjat. Mit gondol arról, hogy sokan vitatják az elismerés jogosságát, többek közt azért, mert az énekesnek stúdióalbuma legutóbb 2010-ben jelent meg?
A kereszténység lényege éppen abban áll, hogy csak a Jóisten ítélkezhet a bűnös fölött életújának végén. Ráadásul a bűnös számára is lehetőség nyílik a bűnbocsánatra. Szóval egyszerű halandóként nem lépnék az Úr helyére megítélni eleveneket és holtakat, ezt majd Tóth Gabi rendezi a Fennvalóval az utolsó ítélet napján.
Tóth Gabi válása nem kavarna akkora vihart, ha a Fidesz nem éppen őt tette volna meg a vallásos családmodell jelképévé – Noha Tóth Gabit a NER eddig erkölcsi…
Tóth Gabiról korábban azt mondta, hogy elképesztő jó énekesnő. Változott azóta a véleménye?
A Petőfi Zenei Díj nem tartozik az én feladatkörömbe, ezért fogalmam sincs, hogy ki és milyen érvek mentén ítélte meg Tóth Gabinak. Nem is nagyon érdekelnek a díjak, procedúrák, és hogy ki kap micsodát, ki nem. Személyes véleményem szerint Tóth Gabi továbbra is rendkívül jó hanggal megáldott kiváló énekesnő.
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2023. augusztus 17-én.